Thursday, June 20, 2024
Home / Kuchnia  / Najlepsze wino to…

Najlepsze wino to…

Najlepsze wino definiują okoliczności, w jakich chcemy się nim cieszyć. Wystarczy, że określimy swoje potrzeby, a najlepsze wino będzie na wyciągnięcie ręki.

To normalne, że chcemy sięgać po to, co najlepsze. Najwyższej jakości produkty, najciekawsze książki czy najkorzystniejsze oferty. Zwykle decydują dosyć jasne kryteria, dzięki czemu łatwo dokonujemy selekcji. A gdyby pokusić się o wybór najlepszego wina? Tutaj sprawa nieco się komplikuje. Co właściwie znaczy „najlepsze wino”? Najsmaczniejsze wino? Najwyżej oceniane wino? Wino najlepiej dopasowane do potrawy, którą przygotowujemy? Czy wino w najlepszej cenie? W zależności od kontekstu zupełnie inne wina mogą się okazać idealne. Najlepsze wino definiują okoliczności, w jakich chcemy się nim cieszyć. Wystarczy, że określimy swoje potrzeby, a najlepsze wino będzie na wyciągnięcie ręki.

winezja

Gdy więc wybór wina wydaje się trudny, czerpmy z pozytywnych doświadczeń innych osób. / fot. materiał prasowy

Jeśli nie należymy do koneserów i dopiero odkrywamy bogactwo świata win, przyda się dobry doradca. I wcale nie trzeba w tym celu udawać się do sklepu. Wystarczy wejść na stronę profesjonalnego sklepu internetowego z winami, gdzie poza wyczerpującym opisem i sugestiami podania znajdziemy wiarygodny ranking popularności, który tworzą sami użytkownicy. Kategorie najchętniej kupowane wina lub najwyżej oceniane wina to najlepszy wybór, gdy chcemy mieć gwarancję jakości. Jeśli trafimy na przykład na zakładkę o winie Casablanca Cefiro Sauvignon Blanc Reserva Valle de Casablanca D.O. przeczytamy, że o jego owocowej delikatności i niezwykłej harmonii użytkownicy wypowiadają się w samych superlatywach, przyznając punktację tak wysoką, że wino opatrzone zostało przez dystrybutora „gwarancją smaku”. Gdy więc wybór wina wydaje się trudny, czerpmy z pozytywnych doświadczeń innych osób.

Gdy pod uwagę weźmiemy natomiast kryteria klimatyczno-meteorologiczne, najlepszym winem na przenikliwie zimne, pochmurne jesienne wieczory jest intensywniejsze czerwone wino o dojrzałym aromacie i wyraźnych taninach. To w końcu sezon na potrawy nieco bardziej odżywcze i rozgrzewające – to samo dotyczy wina. Zdrowy rumieniec na twarzy, a jednocześnie przyjemne doznania w środku zapewnia Casablanca Cefiro Cabernet Sauvignon Reserva Maipo Valley D.O.  Krwistoczerwony klasyk z Chile, który aż 9 miesięcy dojrzewał w dębowych beczkach. Jest aż gęste od oszałamiających aromatów jagód i czarnych porzeczek, z lekko pikantnymi nutami czekolady i papryki. Wyraziste i intensywne, w środku lata być może nazbyt dominujące, ale u progu zimy – najlepsze.

Jeśli jako kryterium przyjmujemy doskonałe dopasowanie wina do serwowanej potrawy, mamy ogromny wachlarz możliwości. Niewiele jest produktów, które słabo się łączą z winem (szparagi, czekolada, potrawy na occie), a większość może być przez nie doskonale uzupełniana. Nie obowiązuje tu zasada, że wino czerwone podaje się do czerwonego mięsa, a białe wino do ryb. To kwestia naszych preferencji.  Ponieważ jednak nie każdy docenia wyrazistość tanin w mocnym czerwonym winie, a większości z nas bliższe są łagodniejsze, słodsze smaki, to gdy oczekujemy gości na obiedzie lub kolacji, warto postawić na coś lżejszego. Bardzo lubiane, a przy tym bardzo uniwersalne w zestawieniu z potrawami, jest Parés Baltà Honeymoon Penedès D.O. Idealnie pasuje do szerokiego spektrum przekąsek, do najpopularniejszego mięsa – drobiu, a nawet do popularnej kuchni orientalnej. Smak można określić jako wyjątkowo demokratyczny – przypada do gustu wszystkim po równo.

Gdy dopiero rozpoczynamy znajomość z winem, nie ma sensu sięgać od razu po wina dla koneserów. Nie ma nic złego w kierowaniu się przede wszystkim dobrym stosunkiem ceny do jakości, tym bardziej, że już od dawna osiągalne są naprawdę świetne wina, które nie uderzają po kieszeni. Jak choćby Pares Balta Mas Petit Penedes D.O. Hiszpański miks Cabernet Sauvignon i Garnacha sprawia wręcz gigantyczną przyjemność swoją subtelnością i lekkością oraz wyrafinowaną paletą aromatów ciemnych owoców. W tej cenie to ewenement. Uwaga. Grozi dozgonnym rozkochaniem się w bogactwie wina.

Wino to nie dyscyplina sportu, gdzie o zwycięstwie może przesądzić obiektywny pomiar. Wybór najlepszego wina jest kwestią marki, jaką przykładamy do szerszego kontekstu. Czy to nie wspaniałe, że królowa jest nie tylko jedna? Najlepsze wino dla nas jest względne i dzięki temu w różnych okolicznościach możemy z przekonaniem stwierdzić, że właśnie wypiliśmy „absolutnie najlepsze wino”.

Materiał przygotowany przez eksperta wiodące sklepu internetowego z winem Winezja.pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ

Home / winezja
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ