Sunday, July 14, 2024
Home / Kuchnia  / Wielofunkcyjne urządzenie do gotowania multicooker ‒ czy warto?

Wielofunkcyjne urządzenie do gotowania multicooker ‒ czy warto?

Jeśli nie lubisz ślęczeć w kuchni, to ci się spodoba

multicooker Miasto Kobiet

Multicooker warto mieć / fot. materiały prasowe

Nie masz czasu gotować, bo pracujesz do późna, masz małe dziecko i wiele zajęć, a może nie chcesz spędzać kilku godzin w kuchni, przygotowując posiłki? Jednocześnie chcesz jeść zdrowo i domowo. Czy da się to pogodzić? Tak! Pomóc może Ci w tym multicooker – czyli wielofunkcyjne urządzenie do gotowania. Czym ono jest jest? Jak można wykorzystać je w kuchni oraz czy warto je kupić? Sprawdźmy

 

Multicooker – co to takiego?

Multicooker, jak już zostało wspomniane wyżej, to wielofunkcyjne urządzenie do gotowania, które w ostatnich latach znacząco zyskało na popularności. Może ono zastąpić wiele tradycyjnych sprzętów, z których korzystamy w kuchni na co dzień. Dań, które przygotowujemy w multicookerze, nie trzeba pilnować, tak jak tych przyrządzanych w tradycyjny sposób. Większość modeli dostępnych na rynku wyposażona została w misę z powłoką teflonową, mamy więc pewność, że nic się nie przypali.

Multicooker, inaczej zwany jest kombiwarem lub garnkiem elektrycznym. W zależności od modelu wyglądem może przypominać zwykły tradycyjny garnek z pokrywką. Różni się jednak od niego mnogością funkcji, które może spełniać oraz tym, że ma wbudowany panel sterowania. To wielofunkcyjne urządzenie może zastąpić piekarnik, frytkownicę, a nawet kuchenkę. Ugotujemy w nim zupę, usmażymy mięso, przygotujemy dania mączne, makarony, zapiekanki oraz dżemy i konfitury. W urządzeniu możemy również odmrażać jedzenie bądź jedynie je podgrzewać. W zależności od modelu, w multicookerze możesz wybrać dowolny program, taki jak gotowanie na parze, pieczenie, smażenie czy duszenie.

 

Urządzenie wielofunkcyjne to sprzęt w pełni zautomatyzowany, nie trzeba przy nim stać tak jak przy kuchence gazowej. Wystarczy dodać składniki, wybrać odpowiedni program i jedzenie praktycznie zrobi się samo. Multicooker dopasuje odpowiednią temperaturę tak, aby zachować jak najwięcej składników odżywczych. Większość tego typu sprzętów wyposażona jest w timer, funkcję opóźnienia startu czy samooczyszczania. Czynności te znacząco skracają czas spędzony w kuchni oraz pozwalają w czasie gotowania zajmować się innymi sprawami.

Niektóre modele tych urządzeń potrafią jeszcze więcej. Wybierając odpowiedni program, możemy upiec chleb, pasteryzować słoiki, czy sterylizować dziecięce butelki. Sprzęt ten może być także wspaniałą pomocą dla osób niedowidzących, ponieważ wiele multicookerów wyposażonych jest w pomoc głosową.

multicooker Miasto Kobiet

fot. materiały prasowe

Czy warto zainwestować w to urządzenie?

Jeśli chcesz jeść zdrowo, a jednocześnie spędzać mniej czasu w kuchni, to zdecydowanie warto kupić multicooker. Urządzenia wielofunkcyjne do gotowania nie są co prawda tanie, ale nie należą również do bardzo drogich i są powszechnie dostępne. W zależności od marki i modelu, ceny oscylują najczęściej w granicach kilkuset złotych, dzięki czemu zakup urządzenia nie zrujnuje budżetu domowego. Są też oczywiście modele znacznie droższe, aczkolwiek warto się zastanowić, czy naprawdę w swoim codziennym życiu będziesz wykorzystywać kilkadziesiąt różnych funkcji. Urządzenia te, w zależności od wersji, mogą mieć od kilku do nawet 40 różnych pozycji w menu. Jeśli więc nadal zadajesz sobie pytanie, czy warto kupić multicooker, to odpowiedź staje się oczywista.

 

Multicooker to nie tylko oszczędność czasu w kuchni, ale i miejsca. Jeden garnek elektryczny mogący swoimi funkcjami zastąpić wiele urządzeń to doskonały sposób na zorganizowanie przestrzeni w małej kuchni. Ponadto sprzęt jest bardzo prosty w obsłudze – trzeba jedynie włożyć składniki, wybrać odpowiedni program i poczekać, aż danie się ugotuje. Jeden garnek to także znacznie mniej zmywania. Zdecydowana większość multicookerów jest przystosowana do mycia w zmywarce, a jeśli wybierzemy urządzenie z funkcją samooczyszczania, to nawet umyje się samo.

Jeśli masz małe mieszkanie, ogromną zaletą multicookera może być również to, że zapach przygotowywanych potraw zamknięty jest pod szczelną pokrywą i nie unosi się w powietrzu.

 

Odpowiadając na pytanie, czy warto kupić multicooker, to tak – zdecydowanie warto. Warto zwrócić uwagę na multicooker Maestro Gusto II. Gotowanie z nim znacząco skróci czas, który spędzasz w kuchni oraz ograniczy ilość naczyń do zmywania. Poza wymienionymi wyżej zaletami multicooker doskonale sprawdzi się również na wyjeździe czy wakacjach, jeśli planujesz gotować samodzielnie. Wystarczy go zapakować i zabrać ze sobą, a na miejscu podłączyć do prądu. Sprzęt ten pozwala również zaoszczędzić miejsce w szafkach kuchennych. Używając tylko urządzenia wielofunkcyjnego do przygotowywania posiłków, oszczędzamy także na rachunkach – zużywamy bowiem o wiele mniej prądu, gazu i wody niż przy tradycyjnym gotowaniu.

 

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ