Tuesday, March 5, 2024
Home / PARTNER MK  / Włos daje głos

Włos daje głos

Czy włosy muszą wypadać? Poznaj najczęstsze przyczyny ich utraty

Dobre kosmetyki to podstawa! / fot. materiały prasowe

Każda kobieta marzy o pięknych, bujnych włosach. Niestety matka natura nie każdego obdarza bujną czupryną, w dodatku ilość włosów na głowie często może świadczyć o zmianach zachodzących w naszym organizmie. Co robić kiedy niepokojącą ilość włosów znajdujemy w swoim otoczeniu – na szczotce, ubraniach, podłodze? Jeśli doświadczamy zjawiska nadmiernego przerzedzania się ich, to znak, że chcą nam o czymś powiedzieć

Co nasze włosy chcą nam powiedzieć? / fot. materiały prasowe

Co nasze włosy chcą nam powiedzieć? / fot. materiały prasowe

Zupełnie normalne jest wypadanie nawet do 100 włosów dziennie bez uszczerbku na ich gęstości. Każdy włos wypada co 2 do 6 lat, a na jego miejsce pojawia się nowy. Dlatego jeżeli zauważymy, że mamy do czynienia z nadmierną utratą włosów skonsultujmy się ze specjalistą – trychologiem, który pomoże odnaleźć przyczynę.

Dlaczego włosy wypadają?

Przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest wiele od zmian hormonalnych po genetykę i złą dietę. Najczęściej jednak problem ten spowodowany jest:

okresem poporodowym, w którym poziom estrogenów spada, a włosy zaczynają gwałtownie wypadać. Proces ten zwykle trwa od 6 do 9 miesięcy, natomiast karmienie piersią może go wydłużyć. Dlaczego? Podczas karmienia piersią poziom prolaktyny – hormonu wywołującego laktację, wzrasta. Jego zbyt duża ilość przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów.

menopauzą, to okres zaburzeń hormonalnych, które wpływają na zmiany zarówno w jakości jak i ilości włosów. W okresie menopauzy zaczyna brakować estrogenów –hormonów, które korzystnie działają na mieszki włosowe, wydłużając fazę anagenu (wzrostu), przyspieszają jego wzrost. Uaktywniają się za to androgeny, które działają odwrotnie i przyczyniają się do przerzedzenia włosów i łysienia.

zaburzeniem pracy tarczycy, jeśli wykluczyliśmy już inne czynniki przyczyniające się do wypadania włosów, a ich utrata wciąż wzrasta warto zbadać tarczycę. Nadczynność oraz niedoczynność tarczycy może być przyczyną wypadania włosów, a nawet łysienia.

zaburzeniem gospodarki hormonów płciowych, w tym przypadku najczęściej mamy do czynienia z łysieniem typu męskiego oraz łysieniem androgennym u kobiet. Jest to najczęściej występujący rodzaj łysienia, wywołany działaniem męskich hormonów płciowych – androgenów. Łysienie androgenne najczęściej dotyka mężczyzn, ale może również i kobiety. Często ma charakter dziedziczny i dotyczy osób rasy białej. Za ten proces łysienia odpowiedzialna jest pochodna testosteronu DHT – (dihydrosteron), która powoduje zwężenie mieszków włosowych i w efekcie blokuje wzrost włosa. Innym powodem może być także nadmiar prolaktyny, która blokuje syntezę estrogenów wokół mieszków włosowych. W ten sposób zostaje skrócony cykl życia włosa i mieszki włosowe są miniaturyzowane.

stresem, to jeden z najpopularniejszych czynników powodujących nadmierną utratę włosów. W reakcji na stres, ciało napina się i dochodzi do różnego typu skurczy mięśni, także tych przywłosowych. W wyniku napięcia i zaciskania zmniejsza się ukrwienie skóry, przez co cebulki włosowe są gorzej odżywione. Dodatkowo zwiększa się produkcja prolaktyny, której nadmiar sprzyja wypadaniu włosów.

chemoterapią po około 2-4 tygodniach od rozpoczęcia leczenia powoduje mniej lub bardziej nasilone wypadanie. Włosy mogą wypadać stopniowo lub masowo. Jednocześnie uszkodzone przez chemię włosy stają się cienkie, suche i ułamują się również tuż przy skórze głowy. Włosy po chemioterapii, a dokładnie meszki włosowe stają się obok komórek nowotworowych, jedną z głównych ofiar terapii. To jak będzie przebiegał proces łysienia zależy od specyfiki konkretnego leku cytostatycznego, jego dawki i predyspozycji pacjenta. Nie wszystkie cytostatyki prowadzą do wyłysienia. Skutek leczenia na szczęście jest odwracalny i włosy zaczynają odrastać 1-2 miesiące po zakończeniu terapii. Zazwyczaj odrastające włosy są ciemniejsze, silniejsze, grubsze i bardziej kręcone niż przed rozpoczęciem chemioterapii.

Jakie mogą być inne przyczyny utraty włosów?

– zaburzenia genetyczne;
– zatrucie toksynami, metalami ciężkimi;
– choroby: zakaźne, ogólnoustrojowe, skóry głowy np. grzybica;
– skutek uboczny przyjmowanych leków: immunosupresyjne, przeciwtarczycowe, przeciwzakrzepowe, stosowane w chorobach serca, antykoncepcja;
– zła dieta (np. niskokaloryczna i uboga w białko, powiązane z niedoborami patrz poniżej)
niedobór cynku, żelaza, witamin z gr. B, witaminy A i biotyny
– palenie papierosów;
– nieprawidłowa pielęgnacja i nadmierna stylizacja włosów.

Kto może pomóc?

Jeśli podejrzewasz, że przyczyna wypadaniu włosów tkwi głębiej koniecznie udaj się do trychologa – specjalisty od włosów i skóry głowy. Przeprowadzi wywiad, z którego dowie się m.in. czy problem pojawił się nagle, czy narastał, zapyta o alergie, przyjmowane leki itp. Ponieważ przyczyn wypadania włosów może być wiele trycholog przeprowadzi mikroskopowe badania skóry głowy, a także może zlecić dodatkowe badania.

Jak wzmocnić włosy?

Odpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy może wspomóc leczenie, a także zahamować proces wypadania. Idealnie sprawdzą się kosmetyki, które swoim składem przeciwdziałają wypadaniu włosów, a także wspomogą ich wzrost. Do codziennej pielęgnacji warto włączyć np. łagodny szampon myjący WAX Daily z wyciągiem z kasztanowca i pokrzywy, który m.in. zapobiega łysieniu i poprawia mikrokrążenie skóry głowy, pobudzając cebulki do wzrostu, a także odpowiednio dobraną maskę WAX, która odbuduje uszkodzone włókno włosowe i zmniejszy wypadanie włosów. Zawarte w nich składniki: keratyna, pantenol, witaminy i naturalne ekstrakty roślinne, powodują wzmocnienie włosów poprzez korzystne oddziaływanie na skórę głowy i mieszki włosowe.

Dobre kosmetyki to podstawa! / fot. materiały prasowe

Dobre kosmetyki to podstawa! / fot. materiały prasowe

więcej informacji

 

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Kaja 10 kwietnia, 2019

    Zainwestowałam zarówno w szampon jak i maskę oraz odżywkę. Miałam też serum wcześniej, żeby dać ,,kopa,, włosom. Jestem zachwycona efektami. Polecam do włosów jasnych, suchych i zniszczonych. Bardzo mocno kondycjonują włosy.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ