Thursday, July 18, 2024
Home / Kultura  / Wyśpiewać egzekucję, czyli „W’ariacje pożądania” w Teatrze Bagatela

Wyśpiewać egzekucję, czyli „W’ariacje pożądania” w Teatrze Bagatela

„W’ariacje pożądania” znowu wracają na deski Teatru Bagatela! Jeżeli jeszcze nie macie wieczornych planów na 6 marca, to warto wybrać się na spektakl. Scena przy ulicy Sarego 7, godzina 19:15. Cena biletów? 25 złotych! Będziecie

Spektakl W'ariacje pożądania

W’ariacje pożądania to musical oparty na motywach Opery żebraczej Johna Gaya / fot. Piotr Kubic

„W’ariacje pożądania” znowu wracają na deski Teatru Bagatela! Jeżeli jeszcze nie macie wieczornych planów na 6 marca, to warto wybrać się na spektakl. Scena przy ulicy Sarego 7, godzina 19:15. Cena biletów? 25 złotych! Będziecie mogli doświadczyć przyjemności podglądania półświatka, w którym biznesmeni są w rzeczywistości łajdakami a gangsterzy cynicznymi uwodzicielami, o których względy walczą piękne kobiety

 

Do tego barwnego kręgu zaprasza widzów reżyser, a zarazem autor scenariusza i przekładów piosenek – Rafał Dziwisz. Jest on aktorem związanym na co dzień z Teatrem im. Juliusza Słowackiego, a także pedagogiem krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych.

W’ariacje pożądania to musical oparty na motywach Opery żebraczej Johna Gaya. Reżyser tak wyjaśnia pomysł:

Skorzystałem jedynie z kanwy „Opery żebraczej”, skupiając się wyłącznie na – i to nie wszystkich – ariach z tamtego dzieła. Opowiadam historię jedynie inspirowaną oryginałem. Stąd ten na wskroś muzyczny spektakl nazywa się „W’ariacje pożądania”.

W tytułowych W’ariacjach… zawierają się dwie rzeczy, które wyznaczają charakter tego przedstawienia: po pierwsze jest to absolutna wariacja na temat Opery żebraczej, a po drugie, celowo użyty apostrof podkreśla, że istotą tego spektaklu są arie. Pomimo sięgnięcia po tekst i muzykę liczącą sobie 290 lat, W’ariacje są spektaklem na wskroś rozrywkowym. Bo jak wyjaśnia reżyser:

Oryginalna XVIII-wieczna (a nawet wcześniejsza) muzyka dostała nowoczesne, świetne aranże Dawida Suleja Rudnickiego. Dzięki temu stare arie nabrały zupełnie nowego, zaskakującego brzmienia.

Spektakl jest debiutem reżyserskim na zawodowej scenie Rafała Dziwisza. Dziwisz podkreśla, że nieocenioną pracę wykonała Katarzyna Anna Małachowska, która jest odpowiedzialna nie tylko ze ruch sceniczny, ale także współpracowała przy reżyserii spektaklu. O oryginalną scenografię oraz animacje zadbał Damian Styrna, kostiumy natomiast zaprojektowała Iga Słupska. 

Jedenastoosobowy zespół aktorski zaprasza do udziału w telewizyjnym live show, w którym można śledzić egzekucję czarującego łajdaka – Macheatha (Patryk Szwichtenberg). Jak doszło do tego, że czeka go szubienica, widzowie dowiedzą się z wirtuozersko wykonanych arii operowych.

 

Spektakl „W'ariacje pożądania” w reżyserii Rafała Dziwisza, scena z aktorami

Spektakl „W’ariacje pożądania” w reżyserii Rafała Dziwisza / fot. Piotr Kubic

 

W spektaklu występują:

Anna Branny, Aleksandra Godlewska, Natalia Hodurek, Kamila Klimczak, Izabela Kubrak, Anna Rokita, Przemysła Branny, Wojciech Leonowicz, Maciej Sajur, Adam Szarek i Patryk Szwichtenberg

Najbliższy termin:

3 marca 2020, Scena na Sarego 7, ul. J. Sarego 7

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ