Monday, January 13, 2025
Home / Kultura  / 5 miejsc, które powinien znać każdy warszawski student!

5 miejsc, które powinien znać każdy warszawski student!

...i które powinien zobaczyć każdy inny ;-)

Pawilony Nowy Świat / fot. materiały prasowe

Warszawscy studenci są zaznajomieni z najważniejszymi wydarzeniami klubowymi, artystycznymi czy kulturalnymi. Ich ulubione miejsca to Pawilony na Nowym Świecie, Nowa Hala Koszyki, ponadto urządzają pikniki w parkach, imprezują na nadwiślańskiej plaży. Są na bieżąco z najważniejszymi premierami kinowymi i nowinkami technologicznymi, a jednocześnie po zajęciach doceniają chwilę spokoju podczas spaceru po cmentarzu na Powązkach

Pawilony Nowy Świat / fot. materiały prasowe

Pawilony Nowy Świat / fot. materiały prasowe

Polecamy dodatkowe 5 miejsc i atrakcji, które obowiązkowo należy poznać i zobaczyć, nawet tylko odwiedzając tętniącą życiem stolicę.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Polecamy ten obiekt nie tylko ze względu na powracającą tematykę Żołnierzy Wyklętych ani osobom o polskich korzeniach. Walka o stolicę Polski trwała 63 dni. Codzienna egzystencja, batalie cywilów oraz atmosfera powstańczej Warszawy zostały doskonale odtworzone na terenie muzeum. Znajduje się tu ogromna kolekcja fotografii, filmów i eksponatów z drugiej wojny światowej. Symbolem walczącej stolicy jest natomiast stalowy monument, imitujący dźwięki bijącego ludzkiego serca.

Muzeum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Malowniczo położony Zamek Ujazdowski to przestrzeń dokumentująca tworzenie oraz prezentację istniejących przejawów sztuki współczesnej. Jeśli ktoś ma kulturalne zaległości, CSW jest idealnym miejscem, aby je prędko nadrobić. Kultura i sztuka spotykają się tu na wspólnej płaszczyźnie, gdzie można zobaczyć spektakle, pokazy filmów, wystawy, koncerty, zarówno bardziej tradycyjne, jak i te awangardowe. Sztuka współczesna ujmowana jest dokładnie podczas jej przemian.

Pałac Kultury i Nauki

Najwyższy budynek Warszawy mierzy 237 metrów wysokości i jest najstarszym wieżowcem w Polsce. Jego budowę ukończono w 1953 roku, a budynek był darem Stalina dla stolicy. W środku znajdują się m.in. kino, Sala Kongresowa, muzea (Warszawy, Ewolucji, NOT, Domków dla lalek), wystawy, teatry, kluby, restauracje. Na najwyższy polski zabytek można wjechać windą, aby podziwiać panoramę Warszawy z tarasu widokowego na 30. piętrze budynku. W sezonie letnim punkt obserwacyjny otwarty jest aż do 23.

Ogród na Dachu Biblioteki Uniwersyteckiej (bezpłatny wstęp)

Na terenie jednego z najpiękniejszych tego typu europejskich obiektów rośliny porastają aż 5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, tworząc w miejskiej tkance istne labirynty, wykreowane dodatkowo ze ścieżek i pergoli. Warto dojść na samą górę, gdzie znajduje się przezroczysty taras widokowy, przez którego podłogę widać pomieszczenia Biblioteki Uniwersyteckiej. Rozciąga się stamtąd wspaniały widok na Wisłę i Warszawę.

Łazienki Królewskie

Łazienki zachwycają zwłaszcza latem, kiedy można tu uczestniczyć w artystycznym plenerze bądź koncercie (nie tylko muzyki klasycznej). To idealne miejsce na niespieszne spacery alejkami na terenie parku, wokół klasycystycznych pałacyków Stanisława Poniatowskiego. Przed wyjściem z domu należy zaopatrzyć się w odrobinę orzechów włoskich i czerstwego pieczywa – być może trafi się okazja karmienia wiewiórek lub pawi.

 

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ