Tuesday, April 23, 2024
Home / Kultura  / Wielki John Barrymore w Teatrze STU

Wielki John Barrymore w Teatrze STU

Polska prapremiera sztuki o jednym z najwybitniejszych aktorów szekspirowskich wszechczasów.

John Barrymore był postacią niejednoznaczną, pełną sprzeczności i kontrastów, która kreowała swoją legendę już za życia. Spadkobierca Rudolfa Valentino, hulaka, birbant, niestroniący od alkoholu i kobiet bohater hollywoodzkich anegdot, a jednocześnie wielki talent, który podbił Broadway i oczarował publiczność swoimi kreacjami Sherlocka Holmesa, Hamleta i Don Juana. Orson Welles twierdził, że Barrymore wie o aktorstwie wszystko.

Barrymore.P.Nowosławski

Jerzy Trela jako Wielki John Barrymore / fot. P. Nowosławski

Postać tragikomiczna, której siłą, także sceniczną, były wielkie namiętności i pasja życia. I to one go zniszczyły. Barrymore zapłacił za swój apetyt na życie najwyższą cenę. Na oczach Hollywood obumierał jeden z Największych Talentów wciągnięty w spiralę używek, romansów, hazardu i skandali. W Johnie bóg aktorskiego kunsztu walczył z bestią.

W Teatrze STU w Krakowie spotkają się dwie aktorskie legendy: Jerzy Trela w znakomitej kreacji Johna Barrymore’a snuć będzie przed nami zanurzoną w oparach alkoholu opowieść utkaną z rozgoryczeń, wzruszeń, śmiechu i sarkazmu. Intymną narrację, w której cierpienie i upadek służą jako materiał na anegdotę. To przejmujący portret człowieka, który nigdy nie żałował swoich wyborów, a jego zaprzepaszczony talent przetrwał w opowieściach.

Obejrzyj zapowiedź:

„Wielki John Barrymore”William Luce

Tłumaczenie: Elżbieta Woźniak

Reżyseria: Krzysztof Jasiński

John Barrymore: Jerzy Trela

Sufler: Aleksander Fabisiak

Najbliższe spektakle:

25, godz. 19.00 i 26 lutego, godz. 18:00

Więcej na stronie: www.scenastu.com.pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ