Wednesday, October 16, 2024
Home / Kuchnia  / Przepisy na Wielkanoc

Przepisy na Wielkanoc

Na wielkanocny stół potrawy proponują Panowie z bloga Gotowanie z pasją, Paweł Łukasik - przepisy, zdjęcia Grzegorz Targosz.

Jajka w occie balsamicznym na twardo / przepisy Paweł Łukasik, zdjęcia Grzegorz Targosz

Jajka w occie balsamicznym na twardo / przepisy Paweł Łukasik, zdjęcia Grzegorz Targosz

Na wielkanocny stół potrawy proponują Panowie z bloga Gotowanie z pasją, Paweł Łukasik – przepisy, zdjęcia Grzegorz Targosz.

1. Jajka w occie balsamicznym na twardo

Jaja, którymi dzielimy się, składając bliskim życzenia, nie muszą wyglądać zawsze tak samo. Zamarynowanie ich w occie balsamicznym nadaje im ciekawą kwaskowatość i piękny, głęboki kolor.

Składniki (przepis na 4 osoby):

– 4 jajka

– 300 ml octu balsamicznego

– sól

Przygotowanie:

Gotować jaja na twardo w osolonej wodzie przez 9 min, licząc od momentu zagotowania wody. Po wyjęciu przelać zimną wodą, aby szybko ostygły, potem obrać i zalać octem balsamicznym, aby zostały w całości przykryte, i zostawić na noc w lodówce. Tuż przed podaniem na stół odcedzić z zalewy i przekroić na połówki.

2. Sałatka z jajkiem, buraczkami, fetą i mieszanką sałat w sosie buraczano-śmietanowym i w posypce z czerwonego pieprzu

Podczas tradycyjnych Świat Wielkanocnych stół ugina się od ciężkostrawnych potraw. Dlatego dla odmiany proponujemy lekkie, wiosenne danie.

Sałatka z jajkiem, buraczkami, fetą i mieszanką sałat w sosie buraczano-śmietanowym i w posypce z czerwonego pieprzu

Sałatka z jajkiem, buraczkami, fetą i mieszanką sałat w sosie buraczano-śmietanowym i w posypce z czerwonego pieprzu / przepisy Paweł Łukasik, zdjęcia Grzegorz Targosz

Składniki (przepis na 4 osoby):

– 4 jaja

– 8 małych buraków

– 4 garście mieszanki sałat (np. roszponka, rukola)

– 200 g fety

– 1/4 szklanki zakwasu na czerwony barszcz

– 2 łyżki śmietany

– 2 łyżki zimnego masła

– czerwony pieprz

– sól

Przygotowanie:

W osolonej wodzie ugotować jaja na twardo. Odcedzić je, zalać zimną wodą i ostudzić, a następnie obrać i pokroić w ćwiartki. Buraków nie obierać, za to umyć je i odkroić końcówki, potem włożyć do garnka i zalać wodą, aż zostaną przykryte. Po zagotowaniu wody zmniejszyć płomień i gotować jeszcze przez 25-30 min, aż zmiękną. Wtedy odcedzić, ostudzić, obrać i pokroić w ćwiartki. Podgrzać zakwas na barszcz, dodać śmietanę i wymieszać, następnie dodać zimne masło, doprawić solą i odstawić do przestygnięcia. Umyć sałaty i na nich układać pokrojone jaja i buraki. Posypać pokruszoną fetą, polać sosem i oprószyć świeżo zmielonym, czerwonym pieprzem.

3. Pasztet drobiowy z groszkiem i marchewką w gęstym sosie z groszku i mięty

Łącząc tradycję i nowoczesność, warto komponować nowe wersje znanych, wielkanocnych dań. Jednym z nich jest pasztet z drobiu z nadzieniem z groszku i marchewki, ale zamiast podać go z ćwikłą lub chrzanem, zaserwujemy potrawę w intensywnie zielonym sosie groszkowym z odświeżającą nutą mięty.

Pasztet drobiowy z groszkiem i marchewką w gęstym sosie z groszku i mięty

Pasztet drobiowy z groszkiem i marchewką w gęstym sosie z groszku i mięty / przepisy Paweł Łukasik, zdjęcia Grzegorz Targosz

Składniki (przepis na 8 osób):

– 1/2 kg filetów z piersi kurczaka

– 1/2 kg filetów z podudzia indyka

– 1/2 kg mrożonego groszku

– 100 g twardego żółtego sera

– 1/2 szklanki śmietany 18%

– 2 jaja

– 1 łyżka masła

– 1 szklanka bulionu warzywnego

– 1 cebula

-1 ząbek czosnku

– 2 marchewki

– 2 łyżki oliwy

– garść świeżej mięty

– sól, pieprz

Przygotowanie:

Mięso drobiowe pokroić i zemleć. Wymieszać ze startym serem, śmietaną, 1/3 mrożonego groszku oraz dwoma białkami z jajek i doprawić solą oraz pieprzem. Obrane marchewki ugotować na półtwardo i ostudzić. Podłużną brytfankę wysmarować masłem, ułożyć w niej połowę mięsnej masy, potem marchewkę i przykryć drugą porcją masy z mięsem. Piec 40-45 min w temperaturze 180 st. C, potem ostudzić i wyciągnąć z brytfanki. Cebulę pokroić w kostkę, czosnek posiekać, cebulę i czosnek podsmażyć na oliwie, aż się zeszkli. Dodać groszek i bulion i dusić na wolnym ogniu, aż 2/3 płynu odparuje. Przełożyć do blendera, dodać miętę (kilka listków zostawić do dekoracji), doprawić solą i pieprzem i zmiksować tak uzyskany sos na gładką masę. Pasztet podawać na półmisku, na zimno, pokrojony, z zielonym sosem.

gotowanie z pasjąFacebook.com/gotowaniezpasja.blog oraz www.gotowaniezpasja.pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ