Sunday, June 16, 2024
Home / POLECAMY  / Sennik: Wąż – co oznacza wąż we śnie?

Sennik: Wąż – co oznacza wąż we śnie?

Jeśli ci się przyśni, koniecznie sięgnij po sennik. Wąż w snach to nie zawsze dobry omen…

Wąż

Tak jak nie ignorujemy spotkania z wężem w życiu realnym, tak nie powinno ignorować się węża w śnie / fot. Unsplash / T S

WążlWąż jest symbolem, który można interpretować na wiele sposobów. Jego symbolika jest wielowarstwowa i zależy od kontekstu kulturowego oraz religijnego. W naszym kręgu kulturowym, wzorem biblijnej tradycji chrześcijańskiej, przyjęło się, że to symbol zła i grzechu, pokusy. Czy podobnie powinniśmy odczytywać sny, w których pojawia się wąż? Sennik wskazuje na nieco inną symbolikę, jednak specjaliści od snów są zgodni co do jednego: snów, w których pojawia się węże, nie należy ignorować

 

Według certyfikowanej analityczki słów, Lauri Quinn Loewenberg, węże w snach zazwyczaj reprezentują osobę, która wykazuje niskie, brudne, toksyczne lub trujące zachowania względem osoby śniącej.

Tak jak nie można ignorować spotkania z wężem w prawdziwym życiu, tak też nie należy ignorować snów o wężach. Musisz postępować zgodnie z przesłaniem snu lub ostrzeżeniem, które zawiera

– podkreśla Lauri Quinn Loewenberg w rozmowie z „The Cut”.

 

Z kolei Freudowska interpretacja snu o wężu podkreśla związek z seksualnością i postaciami męskimi. Wąż we śnie według ojca psychoanalizy to symbol falliczny, który reprezentuje penisa i popędy seksualne. To odbicie twojej seksualności, pragnień seksualnych lub wewnętrznego konfliktu dotyczącego tego, jak doświadczasz swojej seksualności.

 

Uczeń Freuda, Carl Gustav Jung, wierzył, że wąż jest kojarzony z mądrością i symbolizuje uzdrowienie, co sugeruje też sennik. Co oznacza, jak śni się wąż? Jak odczytać symbolikę i przesłanie snów, w których wąż odgrywa ważną rolę? Czytaj dalej i przekonaj się, czy węża powinnaś bać się tylko w życiu realnym.

 

Koniecznie zobacz:

Sennik: zęby. Co oznaczają zęby we śnie?

 

Sennik – wąż atakuje

Kąsający wąż w życiu realnym potrafi napędzić niezłego stracha i przyprawić o szybsze palpitacje serca. Pojawienie się podobnego obrazu w marzeniach sennych niezbyt przychylnie interpretuje też sennik. Wąż atakuje, gryzie lub przymierza się do ataku w twoim śnie? To najczęściej symbol zdrady lub oszustwa. Być może podświadomie czujesz, że zostałaś przez kogoś zdradzona lub ktoś zawiódł twoje zaufanie. Gdy w śnie wąż atakuje, sennik sugeruje również, że odzwierciedla to twoje wewnętrzne poczucie zagrożenia i strach. Atakujący wąż często jest utożsamiany z niebezpieczeństwem, więc sen o ataku węża może być sygnałem, że przyjdzie ci się zmierzyć z trudnościami i problemami nie tylko w sennej rzeczywistości.

 

wąż atakuje sennik

Wąż, który atakuje – czy w snach również powinniśmy się go bać? / fot. Unsplash / Francis Painchaud

 

Z drugiej strony ten konkretny motyw w marzeniach sennych może odnosić się do twoich emocji. Bez kontekstu środowiskowego trudno będzie go prawidłowo odczytać, jak podkreśla sennik. Atakujący wąż może stanowić przeniesienie twojego lęku i niepokoju z życia codziennego do snu. To z dużym prawdopodobieństwem odbicie stresu, zmartwień, niepokoju i bezradności, które odczuwasz w związku z życiem realnym.

 

Może też cię zainteresuje:

Sposób na stres – metoda 5 kroków z książki „Jak uwolnić się od stresu”

 

W niektórych kulturach jednak, jak podkreśla sennik, wąż atakujący (gryzący) symbolizuje potrzebę transformacji, odrodzenia lub uzdrowienia. To znak dla ciebie, że jesteś gotowa na zmiany w swoim życiu lub przejście na kolejny jego etap, choć ten proces może być trudny i bolesny. Być może zmagasz się z konfliktem emocjonalnym w życiu realnym lub tłumisz emocje, które cię wewnętrznie gryzą, bo nie przeżyłaś ich w odpowiedni sposób. Sen o ataku węża sennik interpretuje jako nieświadome (nieuświadomione, ukryte) emocje. Wymagają one uwagi i zaopiekowania, dostrzeżenia ich i zaakceptowania.

 

Sennik – wąż w domu

Jak podaje sennik, wąż w domu, który pojawia się w marzeniach sennych, to na ogół forma ostrzeżenia i zły omen. Ten motyw mówi o tym, że w naszym otoczeniu znajduje się osoba, która życzy nam źle, jest nieszczera i ma złe zamiary. Sen o wężu w domu może sygnalizować, że twojemu poczuciu bezpieczeństwa coś zagraża lub je zakłóca. Zastanów się, czy ktoś nie ingeruje w twoją prywatność – działania takiej osoby mogą negatywnie odbić się na tobie i twoich bliskich. Ktoś może udawać twojego przyjaciela, a za plecami knuć przeciwko tobie.

 

wąż w domu

Dowiedz się, czy powinnaś obawiać się węża w domu w śnie / fot. Unsplash / Zoran Borojevic

 

Dom to synonim prywatności, bezpieczeństwa, relacji z najbliższymi. Gdy śni ci się wąż w domu, sennik wskazuje również na (często nieuświadomione lub wyparte) problemy w relacjach rodzinnych, kłopoty wychowawcze lub niesnaski w związku. Może być to zatem zwiastun nadchodzącej burzy na gruncie rodzinnym. Musisz przygotować się na ochłodzenie stosunków z osobami z twojego najbliższego otoczenia i negatywną atmosferę. Może to wynikać z ingerencji osób trzecich w twoje życie.

 

Sennik – wąż pełzający

wąż, który pełznie

Co sennik mówi o śnie, w którym wąż pełznie w twoim kierunku? / fot. Unsplash / Zoran Borojevic

 

Niektóre sny mogą mieć podwójną symbolikę i odczytanie, przestrzega sennik. Wąż pełzający po ziemi z jednej strony może stanowić ostrzeżenie przed podstępem lub zdradą, której się nie spodziewasz. To też sygnał dla ciebie, by przyjrzeć się kręgowi najbliższych przyjaciół, bo wśród nich prawdopodobnie znajduje się osoba, po której próżno spodziewać się szczerych zamiarów względem ciebie. Co jeszcze mówi sennik? Pełzający wąż to zapowiedź niepokoju i życia pełnego emocjonalnych burz. Z kolei gdy w śnie wąż pełznie w górę, sennik odczytuje to jako znak, że wkrótce nabędziesz nową wiedzę i umiejętności.

 

Zobacz też:

„No bo jak to, mnie facet zdradza? Mnie?!”. Jak rozpoznać zdradę?

 

Wąż pływający w wodzie – Sennik

Bywa, że motywy ukazujące się w twoich snach stanowią silne odzwierciedlenie konkretnych emocji. Co na to sennik? Wąż w wodzie to reprezentacja gniewu, zazdrości lub silnego niepokoju, którego doświadczasz za dnia. Jeśli wąż porusza się wolno i spokojnie, to znak, że panujesz nad tymi emocjami. Jeśli przeciwnie, to sygnał, że sobie z nimi nie radzisz, a stąd już prosta droga do wybuchu i zaognienia konfliktów.

 

wąż pływający w wodzie

W śnie widzisz węża pływającego w wodzie? To nie zwiastuje nic dobrego / fot. Unsplash / Katy Wilkens

 

Gdrzyśni ci się taki obraz, musisz zachować szczególną ostrożność, sugeruje sennik. Wąż pływający w wodzie niesie też bowiem bardzo niekorzystne przesłanie. Zwiastuje podstęp lub nieprzewidziane sytuacje (bez znamion działań osób trzecich), które mogą zakończyć się dla ciebie tragiczne. W niektórych sennikach pojawia się też informacja, że pływający wąż to zapowiedź poważnej choroby.

 

Zielony wąż – Sennik

Gdy w śnie pojawia się zielony wąż, sennik na ogół odczytuje to jako pozytywny i pomyślny dla nas omen. Znaczy to, że żyjesz w zgodzie z własnym sumieniem i przekonaniami, w harmonii ze swoimi emocjami, według własnych reguł i zasad.

 

wąż zielony

Jak odczytać sen, w którym śni się wąż zielony? / fot. Unsplash / Katy Wilkens

 

Na co jeszcze wskazuje sennik? Wąż zielony, jeśli tylko pojawi się w marzeniach sennych, świadczy o dobrym zdrowiu. Możesz więc spać spokojnie i nie przejmować się, że w niedalekiej przyszłości przyjdzie ci usłyszeć niepokojące wiadomości, uspokaja sennik. Zielony wąż bywa też odzwierciedleniem niepokój w związku z tym, jak potoczyło lub potoczy się twoje życie. To znak, że jest w tobie dużo strachu przed nieznanym oraz niepewność jutra. Być może martwi cię kierunek, w jakim zmierzasz jako człowiek i to rodzi frustrację. Jeśli znajdujesz się na rozdrożu, zmagasz się z wewnętrznym konfliktem lub kryzysem, wchodzisz w nowy etap życia, w twoich snach może pojawić się wąż zielony. Sennik radzi, by wejrzeć w głąb siebie, zastanowić się nad tym, czego pragniesz i do czego dążysz.

 

Może cię zainteresować: Jak mieć świadomy sen?

 

Biały wąż – sennik

Jak wskazuje sennik, biały wąż, gdy tylko pojawi się w śnie, zwiastuje odrodzenie i uzdrowienie. Jeśli w ostatnim czasie przyszło ci żegnać się z kimś lub czymś, co było bliskie twojemu sercu, to sygnał, że głębo w sercu już się z tym pogodziłaś. Teraz czas na oczyszczenie i powrót wewnętrznego spokoju, czego symbolem jest właśnie biały wąż. Sennik przestrzega jednak przed emocjonalną oschłością i okazywaniem obojętności. Nie pozwól, by dotychczasowe doświadczenia wpłynęły na twoje życie. Wyglądaj zmian, które nadejdą: może to być nowy etap w życiu lub możliwości.

 

wąż biały

Co symbolizuje wąż biały w śnie? / fot. Unsplash / Samia Liamani

 

Niektóre senniki wskazują jednak na inne odczytanie symboliki białego węża. Ma on być powiązany z dobrymi intencjami, które jednak przyniosą fatalne skutki i sprowadzą na ciebie nieszczęście. Być może wkrótce czekają cię kłopoty, choć twoje działania były motywowane chęcią pomocy drugiej osobie.

 

W kontekście bieli na jeszcze jeden motyw węża wskazuje sennik. Wąż czarno-biały w śnie lub pojawienie się węża białego i czarnego równocześnie symbolizują wewnętrzną walkę. Reprezentują przeciwieństwa albo konflikty wewnętrzne. Biały wąż w śnie symbolizuje czystość, a czarny to pokusa i ciemność. Bijesz się z myślami, którą ścieżką podążyć, jakiego wyboru dokonać. To dla ciebie przypomnienie, że jak ważna w życiu jest równowaga i harmonia.

Bułgarystka i lektorka polskiego dla obcokrajowców z zamiłowaniem do pisania. Uwielbia dobre jedzenie, niszowe języki, koreańskie seriale i Bałkany. Zafascynowana dwujęzycznością. Mało śpi, bo dużo czyta.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ