Tuesday, March 5, 2024
Home / Kultura  / Wiemy gdzie i kiedy obejrzysz 2. sezon „Opowieści Podręcznej”

Wiemy gdzie i kiedy obejrzysz 2. sezon „Opowieści Podręcznej”

Slut-shaming. Zmuszanie do rodzenia. Wykorzystywanie religii do manipulowania społeczeństwem. Kobieta jako własność.

„Opowieść Podręcznej” / fot. materiały prasowe

Nagrodzony 2 Złotymi Globami i 8 statuetkami Emmy, najgłośniejszy serial 2017 roku powraca! „Opowieść podręcznej 2” będzie można zobaczyć w kwietniu wyłącznie na Showmax. Emisja serialu odbędzie się równolegle z USA. Dwa pierwsze odcinki zostaną udostępnione w dniu premiery, kolejne pojedynczo co tydzień

„Opowieść podręcznej 2” będzie można zobaczyć w kwietniu wyłącznie na Showmax / fot. materiały prasowe

Pierwszy sezon serialu „Opowieść podręcznej”, zbiegając się w czasie z licznymi protestami przeciwko seksizmowi i kulturze gwałtu, stał się swoistym manifestem. Twórcy zapowiedzieli, że drugi sezon będzie jeszcze bardziej mroczny, a poruszane problemy mają – niestety – odzwierciedlenie w rzeczywistości. Mimo kolejnych akcji przeprowadzanych obecnie w walce o prawa kobiet, zagadnienia te nie tracą na aktualności.

Serial „Opowieść podręcznej” oparty jest na powieści Margaret Atwood. Opowiada alternatywną, dystopijną historię USA. Na gruzach kraju, po licznych wojnach i katastrofie ekologicznej powstaje Gilead – totalitarny reżim oparty na ekstremalnym fundamentalizmie. Gilead dotyka problem masowej bezpłodności wśród kobiet. Aby odnowić populację, pod groźbą zesłania do obozu pracy przy toksycznych odpadach, nieliczne, zdolne do zajścia w ciążę kobiety są zmuszane do rodzenia dzieci na rzecz klasy rządzącej.

Elisabeth Moss – Offred (Freda) – główna bohaterka, której w ostatnim sezonie udało się uciec z domu Waterfordów. Zrobi wszystko, by przekroczyć granice Gileadu i urodzić dziecko już poza totalitarnym państwem / fot. materiały prasowe

W drugim, jeszcze bardziej mrocznym sezonie poznamy dalsze losy głównej bohaterki, Offred (w tej roli zdobywczyni Złotego Globu dla najlepszej aktorki serialowej – Elisabeth Moss), która stara się uciec z Gileadu. Zobaczymy także Ofglen (graną przez Alexis Bledel znaną najbardziej z familijnego serialu „Kochane kłopoty”), której los jest wyjątkowo niepewny po tym, jak dopuściła się ataku na służby Gileadu. Nie zabraknie też małżeństwa Waterfordów, czyli Joy (Yvonne Strahovsky) i Freda (Joseph Fiennes) oraz innych postaci z pierwszego sezonu, do których dołączą nowi bohaterowie, grani m.in. przez Clea DuVall czy zdobywczynię Oscara Marisę Tomei. DuVall zagra żonę Ofglen – Sylvię. Na widzów czeka też niespodziewany powrót Moiry (Samira Wiley) i Janine (Madeline Brewer).

Widzowie zobaczą wspominane w pierwszym sezonie kolonie, do których zsyła się bezpłodne kobiety i dysydentów, by oczyszczali ziemię z toksycznych odpadów. Poznamy również bliżej jedną z bardziej przerażających postaci Gileadu – Ciotkę Lydię oraz dowiemy się więcej o życiu pozostałych Ciotek. Dowiemy się więcej na temat mamy Offred, a także o sytuacji na świecie poza granicami Gileadu. Twórcy zdradzili, że w drugim sezonie będzie miał miejsce pogrzeb jednej z Podręcznych. Elisabeth Moss w jednym z wywiadów podkreśliła, że twórcy bardzo starali się, by za kamerą stanęło jak najwięcej kobiet – połowa reżyseruje 13-odcinkowy drugi sezon – oraz że podejmowany będzie temat macierzyństwa.

Ulubionym powiedzeniem Ciotki Lydii jest „Gilead jest w tobie”. W drugim sezonie bohaterowie „Opowieści podręcznej” mogą ulec tej maksymie, albo sprzeciwić się jej i podjąć heroiczną walkę. „Opowieść podręcznej 2” już w kwietniu na Showmax!

„Opowieść Podręcznej” / fot. materiały prasowe

 

O pierwszym sezonie „Opowieści podręcznej:
Slut-shaming. Zmuszanie do rodzenia. Ekstremalny patriarchat. Wykorzystywanie religii do manipulowania społeczeństwem. Kobieta jako własność.
To teoretycznie nie rzeczywistość, tylko niektóre wątki poruszane w najnowszym serialu Showmax „Opowieść podręcznej” opartym na powieści Margaret Atwood. Opowiada alternatywną, dystopijną historię USA. Na gruzach kraju, po licznych wojnach i katastrofie ekologicznej powstaje Gilead – totalitarny reżim oparty na ekstremalnym fundamentalizmie. Gilead dotyka malejąca płodność kobiet. Aby odnowić populację, pod groźbą zesłania do obozu pracy przy toksycznych odpadach, nieliczne, płodne kobiety są zmuszane do rodzenia dzieci na rzecz klasy rządzącej. Traktowane jako własność państwa i reglamentowane jak towar, nazywane są podręcznymi. Poddawane są praniu mózgu i są częścią domostw zarządzanych przez Komendantów i ich bezpłodne żony. Do nich należy właśnie główna bohaterka Offred (Elisabeth Moss), której celem jest przetrwanie i odnalezienie córki, którą jej odebrano. Współproducentem serialu jest sama autorka książki Margaret Atwood.
W rolach głównych wystąpią Elisabeth Moss (Freda), znana m.in. z serialu Mad Men, Joseph Fiennes (Komendant), Yvonne Strahovski (Joy) i Samira Wiley (Moira), i Alexis Bledel (Kochane kłopoty).

Obsada i postaci:
Elisabeth Moss – Offred (Freda) – główna bohaterka, której w ostatnim sezonie udało się uciec z domu Waterfordów. Zrobi wszystko, by przekroczyć granice Gileadu i urodzić dziecko już poza totalitarnym państwem.
Alexis Bledel – Ofglen (Glena) – członkini ruchu oporu Mayday, w ostatnim sezonie schwytana i okaleczona za atak terrorystyczny na żołnierzy Gileadu.
Madeline Brewer – Janine – cudem uniknęła kamienowania za narażenie życia dziecka.
Ann Dowd – Ciotka Lydia – upiorna, sadystyczna nadzorczyni podręcznych.
Yvonne Strahovski – Serena Joy – żona Freda Waterforda. Współtwórczyni opresyjnego systemu Gileadu, którego sama padła ofiarą.
O-T Fagbenie – Luke – mąż Offred, któremu udało się zbiec do Kanady.
Joseph Fiennes – Fred Waterford – dygnitarz Gileadu, do którego domu przydzielono Offred.
Max Minghella – Nick – kierowca Waterfordów, który pomógł zbiec Offred.
Samira Wiley – Moira – przyjaciółka Offred, członkini Mayday.
Producenci wykonawczy:
Ilene Chaiken, Warren Littlefield, Bruce Miller, Reed Morano, Fran Sears, Daniel Wilson
Producenci:
Margaret Atwood, Joseph Boccia, Leila Gerstein, Elisabeth Moss
Scenarzysta:
Bruce Miller na podstawie powieści Margaret Atwood
Twórca:
Bruce Miller

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ