Wczesna nauka czytania prof. Jagody Cieszyńskiej ‒ czy warto?
Nauka czytania od przedszkola ‒ dobry pomysł
Nauka czytania nie należy do najłatwiejszych. Bardzo często dzieci rozpoczynają ją dopiero w szkole, gdzie wprowadzana jest zbyt szybko, przez co stykają się one z trudnościami. Profesor Jagoda Cieszyńska zaproponowała metodę, dzięki której najmłodsi mogą stopniowo oswajać się z poznawaniem słów i ich znaczeń. Czy warto z niej korzystać? Co nauka wczesnego czytania może dać naszemu dziecku? Przekonajmy się
Kim jest Jagoda Cieszyńska?
Jagoda Cieszyńska to psycholog, logopeda, a przede wszystkim profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. To ona jest twórczynią tzw. metody krakowskiej w terapii funkcji poznawczych u dzieci z zaburzeniami rozwoju, a także autorką serii książek logopedycznych “Kocham Czytać”.
Prof. Cieszyńska jest znanym i szanowanym badaczem naukowym. Specjalizuje się w dysleksji, dyglosji, dwujęzyczności, a także w diagnozowaniu dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej. Jej szeroka wiedza podparta jest bogatym doświadczeniem, które wciąż poszerza. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Logopedycznego, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, a także Polskiego Komitetu Językoznawczego PAN. To wszystko sprawia, że prof. Cieszyńska uchodzi za specjalistę w obrębie znajomości funkcji poznawczych najmłodszych, dzięki czemu jej metody są uznawane za godne uwagi i w rezultacie ‒ powszechnie praktykowane.
Czy wczesna nauka czytania metodą prof. Cieszyńskiej to dobry pomysł?
Rozpoczęcie nauki czytania u dzieci w wieku przedszkolnym jest dobrym rozwiązaniem z wielu powodów. Metoda prof. Cieszyńskiej cieszy się sporym zainteresowaniem, ponieważ pozwala uniknąć późniejszych trudności w rozwoju dzieci. Decydując się na wczesną naukę czytania zapewniasz swojej pociesze sposobność do prawidłowego rozwoju intelektualnego, a także wspomagasz jej rozwój emocjonalny i społeczny. Jak to możliwe?
Dziecko, które uczy się czytać, przyswaja sobie pewne reguły, będące uniwersalnymi na wielu polach. Jest to nie tylko bardzo potrzebna koncentracja, ale też m.in. konsekwencja. Czytając książkę maluch zauważa, że powinien kierować się od lewej do prawej części strony, od pierwszej kartki do ostatniej. W ten sposób przyzwyczaja się do tego, że wszystko ma swój początek i koniec, których nie wolno pominąć, aby nie zgubić sensu całości. To z łatwością przeniesie na dalsze życie, lepiej rozumiejąc np. konieczność nauki liczenia od poznania cyferek.
Wczesna nauka czytania to także łatwiejszy proces ze względu na duże zainteresowanie dziecka światem. Ciekawość sprawia, że najmłodsi szybciej przyswajają wiedzę, szczególnie gdy traktują ją jako zabawę. Jest to również niezwykle ważne, jeśli przedszkolak zmaga się z wadami mowy lub występuje u niego zagrożenie dysleksją ‒ tu z pomocą przychodzi seria książek “Kocham czytać”.
Autorska seria „Kocham czytać” Cieszyńskiej do wczesnej nauki czytania
Profesor Jagoda Cieszyńska stworzyła książeczki dla dzieci do nauki wczesnego czytania. Seria „Kocham czytać” to zestaw aż 18 zeszytów edukacyjnych, które umożliwiają najmłodszym rozpoczęcie przygody z czytaniem. Doskonale sprawdzają się szczególnie wśród przedszkolaków, zmagających się z wadami wymowy bądź przejawiających tendencję do pojawienia się dysleksji. Niebieski pakiet zeszytów jest pomocą w zapoznawaniu się z alfabetem oraz pisownią trudnych wyrazów. „Kocham czytać” to także sposób na opanowanie czytania ze zrozumieniem, zwiększenie zasobu słownictwa dziecka oraz przygotowanie go do nauki języków obcych.
Sięgając po książeczki „Kocham czytać” możesz więc mieć pewność, że stworzone zostały one na podstawie szerokiej wiedzy o etapach rozwojowych dzieci. Dorobek naukowy prof. Cieszyńskiej oraz popularność jej metod nauczania przemawiają same za siebie. Sięgnij po pakiet zeszytów „”Kocham czytać” i przekonaj się, jak łatwa może być nauka czytania wśród dzieci.
Urodziny w Krakowie 18 kwietnia, 2021
Ojj pamiętam jak uczyłam czytać moją starszą córkę. generalnie to miała problem z czytaniem pod konec zerowki. A nauczyć nauczyła sie dopiero w na początku pierwszej klasy 😉