Monday, July 22, 2024
Home / Kuchnia  / Wegańskie wesele – hit czy kit?

Wegańskie wesele – hit czy kit?

Wegańskie wesele – brzmi bardziej jak horror czy coś pysznego?

weganskie wesele

Jak powiedzieć gościom, że organizujecie wegańskie wesele? / fot. Dimitri Kuliuk / Pexels

Wesele to dzień, w którym to państwo młodzi powinni czuć się dobrze i komfortowo. Warto więc zadbać nie tylko o odpowiednią oprawę muzyczną i wystrój, ale też dobrane do przyzwyczajeń państwa młodych jedzenie. Wegańskie wesela cieszą się coraz większą popularnością – jak jednak powiedzieć gościom o swojej decyzji? 

 

Wegańskie wesele jeszcze do niedawna były prawdziwym wyzwaniem – przede wszystkim cenowym. Trudno było także zadowolić gości, którzy do alkoholu spodziewali się raczej mięsnej zakąski. Osoby wybierające wegańskie wesele często słyszały, ze jest to ich fanaberia, której nie powinny urzeczywistniać. Czasy jednak zmieniają się szybko. Dziś wraz ze wzrostem zainteresowania rośnie liczba firm, które zajmują się organizacją takiego właśnie wesela. Tym samym ceny stają się dużo bardziej przystępne, a oferta dużo bogatsza.

 

Wegańskie wesele – zalety

 

Decydując się na wegańskie wesele, należy rozważyć zarówno jego wady, jak i zalety. Poniżej przedstawiamy przykładowe zalety wegańskiego wesela:

 

  • Para młoda będzie czuła się komfortowo. Ten dzień należy do nowożeńców, dlatego zadbanie o swój własny komfort tego dnia jest zupełnie normalne.

 

  • Goście spróbują czegoś nowego. Oczywiście ważne, by przed podaniem menu wyartykułować alergeny, których normalnie danie nie zawiera. Dla wielu gości przybycie na tego rodzaju wesele może być jedyną okazją do spróbowania wegańskiego jedzenia. 

 

  • Po weselu z chęcią zjemy i podzielimy się tym, co zostało. Po typowo mięsnej uczcie jedynie z opcją wege po weselu będziemy musieli obejść się smakiem.

 

Wegańskie wesele – wady

Wegańskie wesele może jednak posiadać wady, np.:

 

  • Goście mogą poczuć się urażeni. Jeżeli na weselu nie pojawią się opcje mięsne, goście mogą poczuć się zdyskryminowani. Nie każdy może zrozumieć wizję państwa młodych, szczególnie, że dla wielu osób już samo pojawienie się na weselu wiąże się z ogromnym stresem.

 

  • Cena. Choć na rynku mnożą się firmy, które będą chciały podjąć się zorganizowania wegańskiego wesela, ceny tego rodzaju uczty mogą być nadal nieco wyższe niż tradycyjnej uczty mięsnej.

 

  • Wiele restauracji nadal nie potrafi zorganizować tego rodzaju wesela. Z tego powodu z części miejsc, które rozważamy będziemy musieli zrezygnować.

 

Sprawdź też: Noc poślubna w burdelu, próba samobójcza i przeszczep nerki, czyli Tina Turner jakiej nie znacie

 

Jak wygląda organizacja wegańskiego wesela?

O to, jak wygląda organizacja wegańskiego wesela, zapytaliśmy Marka Łabę z Restauracji Spokojna 15 w Warszawie. Spytaliśmy między innymi, czy wegańskie wesele jest droższe niż tradycyjne. Marek Łaba odpowiedział, że w Restauracji Spokojna 15 kosztuje ono tyle samo, co mięsne menu. Marek Łaba wyjaśnił także, że organizacja wegańskiego wesela nie jest dużo trudniejsza i nie różni się zbytnio od przyjęcia, na którym podawane jest mięso. Restauracja Spokojna 15 spośród wszystkich organizowanych wesel przygotowuje około 10% przyjęć wegańskich.

 

Jakie są opinie i reakcje gości? Często goście bardziej tradycyjni bywali niemili dla obsługi, padały złośliwe uwagi w kierunku kelnerów lub marudzenia w stronę innych gości.

 

„Wkładamy ogrom pracy w to, co robimy, dlatego kąśliwe uwagi o braku mięsa są dla nas zwyczajnie niesympatyczne. Na szczęście, powoli tendencja ta ulega zmianie. Wegańskie wesela organizujemy już od kilku lat i każdego roku mamy co raz więcej zapytań o takie przyjęcia. Zaczęliśmy je organizować w 2016 roku i wówczas brak mięsa na imprezie budził duże kontrowersje, ale dziś ludzie już się przyzwyczaili. Taka impreza pozwala starszemu pokoleniu na poznanie i spróbowanie smakołyków kuchni wegańskiej. Przygotowując menu na taką imprezę, czerpiemy inspiracje z kuchni włoskiej i oraz blisko i dalekowschodniej, to jedzenie jest obiektywnie smaczne i każdy nasz gość znajdzie coś dla siebie, nie myśląc o tym, że nie ma w tym mięsa.” – tłumaczy Marek Łaba.

 

Wegańskie wesele opinie

Popularność wegańskich wesel rośnie, dlatego zapytaliśmy kilku osób o doświadczenia w tym temacie. Julia wyjaśnia, dlaczego jej zdaniem wegańskie wesele było strzałem w dziesiątkę:

 

Nasze wesele było w stu procentach wegańskie. Problem pojawił się jedynie podczas szukania miejsca, które chciałoby podjąć się organizacji tego rodzaju imprezy. Jednak w końcu znaleźliśmy salę, w której kucharz był dobrze zaznajomiony z tematem. Goście byli bardzo zadowoleni, a rodzina wspierała nasz pomysł od samego początku. Nawet po weselu usłyszeliśmy wiele ciepłych słów dotyczących zabawy i jedzenia – wyjaśnia Julia.

 

Nieco inne doświadczenia z organizacją wegańskiego wesela posiada Michał:

Byłem gościem na wegańskim weselu. Państwo młodzi byli też abstynentami, więc na weselu nie było alkoholu. Dla mnie to była jakaś porażka. Dotrwałem do północy i krótko później zaczęłam się zbierać, podobnie jak reszta znudzonych i głodnych gości. Być może da się zorganizować takie wesele lepiej, żeby jedzenia było więcej, ale tamto było kompletną katastrofą – opowiada.

 

Marta, mimo początkowej chęci stworzenia typowo wegańskiego menu, zdecydowała się pójść na kompromis:

Przyznaję, że bardzo chcieliśmy z mężem zrobić wegańskie wesele, by nie podawać gościom tego, czemu sami jesteśmy przeciwni. Nasi goście o tym wiedzieli i niestety dotarły do nas głosy niezadowolenia. Zdecydowaliśmy się więc na menu obiadowe mięsne i wegańskie, do wyboru dla gości. Ku naszemu zaskoczeniu goście, którzy lepiej nas znali i wiedzieli, jak zależało nam na weselu wegańskim, wybrali wersję bez mięsa. Ostatecznie cieszyliśmy się, że wszyscy zjedli to, na co mieli ochotę i bawili się z nami do rana – tłumaczy Marta.

 

Wegańskie wesele – pomysły na kompromis

Wegańskie wesele może zostać przygotowane w sekrecie lub za wcześniejszym poinformowaniem gości – to wszystko zależy od naszych upodobań. Jeżeli chcemy zdecydować się jednak na kompromis, możemy przygotować wesele częściowo wegańskie. Potrawy serwowane jako Dania główne mogą być serwowane w dwóch lub trzech opcjach – wegańskiej, wegetariańskiej i mięsnej – wtedy goście będą zadowoleni, ze zjedli to, na co mają ochotę. Dania znajdujące się na stole – czyli ciasta, przystawki – mogą być już z kolei tylko wegańskie.

 

To, czy zdecydujemy się powiadomić o tym gości wcześniej, czy dopiero na weselu zależy już tylko od nas. Jeżeli zdecydujemy się na wesele tylko wegańskie, możemy poinformować o tym gości wcześniej, a jeżeli nie chcemy ich ani „straszyć”, ani prowokować do najedzenia się przed przyjęciem weselnym, możemy stworzyć kartę, która mięsna będzie jedynie z nazwy. Wtedy jednak ważne jest podanie alergenów, które normalnie nie występują w tychże „mięsnych” opcjach.

 

Zobacz także: Ślubne tradycje, zwyczaje i przesądy w Polsce – przegląd

Dziennikarka z ambicjami, masą pozytywnej energii i tuzinem pomysłów. Interesuje się modą, psychologią i radiem. Prowadzi media społecznościowe. Otwarta na wszelkie nowości, nie boi się pająków, samotnych podróży ani ciekawych wyzwań.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ