Wednesday, July 17, 2024
Home / PARTNER MK  / Witaminy dla sportowców  – czy suplementacja jest niezbędna?

Witaminy dla sportowców  – czy suplementacja jest niezbędna?

Suplementy także pod kontrolą

suplementacja jabłkowa

fot. Pixabay

Po suplementy witamin i minerałów często sięgają nie tylko zawodowi sportowcy, lecz także amatorzy i osoby prowadzące aktywny tryb życia. Jednak komplet witamin przyjmujemy, prawidłowo się odżywiając. Czy rzeczywiście suplementacja jest potrzebna sportowcom?

 

Zdrowo odżywiać się powinien każdy, a dla sportowca odpowiednia dieta jest szczególnie ważna. Wpływa na jego rozwój i uzyskanie satysfakcjonujących osiągnięć, wspomaga sprawność mięśni i układu nerwowego. Organizmy sportowców wykazują większe zapotrzebowanie na witaminy, niż ma to miejsce w przypadku osób prowadzących mniej aktywny tryb życia.

Prawidłowa dieta sportowca

Właściwa, odpowiednio zbilansowana dieta ma duże znaczenie dla naszego zdrowia, samopoczucia i sprawności. Dieta sportowca różni się jednak od jadłospisu osób mniej aktywnych. Powinna być opracowana indywidualnie i dostosowana do wieku, płci, intensywności treningów, stopnia zaawansowania oraz dyscypliny sportu. 

Dlaczego sportowcy potrzebują suplementacji witaminowej? 

W jadłospisie sportowców powinny znaleźć się odpowiednie witaminy i minerały. Czerpanie ich z pożywienia może się okazać niewystarczające. W organizmach osób uprawiających sport, w wyniku obciążeń związanych z treningami, bardzo szybko zachodzą przemiany biochemiczne i fizjologiczne. Dostarczone wraz z pożywieniem substancje odżywcze zostają bardzo szybko wykorzystane. Witaminy trzeba więc uzupełnić, gdyż ich niedobór powoduje spadek wydolności zarówno fizycznej jak i psychicznej. Suplementacja witaminowa, podobnie jak dieta, musi być dobrana do indywidualnych potrzeb.

Witaminy dla aktywnych

W diecie sportowca nie może zabraknąć przede wszystkim witamin z grupy B oraz C, A i E. Witaminy z grupy B regulują pracę układu nerwowego i układu krążenia, prawidłowy rozwój tkanki kostnej, metabolizm, przyswajanie białek, tłuszczy i węglowodanów, wpływają również na łagodzenie skurczy mięśni. Im więcej energii zużywa sportowiec, tym większe ma zapotrzebowanie na witaminy z grupy B. 

 

Witamina C wzmacnia odporność, niweluje skutki zmęczenia, przyśpiesza regenerowanie się tkanki łącznej. Witamina A wspomaga regenerację mięśni po wysiłku, natomiast witamina E wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Oprócz witamin sportowcy potrzebują minerałów, takich jak żelazo, magnez, wapń, sód i potas.

Preparaty witaminowe  – czy są bezpieczne?

W sklepach sportowych i aptekach dostępne są różne witaminowe suplementy diety dla sportowców w postaci gotowych mieszanek. Często sięgają po nie sportowcy amatorzy, chcąc szybciej zbudować masę mięśniową lub zwiększyć swoją wytrzymałość. Preparatów witaminowych nie należy jednak stosować na własną rękę. Również używanie ich w nadmiarze i bez potrzeby przyniesie więcej szkody niż pożytku. Przedawkowanie może wywołać bóle głowy, brzucha, biegunkę, skoki ciśnienia.

Aby suplementacja była bezpieczna, wybór odpowiedniego preparatu trzeba skonsultować z lekarzem, który po analizie wyników badań i składników diety zaproponuje odpowiedni zestaw.  

Źródło: materiał partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ