Wciąż odkładasz kurację retinolem? Nie zwlekaj ‒ zaraz będzie za późno!
Dopóki trwa zima, warto po to sięgnąć
Okres jesienno-zimowy to idealny czas na wprowadzenie kremu z retinolem do codziennej pielęgnacji cery. Czym właściwie jest retinol i jak bezpiecznie go używać? Kiedy warto rozpocząć kurację retinolem? Podpowiadamy!
Czym jest retinol?
Retinol to pochodna witaminy A, nazywanej „witaminą młodości”. Wykazuje działanie przeciwstarzeniowe – pobudza skórę do produkcji kolagenu i elastyny. Wygładza ją, uelastycznia i napina, a także spłyca zmarszczki. Przyspiesza również odnowę komórkową, przeciwdziała powstawaniu nieestetycznych plam pigmentacyjnych oraz rozjaśnia już istniejące przebarwienia.
Krem z retinolem może też wspomagać leczenie trądziku, ponieważ reguluje wydzielanie sebum i łagodzi stany zapalne skóry. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku chorób skóry niezbędna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem.
Kiedy sięgnąć po krem z retinolem?
Nie każdy ma świadomość, że już po 25. roku życia spada ilość kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Cera zaczyna tracić wilgoć, jędrność i elastyczność. W związku z tym warto zadziałać prewencyjnie i wprowadzić krem z retinolem do pielęgnacji przed pojawieniem się pierwszych oznak starzenia się skóry.
Krem z retinolem należy wprowadzać w okresie jesienno-zimowym, ponieważ substancja ta jest fotouwrażliwiająca. Jednocześnie należy pamiętać o codziennej, wysokiej ochronie przeciwsłonecznej, nawet wtedy, gdy nie planujesz wychodzić na słońce. Promieniowanie UVA ma zdolność przenikania przez chmury, a nawet przez okienne szyby.
Należy podkreślić, że nie zaleca się stosowania kremów z retinolem, jak i z innymi retinoidami, przez kobiety w ciąży i matki karmiące, ponieważ substancje te mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka.
Jak stosować kremy z retinolem?
Retinol to bardzo silna substancja i jej stosowanie może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi, np. zaczerwienieniem, pieczeniem i łuszczeniem się skóry. Z tego powodu zaleca się wprowadzanie tej substancji powoli i stopniowo. Jeśli sięgasz po krem z retinolem po raz pierwszy, postaw na preparat z najniższym stężeniem tego składnika i aplikuj go raz na kilka dni (wieczorem). Obserwuj, jak Twoja cera reaguje na nową substancję aktywną – jeśli nie zauważysz niepokojących objawów, stopniowo zwiększaj częstotliwość stosowania kosmetyku.
Podczas stosowania kremów z retinolem należy jednocześnie mocno nawilżać skórę. Zaopatrz się więc w kosmetyki, które będą wzmacniać Twoją barierę hydrolipidową, np. krem i serum do twarzy zawierające naturalne składniki.