Sunday, November 3, 2024
Home / Inne  / Fotogaleria  / Warsztat Projektanta – jak postawić pierwsze kroki w świecie mody?

Warsztat Projektanta – jak postawić pierwsze kroki w świecie mody?

Jak wygląda proces produkcji? Gdzie doskonalić umiejętności szycia i konstrukcji? Co zrobić, aby zaistnieć w mediach? Te i inne wątpliwości rozwiano właśnie podczas spotkań pt. "Warsztat Projektanta", odbywających się od 19 do 23 marca 2013

Pomysły, inspiracje, spotkania, pokazy – tydzień mody to doskonałe miejsce wymiany doświadczeń dla wszystkich projektantów. Z tej możliwości korzystają zwłaszcza młodzi debiutanci, borykający się z wieloma ważnymi problemami. Jak wygląda proces produkcji? Gdzie doskonalić umiejętności szycia i konstrukcji? Co zrobić, aby zaistnieć w mediach? Te i inne wątpliwości rozwiano właśnie podczas spotkań pt. „Warsztat Projektanta”, odbywających się od 19 do 23 marca 2013 r. w Slow Fashion Cafe na krakowskim Kazimierzu.

Fashion Week to ważne święto w kalendarzu wielu projektantów. Mogą wówczas nie tylko zaprezentować nową kolekcję, ale również podzielić się cennym doświadczeniem z innymi. To szczególnie ważne zwłaszcza dla młodych, debiutujących twórców, stawiających swoje pierwsze kroki w świecie mody. Właśnie z myślą o nich projektantki oraz założycielki pierwszej krakowskiej kawiarni krawieckiej Slow Fashion Cafe – Monika Nemeth i Katarzyna Stypulska – zaaranżowały cykl spotkań z ekspertami, chcącymi podzielić się swoją wiedzą.

Od 19 do 23 marca w Slow Fashion Cafe chętni mogli wziąć udział w spotkaniach i wykładach, skierowanych do wszystkich zainteresowanych zagadnieniami związanymi z modą, a w szczególności zapleczem pracy projektanta oraz możliwościami i trudnościami, z jakimi styka się on na co dzień. Zaproszeni goście, wśród których znaleźli się przedstawiciele mediów, projektanci, producenci i rzemieślnicy, chętnie dzielili się własnym doświadczeniem i wiedzą.

„Warsztat Projektanta” otworzył 19 marca wykład „Moda w mediach – kształtowanie wizerunku nowych marek”. Zaproszeni goście, wśród których znalazła się właścicielka i redaktor naczelna Miasta Kobiet – Aneta Pondo, dziennikarka Gazety Wyborczej – Maja Hawranek oraz Agnieszka Unzeitig – public relations freelancer, próbowali wyjaśnić co należy zrobić, aby mieć szanse na zaistnienie w mediach. Na spotkanie nie dotarła niestety redaktor naczelna pisma Moda Forum, jednak przysłała drogą elektroniczną kilka porad dla zgromadzonych.

Następny dzień (20 marca) poświęcono z kolei na szukanie własnej przestrzeni oraz pomysłu na siebie. Podczas wykładu „Specjalizacje w projektowaniu, czyli jak znaleźć własną niszę” Mika Kośka – projektant i właściciel firmy Familove, Paulina Proszek – kierownik produkcji w firmie złotniczej Deco Echo oraz Małgorzata Fejkiel – projektantka obuwia, opowiadały o wąskich specjalizacjach, którymi zajmują się na co dzień.

Ostatnim, choć nie mniej ważnym tematem był proces realizacji własnych pomysłów. Podczas wykładu „Projektancie! Wyprodukuj swój projekt!” Katarzyna Jutkiewicz – konstruktor firmy MR Joseph, Małgorzata Brancewicz – właścicielka szwalni STUDIO-M oraz Maciej Przetocki – właściciel firmy produkującej obuwie Civic, opowiedzieli nie tylko o swojej pracy, ale zwrócili także uwagę na aspekty technologiczne, o których powinien pamiętać każdy twórca.

W trakcie krakowskiego tygodnia mody uczestnicy mieli również okazję wejść w rolę konstruktorów, projektantów i krawców. Noc Konstrukcji, czyli otwarte warsztaty z konstrukcji i modelowania były niepowtarzalną okazją do przygotowania pierwszych autorskich form odzieżowych. Z kolei wieczór 22 marca rozpoczął Noc Szycia, inspirowaną recyklingiem i męskimi koszulami. Prowadzące udowodniły, że jest to zajęcie nie tylko przydatne, ale także kreatywne, zabawne i przyjemne.

Zwieńczeniem tych twórczych pięciu dni był pokaz nowej kolekcji NÉMETH & STYPULSKA, podczas którego zaprezentowane zostały propozycje ubrań na wiosnę i lato 2013. Ich charakterystyczną cechą, oprócz niepowtarzalnego i oryginalnego designu jest również to, że można je zarówno kupić, jak i własnoręcznie wykonać w Slow Fashion Cafe.

***

Slow Fashion Cafe to jedyne miejsce w Krakowie, gdzie połączona została szkoła szycia z prawdziwą kawiarnią. Przy filiżance kawy, w twórczej i niezobowiązującej atmosferze można przyjrzeć się pracy pracowni krawieckiej, przejrzeć magazyny z najnowszymi trendami w modzie lub zainspirować się pomysłami z najciekawszych poradników krawieckich i dekoratorskich. Więcej informacji na naszym fanpage’u oraz na stronie internetowej.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ