Panie kodują…(video)
Jest kwiecień 2012 roku, grupa młodych i kreatywnych dziewczyn rusza z wydarzeniem Rails Girls Kraków. Mają cel – stworzyć wspólnotę kobiet zainteresowanych branżą IT. Od tego się zaczyna. Tak właśnie powstaje inicjatywa WebMuses, która zachęca
Jest kwiecień 2012 roku, grupa młodych i kreatywnych dziewczyn rusza z wydarzeniem Rails Girls Kraków. Mają cel – stworzyć wspólnotę kobiet zainteresowanych branżą IT. Od tego się zaczyna. Tak właśnie powstaje inicjatywa WebMuses, która zachęca i inspiruje kobiety do nauki i korzystania z nowych technologii zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym.
„Sprawczynią” całego zamieszania związanego z WebMuses jest Agata Mazur. Od 6 lat intensywnie działa w IT. Jest jedną z założycielek firmy Applicake. Podobno pomysł na „zajawianie” dziewczyn branżą IT „chodził” jej po głowie od dawna. I tak od marzeń przeszła do czynów. Z czasem do Agaty dołączyły inne zaangażowane Panie, m.in. z EPI (Elektroniczne Przetwarzanie Informacji na Uniwersytecie Jagiellońskim/przypis redakcji).
WebMuses organizuje wydarzenia adresowane do kobiet. W ekipie znajdziemy programistki, projektantki, fotografki, psycholożki, graficzki. W tworzeniu całej inicjatywy zaangażowani są również mężczyźni. Zespół liczy 12 osób, w tym 3 Panów. Każdy na pokładzie WebMuses wnosi coś od siebie. Poprzez organizację warsztatów, spotkań cały zespół chce podkreślić, że jesteśmy równi, płeć nie ma znaczenia. Dlatego wszyscy, którzy chcą stać się częścią społeczności WebMuses są mile widziani.
WebMuses jest organizacją non-profit, wszystkie osoby zaangażowane w projekt pracują za darmo, po godzinach, dla „fun’u”, dlatego, że wierzą w to co robią i chcą coś zmienić w społeczeństwie. Działają głównie w Krakowie, ale mają apetyt na więcej – cała Polska, Europa, a czemu by nie na cały świat. W swoim organizacyjnym „portfolio” mają m.in. tzw. grupy robocze – gdzie dziewczyny uczą się kodowania pod okiem profesjonalnych coachów, comiesięcznie Amusing Workshop – warsztaty z tematów bliskich technologii i IT (kodowanie, grafika aplikacji, marketing, UX, „Internet of things”, ilustracja komputerowa. Poza tym MuseTalk – prezentacje na różne tematy o branży IT, WebMuses Unplugged, Rails Girls Kraków.
W najbliższym czasie nastolatki będą mogły się przekonać czym jest kodowanie. Web Muses organizuje Rails Girls Youth – całodniowe, darmowe warsztaty programowania dla dziewczyn w wieku od 13-19 lat. Będzie można dowiedzieć się jak powstają palikacje typu Facebook czy Plotek. Pod okiem profesjonalnych programistek i programistów dziewczyny wejdą w barwny świat technologii, wypróbują narzędzia do tworzenia aplikacji internetowych, a także poznają możliwości i perspektywy związane z pracą w IT. Pod koniec dnia Uczestniczki będą mogły się pochwalić swoją pierwszą, samodzielnie wykonaną aplikacją webową.
Warsztaty skierowane są do młodszej grupy odbiorców, która potrzebuje ukierunkowania aby właściwie pokierować swoją dalszą edukacją. Na Rails Girls Youth zapraszają dziewczyny w wieku 13 – 19 lat, które dopiero szukają swojego miejsca w karierze zawodowej lub stoją przed trudnym wyborem kierunku studiów. Każda dziewczyna, nawet totalnie “zielona” z informatyki, może wziąć udział i przekonać się, że kodowanie jest łatwiejsze, niż się wydaje.
Aby wziąc udział wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny, który można znaleźć na stronie WebMuses i Rails Girls Kraków. Zgłoszenia należy wysłać do 26 marca. Spośród zgłoszeń organizatorzy wyłonią 50 uczestniczek, które ich zdaniem będą najbardziej zmotywowane do wzięcia udziału w warsztatach.
Zobacz także African WebMuses
African WebMuses from WebMuses on Vimeo.
Więcej informacji o WebMuses i wydarzeniach można znaleźć na webmus.es/pl
Katarzyna Małodobry