Sunday, May 19, 2024
Home / Uroda  / Wazektomia – 10 lat na straży miłości

Wazektomia – 10 lat na straży miłości

Gdy 31 lipca 2004 roku brałem udział w pierwszym w Polsce zabiegu wazektomii, operowaliśmy z całym zespołem.

Gdy 31 lipca 2004 roku brałem udział w pierwszym w Polsce zabiegu wazektomii, operowaliśmy z całym zespołem. Dziś zabieg wykonuje jeden lekarz z pomocą pielęgniarki, a krzywa popularności w Polsce tej skutecznej (99,99 proc), legalnej i odwracalnej metody męskiej antykoncepcji nieustannie idzie w górę.

Hip young couple smiling at camera

Choć to antykoncepcja męska, na dostęp do niej paradoksalnie zasługują także kobiety. Przecież zanim upowszechniono wazektomię, ciężar antykoncepcji w związku i jej uciążliwe konsekwencje (zaburzenia cyklu, spadek libido, problem z utrzymaniem wagi, bolesność miesiączki itp.) spadał właśnie na nie. W czasach, gdy relacje damsko-męskie wyraźnie ciążą ku partnerstwie, wazektomia niesie i na tym polu powiew świeżości, a przy okazji pozwala mężczyźnie i kobiecie pełniej współdecydować o podstawowej w życiu kwestii, jaką jest posiadanie potomstwa.

Metoda jest prosta i bezpieczna. Zabieg rozpoczyna się od podania (pod ciśnieniem, bez użycia igły), niewielkiej dawki środka znieczulającego. Chirurg rozwarstwia skórę peanem (w porównaniu z zabiegiem przy użyciu skalpela zmniejsza to dyskomfort pacjenta, ogranicza też ryzyko krwawienia lub infekcji), wyizolowuje nasieniowód, i albo go podwiązuje, albo przecina, a przecięte końce zamyka przy pomocy szwów lub tytanowych zacisków. Rozwarstwiona skóra zrasta się samoczynnie, bez szwów, i prawie bez blizny, a pacjent po 15-minutowym zabiegu może wrócić do domu. Jeszcze przez kilka dni będzie musiał się trochę oszczędzać, może też odczuwać lekką bolesność lub mieć wrażenie, że skóra nieco go ciągnie. Potem jeszcze 8 i 12 tygodni po zabiegu powinien wykonać badanie pod kątem obecności plemników w ejakulacie. W moim ośrodku obowiązuje zasada, że w badanej próbce nie powinno być ani jednego żywego plemnika. Jeśli jest inaczej, zapraszam pacjenta na korektę.

Statystyki krajów, w których wazektomia już dawno się upowszechniła pokazują, że partnerki mężczyzn, które z tej metody skorzystali, są zdrowsze, ponieważ nie obciążają organizmu farmakologicznymi i mechanicznymi środkami „anty”. Mężczyzn po wazektomii panie postrzegają jako atrakcyjniejszych i traktują ich łaskawiej – taki mężczyzna nie jest już odbierany jako naładowana plemnikami bomba. Tak, to bezwzględnie najlepsza metoda antykoncepcji, zwłaszcza dla par, którzy mają już satysfakcjonującą liczbę potomstwa, a strach partnerki przed niechcianą ciążą pozbawia je radości z życia seksualnego.

Centrum Planowania Rodziny Warszawa, ul. Kazachska 5, lok. U1 (nowa siedziba), tel. 22 849 17 99, www.wazektomia.com

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ