Saturday, June 22, 2024
Home / PARTNER MK  / Wczesne objawy ciąży: kiedy warto zrobić test?

Wczesne objawy ciąży: kiedy warto zrobić test?

Po czym poznać, że możesz być

objawy ciąży

fot.

Spóźnia ci się okres? To może być jeden z sygnałów, które wysyła twoje ciało, aby poinformować, że jesteś w ciąży. Jakie mogą być pozostałe objawy ciąży? Poznaj najpowszechniejsze i dowiedz się, kiedy jest najlepszy czas na wykonanie testu ciążowego

 

Już w pierwszych dniach ciąży twoje ciało wysyła sygnały świadczące o zachodzących w nim zmianach – czasami tak subtelne, że łatwo je przeoczyć. Jakie są pierwsze objawy ciąży? Czy brak miesiączki to wystarczająca przesłanka, aby rozglądać się za wózkiem dziecięcym?

Objawy ciąży na wczesnym etapie

Na początku warto zaznaczyć, że każda ciąża przebiega inaczej, dlatego część objawów charakterystycznych może u ciebie nie wystąpić, a inne mogą być intensywniejsze niż u większości kobiet.
Jakie są najpowszechniejsze objawy wczesnej ciąży?

 

Brak miesiączki – jest on miarodajny tylko wtedy, gdy twój cykl jest regularny. Pamiętaj, że jego wydłużenie może towarzyszyć stresowi, chorobie czy zmianie strefy klimatycznej. Czasami też około planowanego dnia miesiączki pojawia się plamienie, które jest wynikiem zagnieżdżania się zarodka w macicy, co często bywa mylone z miesiączką.
Tkliwość piersi – większość kobiet ma podobne odczucia jak przed miesiączką, jednak w ciąży nadwrażliwość piersi jeszcze się zwiększa. Możesz odczuwać również uczucie pełności i mrowienie.
Zmęczenie – kobiety ciężarne narzekają na senność, rozdrażnienie i ogólne zniechęcenie. Jest to najczęściej spowodowane wzrostem progesteronu, który spowalnia metabolizm. Masz ochotę zwinąć się w kłębek i drzemać w środku dnia.
Poranne nudności – możesz zacząć odczuwać mdłości, a nawet zacząć wymiotować. Nie daj jednak się zwieść nazwie – „poranne” mdłości mogą pojawić się o każdej porze dnia!
Zmiana apetytu – na wczesnym etapie ciąży możesz być wiecznie głodna lub też zupełnie nie mieć apetytu, mogą też pojawić się zachcianki. Hormony bawią się zmysłem węchu, powodując, że nagle niektóre pokarmy zaczynają cię odrzucać.
Zaparcia – spowodowane podwyższonym poziomem progesteronu w organizmie. Hormon zmniejsza perystaltykę jelit oraz rozluźnia mięśnie przewodu pokarmowego.
Zwiększona potrzeba oddawania moczu – wynika ze zmian zachodzących w twoim układzie hormonalnym i powiększającej się macicy.
Wahania nastroju – czyli w jednej chwili płaczesz, a w następnej się śmiejesz.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Jeśli spóźnia ci się miesiączka i doświadczasz któregokolwiek z powyższych objawów – najwyższy czas na domowy test ciążowy! Kiedy najlepiej go wykonać?
Aby uzyskać wiarygodny wynik, zrób test w pierwszym dniu planowanej miesiączki. Niektóre nowoczesne testy można wykonać już 4 lub 5 dni przed terminem miesiączki (mogą wykryć obecność hCG w moczu już po ok. 7 dniach od zapłodnienia). Jednak, aby uniknąć fałszywego rezultatu, zaleca się poczekać ze zrobieniem testu ciążowego do dnia, w którym powinna wystąpić miesiączka.

 

Test należy wykonać w godzinach porannych, kiedy stężenie hormonu ciążowego jest najwyższe. W początkowym etapie kreska na teście może być ledwo widoczna. Warto powtórzyć test po kilku dniach – w tym czasie stężenie hormonu ciążowego znacznie się zwiększy i wynik będzie bardzo wyraźny. Jeśli wynik testu jest pozytywny – gratulacje! Umów się na wizytę do ginekologa, aby potwierdzić ciążę i zadbać o siebie w tym okresie.

Różne oblicza ciąży

Niektóre kobiety doświadczają wszystkich początkowych oznak ciąży z pełną mocą. Inne mogą przejść przez pierwszy trymestr, a brak okresu jest jedynym znakiem, że coś jest na rzeczy. Tak czy inaczej, jeśli czekasz na okres, który się nie pojawia, warto wykonać test ciążowy, aby poznać prawdopodobną przyczynę braku miesiączki.

 

Źródła:
https://www.bebiprogram.pl/ciaza/i-trymestr/pierwsze-objawy-ciazy
https://kobieta.interia.pl/dziecko/news-pierwsze-objawy-ciazy-jak-rozpoznac-ciaze-na-wczesnym-etapie,nId,5942511
https://nutricia.com.au/careline/pregnancy/health-lifestyle/7-signs-of-pregnancy/
https://www.cgbabyclub.co.uk/pregnancy/conception/pregnancy-signs.html

 

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ