Nadeszła upragniona, wyczekana, obfitująca we wszystkie kolory tęczy wiosna. Dni stają się dłuższe, a słońce coraz odważniej przedziera się przez chmury, aby swoimi promieniami ogrzewać wymęczone zimą twarze. Mamy więcej energii i sił do działania. W sklepach i na targowiskach pojawiają się sezonowe produkty, bez których trudno wyobrazić sobie wiosenne przepisy – zdrowe, pożywne, świeże i kolorowe. Czy nie tego właśnie potrzebujemy po szaroburej zimie?
Wiosenne przepisy na obiad
Prawdziwie wiosenny przepis na obiad trudno wyobrazić sobie bez takich składników jak botwinka, brokuły, młoda kapusta, młoda marchew, kalafior, młoda cebulka, seler, szparagi czy rzodkiewki. Sezonowe warzywa i owoce są nie tylko tańsze, ale mają też więcej wartości odżywczych i są bardziej wyraziste w smaku w porównaniu do innych pór roku. Dzięki temu skomponowanie odżywczych i niskokalorycznych dań jest wyjątkowo proste. Wiosna to idealny czas na pożegnanie się nie tylko z ciepłymi kurtkami, ale i zbędnymi kilogramami.
Poniżej przedstawiamy propozycje zdrowych posiłków bazujących na sezonowych produktach dla całej rodziny – oto wiosenne przepisy dla dzieci i dorosłych!
Zobacz także: 3 największe mity dietetyczne – sprawdź, czy dałaś się nabrać
Wiosenne obiady – przepisy:
1. Leczo śródziemnomorskie ze szparagami
Składniki na 4 porcje:
- 2 duże cebule
- masło klarowane do podsmażenia
- 4 różnokolorowe papryki
- 3 małe cukinie lub 1,5 dużej
- pęczek szparagów
- 2 opakowania pomidorów krojonych lub opakowanie passaty
- łyżka oliwy
- wyciśnięty przez praskę ząbek czosnku
- pół łyżeczki imbiru, ostrej papryki, kurkumy i rozmarynu
Cebule obieramy i kroimy w plasterki. Podsmażamy na maśle. W międzyczasie czyścimy i kroimy paprykę w kostkę. Podsmażamy. Po chwili dodajemy pokrojoną w talarki cukinię, czosnek i przyprawy. Jeśli jest za gęste, można dodać wody. Kiedy warzywa się uduszą dodajemy pokrojone szparagi – zostawiając kilka ładnych nie pokrojonych do dekoracji i gotujemy jeszcze 5 minut. Kiedy warzywa będą miękkie dodajemy oliwę, pomidory, mieszamy i podajemy. Dekorujemy kilkoma ugotowanymi czubkami szparagów.
Przepis pochodzi ze strony: ugotowanepozamiatane.pl
2. Kotlety wiosenne – przepis na drobiowe kotleciki z natką pietruszki i marchewką
Składniki na 4 porcje:
- podwójna pierś z kurczaka
- 1 marchewka
- pęczek natki pietruszki
- jajko
- łyżka mąki pszennej
- łyżeczka mąki ziemniaczanej
- łyżka majonezu
- 50 g sera żółtego
Pierś z kurczaka drobno siekamy. Dodajemy startą na tarce (o grubych oczkach) marchew i posiekaną natkę pietruszki. Do tej masy dodajemy również jajko, oba rodzaje mąki, sól, pieprz, starty na tarce ser żółty, majonez. Na rozgrzany olej na patelni nakładamy łyżką masę mięsną i smażymy kotlety z obu stron. Podajemy z pomidorami i szczypiorkiem.
Przepis pochodzi ze strony: saloniksmakow.blogspot.com
3. Łosoś z wiosennymi warzywami
Składniki na 4 porcje:
- 500g filetu z łososia
- 3 średnie młode marchewki
- 500g zielonych szparagów
- 300g batatów
- Oliwa z oliwek
- Pieprz, sól, wędzona papryka
Łososia marynujemy według uznania. Marchewki i bataty myjemy, obieramy i kroimy w słupki. Warzywa mieszamy z oliwą i przyprawami. Przekładamy do naczynia żaroodpornego i pieczemy ok. 30 minut w 180 stopniach. Szparagi myjemy, odcinamy zdrewniałe końcówki i kroimy na kawałki. Układamy je na pieczonych warzywach razem z łososiem i pieczemy przez kolejne 15 minut.
Przepis pochodzi ze strony: przepisy.pl
Przeczytaj też: Dieta śródziemnomorska – na czym polega?
4. Wiosenne przepisy: Tarta ze szparagami
Składniki na ok. 4-6 porcji:
Ciasto:
- 250g mąki pszennej
- ½ łyżeczki soli
- żółtko jajka
- 130g zimnego masła
- 1-2 łyżki zimnej wody
Do dużej miski przesiewamy mąkę i sól. Pośrodku robimy wgłębienie, do którego wrzucamy żółtko i pokrojone w drobną kostkę zimne masło. Wlewamy 1 łyżkę wody i szybko zagniatamy. Jeśli ciasto będzie zbyt suche, dodajemy kolejną łyżkę wody. Gdy składniki się połączą, wylepiamy ciastem dno i brzegi formy do tarty (jeśli nie jest to forma ceramiczna, możemy ją wysmarować masłem lub wyłożyć papierem do pieczenia). Nakłuwamy ciasto widelcem. Tartę wstawiamy do lodówki na 30 minut.
Farsz:
- 1 cebula
- Pęczek szparagów
- ½ łyżeczki soli
- 2 jajka
- 150ml śmietanki 30%
- 60g mascarpone
- 50g parmezanu
- 1 łyżka soku z cytryny + skórka otarta z ½ cytryny
- Sól, pieprz, gałka muszkatołowa
- Garść migdałów w płatkach
Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni. Cebulę kroimy w talarki. Szparagi myjemy, pozbawiamy twardych końcówek i wrzucamy do osolonego wrzątku na 2 minuty. Po tym czasie odcedzamy i zalewamy bardzo zimną wodą. Po 2 minutach wyjmujemy szparagi z wody i je osuszamy.
Schłodzone ciasto wstawiamy do nagrzanego piekarnika na 15 minut. W miseczce łączymy jajka, śmietanę, mascarpone, parmezan, sok i skórkę z cytryny oraz przyprawy: gałkę muszkatołową, sól i pieprz.
Na podpieczony spód wykładamy krążki cebuli, na nich kładziemy zblanszowane szparagi. Zalewamy warzywa przygotowaną masą jajeczną, wierzch posypujemy migdałami. Wstawiamy tartę do piekarnika na 25-30 minut – powinna ładnie się zarumienić. Po wyjęciu studzimy przez 10 minut, kroimy na porcje i podajemy.
Przepis pochodzi ze strony: kukbuk.pl
Najlepsze zupy wiosenne – przepisy na pyszny obiad lub kolację
1. Kremowa zupa szparagowa
Składniki na 4 porcje:
- 500g zielonych szparagów
- 150g ziemniaków
- 1 kostka bulionu drobiowo-warzywnego (lub bulion przygotowany samodzielnie)
- 100ml śmietany 30%
- 1 cytryna
- Oliwa z oliwek
- Pieprz, sól, cukier
Szparagi myjemy, odcinamy zdrewniałe końcówki i kroimy na małe kawałki. Wyciskamy sok z cytryny. Ziemniaki myjemy, obieramy i kroimy w kostkę. Do litra wody dodajemy bulion, szparagi i ziemniaki. Gotujemy pod przykryciem ok. 15-20 min. Dodajemy śmietanę, szczyptę cukru, sok z cytryny, pieprz i sól. Całość blendujemy na gładki krem. Podajemy z grzankami.
Przepis pochodzi ze strony: przepisy.pl
Zobacz też: Dieta wegetariańska – najważniejsze informacje
2. Wiosenne przepisy: Zupa z pora i pomidorów malinowych z chrupiącymi pulpetami
Składniki na ok. 4 porcje:
Pulpety drobiowe:
- 400 g mielonego mięsa z indyka
- 1 ząbek czosnku
- jajko „zerówka”
- sól, czarny pieprz, gałka muszkatołowa, mielona kolendra
- 20 g tartego parmezanu
- 20g panko + do obtoczenia pulpetów
- olej do smażenia
Mielonego indyka wkładamy do miski. Pośrodku robimy wgłębienie, do którego wrzucamy przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku, całe jajko, sól, pieprz, gałkę muszkatołową, mieloną kolendrę, starty parmezan i panko (20 gramów). Energicznie zagniatamy, aż powstanie spójna masa. Z mięsa formujemy pulpeciki wielkości orzecha włoskiego, obtaczamy je dokładnie w panko i układamy na desce wyłożonej papierem do pieczenia. Tak przygotowane pulpety wstawiamy do lodówki na 20 minut.
Zupa:
- 3 ziemniaki
- 1 cebula
- 1/3 papryczki chili
- 300g pora
- 3 pomidory malinowe
- 2 łyżki masła
- 500ml bulionu warzywnego
- skórka parmezanu (ok. 5 cm)
- skórka grana padano (ok. 5 cm)
- 100g mrożonego zielonego groszku
- czarny pieprz, sól, zioła prowansalskie
- szczypiorek i płatki parmezanu do podania
Ziemniaki obieramy, kroimy w ósemki i gotujemy al dente w osolonej wodzie. Cebulę obieramy i kroimy w piórka, papryczkę chili i oczyszczonego pora kroimy w plasterki. Pomidory kroimy w średniej wielkości kostkę. W garnku z grubym dnem roztapiamy 1 łyżkę masła, wrzucamy na nie pokrojoną cebulę, po chwili dodajemy chili i pora. Warzywa mieszamy. Gdy zaczną się rumienić, do garnka dorzucamy pomidory, po chwili wlewamy bulion warzywny, dodajemy skórki parmezanu i grana padano i gotujemy na małym ogniu przez 15 minut.
Pulpety wyjmujemy z lodówki. Na patelni rozgrzewamy taką ilość oleju, by można było swobodnie usmażyć mięso. Na rozgrzany tłuszcz wykładamy pulpety, smażymy po kilka sztuk z obu stron na złoty kolor. Gotowe zdejmujemy z patelni i odsączamy z nadmiaru oleju.
Do zupy dodajemy zielony groszek, doprawiamy solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi. Wyławiamy ze środka skórki serów i gotujemy zupę jeszcze przez 5 minut. Ugotowane ziemniaki smażymy na patelni z rozgrzanym pozostałym masłem na złoty kolor.
Gotową zupę nalewamy na talerze. Podajemy ze smażonymi ziemniakami i z chrupiącymi pulpetami. Posypujemy posiekanym szczypiorkiem i płatkami parmezanu.
Przepis pochodzi ze strony: kukbuk.pl
3. Zdrowa zupa wiosenna
Składniki na ok. 4 porcje:
- 1 marchewka
- 3 ogórki szklarniowe
- 4-5 ziemniaków
- 3 rzodkiewki
- 2 młode cebulki ze szczypiorkiem
- ½ pęczka koperku
- 1 i ½ l bulionu warzywnego
- 1 łyżka masła
- sól, pieprz
Marchewkę, ogórki i ziemniaki obieramy, myjemy i kroimy (ogórki na ok. 1 cm, ziemniaki w kostkę, a marchewkę w półplasterki). Rzodkiewkę myjemy i kroimy w cienkie plasterki. Zagotowujemy bulion w garnku, dodajemy ziemniaki i marchewkę i gotujemy około 10 minut. Po tym czasie dodajemy ogórki i rzodkiewkę. Koperek myjemy, osuszamy i drobno siekamy. Cebulkę ze szczypiorkiem myjemy, oczyszczamy i siekamy. Gdy warzywa będą już miękkie dodajemy koperek, szczypiorek z cebulką, masło i doprawiamy solą i pieprzem. Zupę gotujemy jeszcze przez około 3 minuty.
Przepis pochodzi ze strony: przepisyjoli.com
Wiosenne przepisy na przetwory
O cudownych właściwościach kiszonek i płynących korzyściach z ich spożywania chyba nie trzeba już nikomu przypominać. Robienie przetworów zwykle kojarzymy z jesienią, kiedy postanawiamy zabezpieczyć się przed nadchodzącą zimą i pozamykać w słoikach ogromne dawki witamin. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby przygotować kiszonki również wiosną. Dlatego właśnie wiosenne przepisy na przetwory cieszą się dużą popularnością. Dzięki temu sezonowe produkty będą smakowały równie dobrze także latem i jesienią.
Przetwory a wiosna – przepisy na najlepsze kiszonki
1. Ćwikła na zimę
Składniki:
- 2,5 kg buraków
- 2 łyżki soli
- 4 łyżki cukru
- 0,5 opakowania kwasku cytrynowego
- 1 słoiczek tartego chrzanu (160g)
Buraczki myjemy, gotujemy i zdejmujemy skórkę. Przepuszczamy przez maszynkę do mięsa. Odcedzamy, przelewając wodę z buraków do garnka. Do garnka dodajemy sól, cukier i kwasek. Mieszamy i doprowadzamy do zagotowania. Po przestudzeniu gotową masę wlewamy do buraków. Dodajemy chrzan i mieszamy. Wkładamy do słoiczków, zakręcamy pokrywki i pasteryzujemy 10 min.
Przepis pochodzi ze strony: smaker.pl
Może cię zainteresować: Shoty odpornościowe – jak skutecznie leczyć przeziębienie i wzmocnić odporność?
2. Domowe ogórki małosolne
Składniki:
- 3 kg ogórków gruntowych średniej wielkości
- 1 wiązka kopru z baldachami
- 2 główki czosnku
- liście czarnej porzeczki
- liście chrzanu
- 1 korzeń chrzanu o długości 20 cm
- 4 łyżki soli kamiennej
- 4l wody
Na dnie dokładnie umytych, wyparzonych i osuszonych słoików (lub kamionkowego naczynia) układamy połowę umytego kopru i chrzan pokrojony w słupki. Końcówki umytych ogórków odcinamy. Ogórki wkładamy do słoików, zostawiając nieco miejsca na resztę składników. Słoiki dopełniamy drugą połową kopru. W każdym słoiku umieszczamy pół główki czosnku. Dodajemy umyte liście chrzanu i czarnej porzeczki.
Ogórki zalewamy gorącą, osoloną wodą. Słoiki nakrywamy gazą. Gazę mocujemy za pomocą gumek recepturek lub sznurka. Jeśli do przygotowania ogórków małosolnych wykorzystujemy naczynie kamionkowe, nakrywamy je talerzem tak, by umożliwić dopływ powietrza. Słoiki z ogórkami odstawiamy w chłodne, zacienione miejsce na ok. 2-3 dni. Gotowe ogórki małosolne przechowujemy do 7 dni.
Przepis pochodzi ze strony: kuchnialidla.pl
3. Proste kimchi
Składniki na ok. 4 porcje:
- 1 kapusta pekińska
- pęczek cebuli dymki
- 3 marchewki
- rzodkiew daikon
- 1 łyżeczka sosu rybnego
- świeży imbir (2 cm)
- 1 łyżeczka płatków chili
- 4 ząbki czosnku
- 2 łyżeczki soli morskiej
- 1l wody
Kapustę pekińską szatkujemy na paski grubości około 3 cm. Przekładamy do miski i oprószamy solą. Mieszamy i odstawiamy na 30 minut. Po tym czasie dociskamy kapustę tłuczkiem lub odciskamy ją w dłoniach, aby pozbyć się jak największej ilości soku.
Dymkę siekamy. Marchewkę i rzodkiew daikon ścieramy na tarce o grubych oczkach. Czosnek i imbir ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Do miski z kapustą dodajemy warzywa, sos rybny i płatki chili. Całość mieszamy.
Warzywa umieszczamy ciasno w dokładnie umytych, wyparzonych i osuszonych słoikach, wypełniając je do 1,5 cm poniżej górnej krawędzi. Zalewamy wodą zagotowaną z solą, tak aby solanka przykryła wszystkie warzywa. Zamknięte słoiki umieszczamy z dala od bezpośredniego światła. Warzywa fermentujemy od 3 do 21 dni, od czasu do czasu otwierając słoiki, aby uwolnić gazy fermentacyjne. W razie potrzeby uzupełniamy poziom solanki tak, aby warzywa znajdowały się na poziomie 1,5 cm poniżej krawędzi słoika. Po sfermentowaniu schładzamy gotowe kimchi.
Przepis pochodzi ze strony: kuchnialidla.pl
A ty, które wiosenne przepisy wypróbujesz?
Laura Nowakowska