Thursday, December 5, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Wirtualna karta SIM – kiedy się pojawiła i jak działa?

Wirtualna karta SIM – kiedy się pojawiła i jak działa?

Same korzyści

wirtualna karta eSIM

fot. Vlada Karpovich / Pexels

eSIM to rozwiązanie, które za jakiś czas całkowicie może wyprzeć klasyczny wariant karty SIM. Kiedy wirtualna karta pojawiła się na rynku, w jaki sposób działa i z jakimi korzyściami się wiąże?

 

Ewolucja kart SIM

Pierwsza karta SIM pojawiła się na rynku w 1991 roku – wtedy miała ona jeszcze wymiary klasycznej karty płatniczej (85,60 mm x 53,98 mm). Pięć lat później ewoluowała do karty mini SIM (25 x 15 mm), która stanowiła normę do roku 2003. Wtedy to użytkownicy telefonów mogli zacząć korzystać z mikro SIM-a (15 x 12 mm), a dziewięć lat później ten rodzaj karty zastąpiła karta nano SIM (6 x 5 mm). Wirtualna karta SIM, czyli eSIM, pojawiła się na rynku w 2016 roku i spośród wszystkich wariantów stanowi zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie. Warto z niej skorzystać w Orange Flex – cała obsługa oferty, włącznie z aktywacją eSIM-a, odbywa się w tym przypadku w aplikacji.

Jak działa eSIM?

Wirtualna karta SIM – inaczej eSIM (od embedded SIM) – to karta, którą można pobrać drogą cyfrową w kilku prostych krokach. W tym celu wystarczy skorzystać z aplikacji mobilnej Orange Flex i aktywować kartę na urządzeniu. Połączymy się wówczas z siecią komórkową w taki sam sposób jak po włożeniu tradycyjnej karty SIM. Wirtualna karta SIM zapisuje się zarówno w smartfonie czy tablecie, jak i w smartwatchu. Dzięki temu można wyjść z domu bez telefonu i wciąż być w kontakcie ze znajomymi oraz światem, korzystając np. z zegarka.

W jaki sposób uruchomić eSIM-a?

Sposób działania eSIM-a przedstawimy na przykładzie aplikacji mobilnej dla klientów Orange Flex. W tej ofercie kartę eSIM można aktywować na dwa sposoby. Jeśli wirtualna karta ma być kartą główną, czyli podstawową, aktywną kartą przypisaną do numeru telefonu, wystarczy pobrać aplikację i w trakcie rejestracji wybrać eSIM. Jeżeli natomiast eSIM ma być kartą dodatkową, np. do zegarka lub drugiego smartfona, po aktywacji oferty należy przejść do zakładki Karty SIM w aplikacji, a następnie dodać dodatkowy eSIM z posiadanym już numerem.

Dwa numery, a jeden telefon? A może jeden numer na kilku urządzeniach? To możliwe!

Dzięki wirtualnej karcie SIM możesz korzystać z dwóch numerów telefonu na jednym urządzeniu, nawet gdy masz w nim tylko jeden slot na kartę. Jeden z numerów może być przypisany do klasycznej karty SIM umieszczonej w smartfonie, a drugi to numer na eSIM-ie. W Orange Flex istnieje też możliwość korzystania z jednego numeru na wielu urządzeniach – np. smartwatchu i tablecie. Maksymalna liczba dodatkowych kart eSIM zależy natomiast od wybranego planu. Przykładowo osoby, które zdecydowały się na Orange Flex 75 GB, mogą korzystać z jednej dodatkowej karty wirtualnej za darmo. Plan 150 GB zakłada możliwość korzystania z dwóch dodatkowych kart, z kolei plan UNLMTD pozwala mieć trzy dodatkowe wirtualne karty SIM za 0 złotych.

Karta eSIM – korzyści

Wirtualna karta SIM wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim wyróżnia ją wyjątkowa szybkość aktywacji. Nie musisz już szukać igły do tacki, wyjmować karty z poprzedniego smartfona i przekładać jej do nowego urządzenia – wszystko odbywa się wirtualnie za pośrednictwem aplikacji. W przypadku karty eSIM nie istnieje też ryzyko zagubienia lub zniszczenia, tak jak miało to miejsce w przypadku jej plastikowych odpowiedników. Nie ma ponadto możliwości, aby ktokolwiek przejął numer telefonu – w końcu karta eSIM nie istnieje fizycznie. Dzięki temu, że nie da się jej wyjąć ze smartfona, w razie ewentualnej kradzieży lokalizacja urządzenia jest znacznie łatwiejsza. Wirtualna karta SIM jest też rozwiązaniem przyjaznym środowisku – to koniec ery plastiku. Nie trzeba nic dostarczać kurierem ani jeździć do salonu, co sprawia, że eSIM pomaga zmniejszyć ślad węglowy.

Na jakich telefonach można korzystać z eSIM-a?

Nie każde dostępne w sprzedaży urządzenie obsługuje wirtualne karty SIM. Jest ich jednak coraz więcej – w najbliższych latach eSIM powinien stać się standardem, nawet w modelach z niższej półki cenowej. Obecnie z eSIM-a można korzystać zarówno w telefonach z systemem iOS od Apple, jak również w nowszych urządzeniach z Androidem – m.in. Samsungach z serii S czy Z Flip i niektórych telefonach Motoroli, Sony, Xiaomi czy myPhone.

Ciekawostka!

W Stanach Zjednoczonych już od modelu iPhone 14 producent całkowicie zrezygnował ze slotu na fizyczną kartę SIM.

 

Wirtualną kartę SIM można pobrać ponadto na iPady marki Apple oraz na smartwatche:

 

• Samsung Watch;
• Apple Watch;
• Huawei Watch;
• Oppo Watch;
• Mobvoi smartwatch TicWatch LTE.

 

Masz dość fizycznych kart, które wiążą się jedynie z problematycznym przekładaniem i zaśmiecają naszą planetę? Dowiedz się więcej na stronie Orange Flex: https://flex.orange.pl/uslugi/esim. Sprawdź, czy Twoje urządzenie obsługuje eSIM-a, i postaw na wygodne, zrównoważone rozwiązanie.

Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ