Tuesday, May 28, 2024
Home / Kultura  / Wawel. Alchemia światła

Wawel. Alchemia światła

Widowisko multimedialne na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu 18 i 19 września 2015, godz. 20.00.

Jerzy Stuhr / fot. materiał prasowy

Wszyscy, którzy 18 lub 19 września 2015 o godzinie 20.00 wybiorą się na wawelskie wzgórze w Krakowie mogą stać się uczestnikami wyjątkowego multimedialnego wydarzenia. Wawel. Alchemia światła to spektakl, w którym za sprawą innowacyjnej formy, wykorzystującej m.in. visual art i 3D mapping, w scenerii dziedzińca arkadowego ożyją wawelskie legendy. Będzie to swoista synteza sztuk, łącząca muzykę na żywo, malarstwo i trójwymiarowe obrazy, taniec, śpiew oraz słowo. W widowisku wezmą udział wybitni artyści: aktorzy, tancerze, muzycy, wspierani przez specjalistów z dziedziny multimediów i światła.

Anna Dymna / fot. materiał prasowy

Anna Dymna / fot. materiał prasowy

Historia w nowej odsłonie
Scenariusz widowiska opracował Michał Zabłocki na podstawie legend związanych w Wawelem. Ich bohaterowie pojawią się w scenerii dziedzińca arkadowego za sprawą iluminacji, efektów specjalnych i animacji smoka wawelskiego oraz dialogów w wykonaniu artystów: Anny Dymnej, Jerzego Stuhra, Grzegorza Turnaua i Jerzego Treli. Królowa Państwa Wiślan, Alchemik, Stańczyk, książę Krak oraz inne legendarne i historyczne postacie przybliżą wybrane sceny z historii państwa i rezydencji królów polskich. Całość aranżacji dopełnią grupy taneczne i muzyczne.

Grzegorz Turnau / fot. materiał prasowy

Grzegorz Turnau / fot. materiał prasowy

Technologia i światło
W trakcie spektaklu użyte zostaną jedne z najjaśniejszych na świecie projektorów w technologii 3chip DLP, o łącznej mocy prawie 200 tys. lumenów. Obrazy zostaną wyświetlone na ekranie o około 120 metrów długości i 15 metrów wysokości, co w sumie daje około 1800 metrów kwadratowych projekcji. Magię dźwięku przestrzennego zapewni system kwadrofoniczny.

Animacje wykonane zostaną różnorodnymi technikami graficznymi z wykorzystaniem najnowocześniejszych narzędzi multimedialnych. Technika mappingu 3d, wielkoformatowa animacja, techniki filmowe i skomplikowane prace w studio nagrań pozwolą w pełni synchronizować obraz, muzykę i efekty specjalne. Użyte materiały i technologie są w pełni bezpieczne dla zbiorów zgromadzonych w Zamku.

Jerzy Stuhr / fot. materiał prasowy

Jerzy Stuhr / fot. materiał prasowy

Wawel i TAURON – dlaczego razem?
Widowisko jest wynikiem wieloletniej współpracy – od 2010 roku TAURON wspiera działania Zamku, zarówno muzealne, jak i muzyczne. Pierwsza inicjatywa sięga 2010 r. i związana jest z organizacją cyklu letnich koncertów „Wawel o zmierzchu – Chopinowi”. Później TAURON wspierał organizację wystaw wawelskich (m.in. „Odzyskane piękno. Obraz Lucasa Cranacha st. po konserwacji”, „Namiot turecki w zbiorach wawelskich”) a także kolejne cykle koncertów kameralnych na dziedzińcu Batorego „Wawel o zmierzchu”.
W 2013 roku, podczas Nocy Muzeów, Zamek Królewski na Wawelu wspólnie ze spółką TAURON Dystrybucja zorganizował pierwsze widowisko multimedialne, którego jednym z elementów były projekcje arrasów wawelskich na krużgankach Zamku. Zastosowano równocześnie iluminację arkad, dającą efekt blasku świec i pochodni – zupełnie jak przed setkami lat, kiedy nie było światła elektrycznego.

Jeśli chcesz zobaczyć jak powstaje widowisko zajrzyj tutaj 

Od strony wizualnej Wawel, a szczególnie renesansowy dziedziniec arkadowy, to scena widowiskowa dająca możliwość dynamicznego kształtowania obrazu i przestrzeni. Nowoczesne technologie, w niekonwencjonalny sposób wykorzystujące światło i energię, niewątpliwie nadają nowy wymiar temu wyjątkowemu miejscu.

Strona wydarzenia: www. alchemiaswiatla.pl, www.wawel.krakow.pl

Spektakle biletowane: bilet normalny 40 zł.
Sprzedaż biletów:
– Zamek Królewski na Wawelu – Centrum Promocji i Informacji w godz. 10.00 – 18.00 www.wawel.krakow.pl
– www.ticketpro.pl oraz w stacjonarnych punktach sprzedaży (m.in. Empik, Media Markt/Saturn)
– www.alchemiaswiatla.pl oraz przed spektaklem Zamek Królewski na Wawelu – Centrum Promocji i Informacji w godz. 10.00 – 20.00

Wejście na spektakle na godzinę przed rozpoczęciem, bramami: Bernardyńską i Herbową.

Zespół artystyczny:
Opieka artystyczna – Bogusław Nowak
Inscenizacja, reżyseria wykonawcza – Jerzy Grabowski
Dialogi – Michał Zabłocki
Choreografia – Dagmara Malecka, Agnieszka Glinska
Reżyseria multimediów – Sławek Fonfara
Reżyseria światła – Maciej Gros
Koordynacja muzyczna – Marek „Smok” Rajss
Muzyka – Wataha Drums, Paweł Kaczmarczyk, Strojone, Dominika Barabas
Taniec – Grupa Taneczna ATELIE, Art Collor Ballet, Krakowska Szkoła WUSHU
Animacje – Atomy Studio
Scenografia, kostiumy, rekwizyty – Małgorzata Zwolińska, Jovanka Czarnik, Anna Sekuła

Obsada aktorska:
Głowy Wawelskie – Anna Dymna, Jerzy Stuhr, Jerzy Trela, Grzegorz Turnau
Królowa Wiślan – Dorota Segda
Stańczyk – Franciszek Muła
Król Krak – Janusz Radek
Alchemik – Kajetan Wolniewicz
Dziadek – Krzysztof Górecki
Wnuki – Gabriela Bargieł, Mateusz Kępka

Zespół produkcyjny:
Produkcja – Magdalena Groblicka, Olga Lany
Asystent reżysera – Krzysztof Grabowski
Asystent reżysera multimediów – Anna Siwek, Mikołaj Błoński
Multimedia – Michał Płócienniak, Visualsupport

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ