Sunday, May 26, 2024
Home / Kultura  / Weekend w Łodzi

Weekend w Łodzi

Nie masz pomysłu na weekend? Jedź do Łodzi – miasta z bogatą historią i wieloma atrakcjami.

fot. materiał prasowy

Nie masz pomysłu na weekend? Jedź do Łodzi – miasta z bogatą historią i wieloma atrakcjami. Znajdziesz tam dobry hotel, trzydzieści pięć parków i… pozwól się zaskoczyć!

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Czy wiesz, że Łódź jest nie tylko filmową stolicą Polski, lecz także miejscem kwitnącym od murali? Pokrywają one aż trzydzieści kamienic. Nic dziwnego, że miasto znajduje się na dwudziestym miejscu metropolii z najciekawszą sztuką w przestrzeni miejskiej. To jeden z kilku powodów, żeby wybrać się tam na weekend.

Co warto zobaczyć w Łodzi?

Łódź to miasto znane z filmowej tradycji. Właśnie z łódzkiej „filmówki” wywodzą się znani na całym świecie reżyserzy – Andrzej Wajda, Roman Polański, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski i Kazimierz Kutz. Tu również w XIX-wiecznej rezydencji największego przemysłowca łódzkiego Karola Scheiblera znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii. Łódź słynie z wielu imprez, festiwali i wydarzeń kulturalnych – wystarczy chociażby wymienić Camerimage, Festiwal Dialogu Czterech Kultur, Międzynarodowy Festiwal Fotografii, Festiwal Fiesta Libre czy OFF Festival.

Tysiące łódzkich zabytków

Wśród nich obowiązkowym punktem do zwiedzenia jest ulica Piotrkowska. W Łodzi znajdziesz wiele budynków, dawnych fabryk i szwalni – w XIX wieku miasto należało do największych ośrodków przemysłowych ówczesnej Europy. Warto zobaczyć okazały Pałac Poznańskich, w którym obecnie mieści się Muzeum Łodzi, i Pałac Herbsta. Dawny zespół fabryk włókienniczych – Księży Młyn to także nie lada atrakcja. Jeśli natomiast wolisz bardziej współczesne klimaty, odwiedź łódzką Manufakturę. To największe centrum handlowo-usługowe w Polsce, znajdujące się na terenie dawnych fabryk Izraela Poznańskiego i ma 110 tys. m2 powierzchni.

Odwiedź Aleję Gwiazd

Nie musisz wcale jechać do Hollywood, żeby zobaczyć Aleję Gwiazd. Ta w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej powstała dzięki Janowi Machulskiemu. Znajdziesz tam gwiazdy takich osobistości jak Daniel Olbrychski, Zbigniew Cybulski, Andrzej Seweryn, Andrzej Wajda, Beata Tyszkiewicz i Cezary Pazura. Gdy już odwiedzisz Aleję Gwiazd, przespaceruj się łódzkimi uliczkami. Czy wiesz, że w tym mieście kręcono zdjęcia do Ziemi Obiecanej, Seksmisji, Ediego oraz W ciemności? O tym, że Łódź jest niezwykle kulturalnym miastem, świadczy również obecność 33 teatrów i 31 muzeów.

Hotele w Łodzi

Gdzie warto nocować w Łodzi? Najlepiej najbliżej serca miasta – w hotelu Novotel Łódź Centrum lub ibis Łódź Centrum. Oba hotele są doskonale zlokalizowane. W zależności od tego, czy podróżujesz samolotem, czy pociągiem, masz wszędzie blisko. Novotel Łódź Centrum wyróżnia nowoczesna architektura, komfortowo wyposażone pokoje z podgrzewaną podłogą w łazienkach oraz wypożyczalnia rowerów dla spragnionych zwiedzania na dwóch kółkach.

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Z hotelu ibis Łódź Centrum masz zaledwie 100 metrów do głównej ulicy Łodzi – Piotrkowskiej i kilometr do dwóch największych dworców kolejowych. Do dyspozycji gości pozostaje 208 klimatyzowanych pokoi, a dla wracających z nocnych wędrówek po mieście –całodobowy bar z przekąskami.

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ