Friday, July 12, 2024
Home / Kultura  / Wydarzenia  / Wieczór „Opera 2008-2018”

Wieczór „Opera 2008-2018”

Zapraszamy na wyjątkowy koncert

opera

Opera 2008-2018 / fot. Jacek Jarczok

Od otwarcia nowego gmachu Opery Krakowskiej przy ul. Lubicz 48 minęło już 10 lat. Ważną zmianą, na którą czekał cały zespół, a wraz z nim publiczność, był rok 2008 i otwarcie nowej siedziby z profesjonalną sceną i zapleczem. W tym okresie Opera zrealizowała wiele prestiżowych premier, spektakli i koncertów, zarówno w Krakowie, jak też w innych miastach naszego regionu. Brała również udział w polskich i międzynarodowych festiwalach

 

Wieczór „Opera 2008-2018” (8 i 9 grudnia 2018, godz. 18.30) będzie autorską impresją reżysera Laco Adamika na temat tego, co działo się w krakowskim teatrze przez ostatnie 10 lat. Zaprezentowane zostaną cytaty z oper, które w minionym dziesięcioleciu znalazły się w repertuarze teatru, a które cieszyły się szczególnym zainteresowaniem publiczności. Wieczór podzielono na dwie części. Pierwsza poświęcona będzie operom takim jak m.in. „Carmen”, „Opowieści Hoffmanna”, „Norma”, „Eugeniusz Oniegin”, „Cyganeria”, „Traviata”, „Wesele Figara” czy „Rigoletto”. W części drugiej usłyszymy arie i duety z operetek, w tym z „Zemsty nietoperza” czy „Barona cygańskiego”, ale też wybrane utwory, które składały się na koncerty karnawałowe, sylwestrowe i wieczory na Wawelu – wizytówkę Opery Krakowskiej. Na scenie zobaczymy niemal cały zespół artystyczny teatru. Zaśpiewają Magdalena Barylak, Agnieszka Cząstka, Monika Korybalska, Karin Wiktor-Kałucka, Agnieszka Kuk, Paula Maciołek, Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Andrzej Biegun, Jarosław Bielecki, Janusz Dębowski, Mariusz Godlewski, Vasyl Grokholskyi, Krzysztof Kozarek, Michał Kutnik, Wołodymyr Pańkiw, Paweł Skałuba, Adam Sobierajski i Adam Szerszeń, którym towarzyszyć będą Balet, Chór oraz Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

 

Bilety na koncert w cenie 28-120 zł do nabycia w Kasie Opery Krakowskiej oraz online na stronie internetowej teatru (www.opera.krakow.pl).

 

10 lat to dobry czas na podsumowanie dotychczasowej działalności, którą Opera upamiętni specjalną, jubileuszową książką pt. „Opera Krakowska 2008–2018”. Atrakcyjne wydawnictwo o charakterze albumowym zawiera ponad 250 fotografii, obrazujących 52 premierowe przedstawienia omawianej dekady. Fotografie przypominają także wybrane wydarzenia festiwali, koncerty, spektakle w plenerze, odnotowują występy zagraniczne zespołu, wystawy, spotkania, projekty edukacyjne, jubileusze i nagrody. Na 200 stronach znalazły się również wypowiedzi związanych z Operą twórców – reżyserów, dyrygentów, śpiewaków i tancerzy, pracowników zaplecza sceny, a także przedstawicieli administracji, biznesu, wiernych widzów. W formie wspomnień, opinii i refleksji pełnią one rolę komentarza do tego szczególnego dziesięciolecia w historii Opery Krakowskiej.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ