Saturday, November 9, 2024
Home / Uroda  / Wszystko pod kontrolą

Wszystko pod kontrolą

Obalamy mity i potwierdzamy fakty o jednej z najskuteczniejszych metod antykoncepcji – wazektomii!

Wazektomia blednie utożsamiana ze sterylizacja, zdobywa w Polsce coraz większa popularność / fot. fotolia

Zapomnij o pigułkach, a Twój facet niech nie kupuje prezerwatyw. Cieszcie się bliskością bez obaw o niepożądaną ciążę. Obalamy mity i potwierdzamy fakty o jednej z najskuteczniejszych metod antykoncepcji – wazektomii!

Wazektomia blednie utożsamiana ze sterylizacja, zdobywa w Polsce coraz większa popularność / fot. fotolia

Wazektomia blednie utożsamiana ze sterylizacja, zdobywa w Polsce coraz większa popularność / fot. fotolia

Prawie 100% skuteczność – PRAWDA

Wazektomia sprawdza się w 99,99%. Dla porównania, najskuteczniejszą metodą antykoncepcji u kobiet są pigułki antykoncepcyjne, a ich skuteczność szacuje się na 99,89% przy systematycznym stosowaniu. Po zabiegu wazektomii pacjent wykonuje badanie morfologii nasienia (w 8 i 12 tygodniu), brak plemników w nasieniu jest potwierdzeniem skuteczności zabiegu i daje zielone światło dla bezpiecznego seksu.

Na całe życie – MIT

Wazektomia to zabieg odwracalny poprzez rewazektomię, czyli udrożnienie zablokowanych nasieniowodów, dzięki czemu przywraca się mężczyźnie możliwość płodzenia. Prawdopodobieństwo sukcesu jest zależne od indywidualnych okoliczności, a najczęściej od doświadczenia operującego. Rozsądny mężczyzna przed wykonaniem zabiegu wazketomii oddaje nasienie do banku nasienia. W Polsce wazektomia bywa błędnie utożsamiana ze sterylizacją, która wiąże się z usunięciem gonad i dopuszczalna jest wyłącznie w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia.

wazektomia.com

Zabieg wazektomii nie wpływa na zachowania seksualne, takie jak: zdolność do erekcji, orgazmu, ejakulacji czy też przyjemnego seksu. / fot. materiał prasowy

Wysoka jakość i bezpieczeństwo – PRAWDA

Zabieg wazektomii przeprowadza się bez użycia skalpela, co zmniejsza dyskomfort pacjenta oraz ogranicza ryzyko krwawienia i infekcji. Chirurg rozwarstwia skórę specjalnym peanem, zamiast ją przecinać. Oba nasieniowody zostają przecięte, a na ich końce, po mikrokoagulacji, zakłada się szwy chirurgiczne, odcinając drogę plemników do spermy. Ta procedura jest najskuteczniejsza na świecie. Po zabiegu skóra jest opatrywana – nie nakłada się szwów, rozwarstwienie zrasta się samoistnie, a blizna jest prawie niewidoczna. Zabieg trwa zaledwie 15 minut.

Prawnie zakazana – MIT

Wazektomia nigdy nie była zabroniona ani karalna. Polskie prawo dostosowuje się do rozwiązań zachodnioeuropejskich, gdzie w zdecydowanej większości krajów wazektomia jest nie tylko legalna, ale również refundowana przez kasy chorych. Konsorcjum medyczne jakim jest Izba Lekarska wydało bardzo pozytywną opinię w tej sprawie. Konstytucja RP gwarantuje każdemu obywatelowi, zarówno prawo, jak i obowiązek podejmowania świadomych decyzji o swoim zdrowiu. Zdolność płodzenia jest dobrem indywidualnym, nie należy do społeczeństwa, tylko do konkretnego człowieka.

Satysfakcjonujący i efektowny seks – PRAWDA

Zabieg wazektomii nie wpływa na zachowania seksualne, takie jak: zdolność do erekcji, orgazmu, ejakulacji czy też przyjemnego seksu. Plemniki są tylko niewielką frakcją całości nasienia. Ilość płynu, konsystencja – jednakowy kolor i skład – nie wykazują zmian nawet jak plemniki są nieobecne. Męskie hormony są obecne we krwi a dodatkowe zmiany takie jak: zarost czy głos nie ulegają zmianie. Około 80% par zgłasza polepszenie relacji partnerskich po okresie wykonania wazektomii.

Brak plemników i wytrysku – MIT

Męski ejakulat to płyn nasienny, wytwarzany przez pęcherzyki nasienne i gruczoł prostaty. Do niego nasieniowodami płyną plemniki, produkowane przez jądra. Ich brak w ejakulacie po zabiegu wazektomii nie jest dostrzegalny (plemniki stanowiły zaledwie 4-6% płynu), a sperma ma niezmienioną barwę i konsystencję. W czasie stosunku dochodzi więc do wytrysku, tyle tylko, że płyn nasienny jest wolny od plemników. Po wazektomii plemniki nadal są wytwarzane, ale nie dostają się do ejakulatu – są wchłaniane przez organizm.

***

Dr Eugeniusz Siwik, absolwent Akademii Medycznej w Białymstoku. Ukończył specjalizację II stopnia z ginekologii i położnictwa. Pracował w Towarzystwie Rozwoju Rodziny razem z prof. Zbigniewem Lwem Starowiczem. Autor książki „Antykoncepcja. Planowanie rodziny u progu XXI w.”, oraz e-book’a „Wazektomia. Antykoncepcja dla mężczyzn i ich partnerek”. Od 1994 roku zajmuje się męską antykoncepcją i wykonuje zabiegi wazektomii. Przez pacjentów ceniony za rzetelność i profesjonalizm. Absolwent Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa.

Centrum Planowania Rodziny Warszawa, ul. Kazachska 5, lok. U1, tel. 22 849 17 99, www.wazektomia.com

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Jolka 23 marca, 2020

    My mamy diafragmę dopochwową i była to nasza wspólna decyzja, a jesteśmy małżeństwem 8 lat

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ