Saturday, April 20, 2024
Home / Kariera  / Kim jest Wedding Content Creator? Nowy trend na wesele

Kim jest Wedding Content Creator? Nowy trend na wesele

Specjalizuje się w łapaniu pięknych momentów zza kulis, by uwiecznić szczere, romantyczne czy zabawne chwile.

wedding content creator robi zdjęcie parze młodej i gościom weselnym

Content creator specjalizuje się w łapaniu pięknych momentów/ fot. Canva

Czy wiesz, że jednym z głównych rozczarowań par jest to, że nie ma wystarczająco dużo filmów z dnia ślubu? Nowy trend zatrudniania twórcy treści ślubnych, czyli Wedding Content Creatora wychodzi temu naprzeciw!

 

Wyobraź sobie, jak siostra robi ci makijaż, mama nakręca włosy na wałki, wujek biega za wami z aparatem w jednej, a kamerą w drugiej ręce. Najlepszy przyjaciel puszcza hity z laptopa, a przyjaciółka przyozdabia salę świeżo ściętymi kwiatami. Taki scenariusz w dzisiejszych czasach brzmi abstrakcyjnie.

Eksperci są potrzebni, byś nie musiała zaprzątać sobie głowy pobocznymi sprawami i mogła się skupić w pełni na jego przeżywaniu. Muzycy, wizażystki, fryzjerki, dekoratorki, fotografowie, kamerzyści…etc. To oni pomagają i sprawiają, że wszystko staje się łatwiejsze. W dobie trendów social mediów na rynku zagranicznym króluje już nowy ekspert – Wedding Content Creator czyli twórca treści ślubnych.

Wedding Content Creator – co to jest?

Kreator treści to profesjonalista, który zajmuje się robieniem zdjęć i filmów przeznaczonych głównie na media społecznościowe. Choć często mylony z nazwą wedding planner, w rzeczywistości nie ma z nim nic wspólnego. Specjalizuje się w łapaniu pięknych momentów zza kulis, by uwiecznić szczere, romantyczne czy zabawne chwile. Uśmiech panny młodej, wzruszenie babci, czy nawet wdepnięcie świadka w kałużę – wszystkie momenty, do których chętnie się wraca i przeżywa na nowo.

 

Przeczytaj też:
Czym jest ślub humanistyczny i skąd bierze się jego coraz większa popularność?

 

Różnica między twórcą treści ślubnych a fotografem lub kamerzystą

Choć może się wydawać, że oferują podobne treści, istnieje wiele niuansów, które ich wyróżniają.

Jednym z głównych szczegółów to sprzęt, którego używają do pracy.

Twórca treści społecznościowych najprawdopodobniej będzie używać swojego urządzenia – smartfona, najpewniej będzie to Iphone – do nagrywania w pionowym formacie, w którym ludzie przeglądają social media. Content Creator nie nagra też półgodzinnego filmu weselnego, ale może stworzyć parę krótkich filmów skupiających się na konkretnym wydarzeniu, jak pierwszy taniec lub życzenia dla rodziców. Niektórzy oferują także dynamiczny teledysk ślubny, ukazujący tylko najciekawsze momenty wesela

– wyjaśnia „Pan Content”, Content Creator z Krakowa.

Chcemy mieć wszystko zrobione jak najszybciej, najlepiej „na wczoraj”. Wedding Content Creator jest znany z tego, że wszystkie materiały filmowe i zdjęciowe dostarcza średnio w ciągu 24-48h, na materiały od fotografa bądź kamerzysty czeka się średnio od 4 do 12 tygodni. Po trzecie – cena. Obecnie za profesjonalnego fotografa trzeba zapłacić od 3500 do 6000zł. Natomiast ceny za kamerzystę wahają się od 3600 do nawet 10000zł. Twórca treści ślubnych to koszt od 800 do 3000zł.

Czy Wedding Content Creator zastępuje innych profesjonalistów?

Tak i nie. Czasami jest to dodatkowa osoba, która współpracuje z fotografem i kamerzystą i uwiecznia treści zza kulis. Jeśli jednak nie zatrudniasz kamerzysty na swoje wesele, twórca treści może być dobrą alternatywą. Twórcy ślubnych treści mają zazwyczaj w swoim pakiecie także robienie zdjęć, jednak zazwyczaj nie są one pozowane, ani nie są drukowane w albumach.

Fotografowie i kamerzyści zazwyczaj mają ustalony plan tego, co chcą uchwycić.

Ja spodziewam się niespodziewanego, najciekawsze momenty to te, których nie sposób przewidzieć. Choć oczywiście również tworzę wstępny plan, a także słucham i spełniam życzenia – np. gdy jakaś para chce odtworzyć wiodący trend na TikToku. Sam również trzymam kilka zaskakujących asów w rękawie

– mówi Pan Content. Ostateczne zdanie należy zawsze do klienta i to on decyduje, jaki rodzaj relacji chciałby otrzymać. Czy będą to ujęcia zza kulis, odtwarzanie trendów czy klasyczna relacja z wydarzenia.

para młoda zakłada sobie obrączki

Wedding Content Creator czyli twórca treści ślubnych/ fot. Canva

Jakość materiałów, które dostajesz

Dzięki najnowszej technologii w smartfonach, nagrywanie wysokiej jakości materiałów wideo nie stanowi już wyzwania. Już w 2023 roku firma Apple zaprezentowała na swojej konferencji nowe produkty, używając najnowszego Iphone’a jako jedynej kamery.

– To przełomowe wydarzenie pokazało, że można zastąpić kamerę wartą więcej niż samochód z salonu nowym smartphonem. Co ciekawe, większość pasjonatów technologii nawet tego nie zauważyła – relacjonuje Pan Content.

 

Dobrzy Wedding Content Creatorzy potrafią wykorzystać potencjał tych mobilnych urządzeń, uzyskując jakość, która jeszcze kilka lat temu wydawała się nieosiągalna, nawet w przypadku semi-profesjonalnych kamer. Odpowiednie doświadczenie, precyzyjne umiejętności obróbki oraz zastosowanie przenośnej lampy i stabilizatora pomagają wyciągnąć z tych kompaktowych urządzeń pełen potencjał w tworzeniu wizualnych narracji.

Dlaczego profesjonalne tworzenie treści ślubnych staje się popularne w Polsce?

Mogłoby się wydawać, że to usługa głównie dla influencerów. Według Pana Contenta, większość z klientów wcale nie uważa się za popularnych w mediach społecznościowych, a zdarzają się nawet tacy, którzy ich nawet nie mają.

– Ludzie, którzy szukają tej usługi, po pierwsze chcą jak najszybciej zobaczyć co się działo podczas ich dnia i uwielbiają oglądać chwile zza kulis

– mówi. Chcą zobaczyć swoją uroczystość oczami gości, a także jak najszybciej wysłać zdjęcia i filmy do osób, które np. nie mogły się pojawić. To także doskonała opcja dla osób, które chcą mieć jak najlepiej udokumentowany swój wielki dzień.

Czy Wedding Content Creator to usługa tylko na wesele?

Zdecydowanie nie. Content Creator może uwiecznić każde wydarzenie bądź uroczystość. Często współpracują z artystami, restauracjami, usługodawcami, szkoleniowcami itp., by uchwycić ich pracę z boku. Dzięki czemu mogą w inny i ciekawy sposób pokazać swoim klientom czym się zajmują. Podobnie jak w przypadku wszystkich dostawców wydarzeń, to, co dokładnie zapewnia twórca treści ślubnych, zależy od indywidualnych potrzeb klienta. Tu dla przykładu relacja z korporacyjnej integracji:

socjolożka, artystka, mama i praktykująca tarocistka. Karty Tarota pozwoliły jej obrać w życiu właściwą drogę i zrozumieć otaczającą energię i rzeczywistość. Lata nauki sprawiły, że karty zostały jej bliskimi przyjaciółmi. Zajmuje się też numerologią, tworząc psychologiczne portrety, z których poznaje lepiej życiowe ścieżki wybranych ludzi, ich zamiary, a nawet ich zadania karmiczne.  

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ