Monday, September 16, 2024
Home / PARTNER MK  / Walka z nadwagą ‒ jak się skutecznie odchudzać?

Walka z nadwagą ‒ jak się skutecznie odchudzać?

Obyśmy byli młodzi, piękni, bogaci i ‒ smukli

nadwaga Miasto Kobiet

Zanim nadwaga przejdzie w otyłość, warto podjąć zdecydowane działania / fot. materiały prasowe Klienta

Nadwaga czy też otyłość to nie tylko problemy z wyglądem, ale przede wszystkim przyczyna wielu problemów zdrowotnych. Duża ilość zbędnych kilogramów, którą można już określić jako otyłość, sama w sobie jest chorobą. W jaki więc sposób skutecznie walczyć o zdrowie i lepsze samopoczucie?

 

W przypadku nadwagi z pewnością wskazane jest podejście rozsądne i długofalowy plan. Na wstępie, szczególnie jeżeli problem z utrzymaniem diety jest duży, najlepiej udać się do lekarza oraz dietetyka. Dzięki temu można będzie zbadać, czy na przykład nie cierpimy na żadne schorzenia, które mogłyby doprowadzić do napadów wilczego głodu czy też przyczyniać się do spowolnienia metabolizmu. Dietetyk pomoże także ustalić rzeczywiste zapotrzebowanie kaloryczne na czas redukcji.

Jakie ćwiczenia wybrać na początek?

Osoby, które mają dużą nadwagę, powinny do ruchu wdrażać się stopniowo. Na przykład intensywna jazda na rowerze czy też siłownia dla kogoś otyłego będzie zbytnim obciążeniem dla serca, ale także dla stawów. Dlatego też należałoby zacząć od czegoś mniej wyczerpującego, jak spacery, które mogą także okazać się dobrym sposobem na podniesienie tętna. Później, wraz ze spadkiem kilogramów, można wdrożyć basen, marsze czy aerobik. Ćwiczenia siłowe warto wprowadzić dopiero wtedy, kiedy kondycja się trochę poprawi. Oczywiście nie musi być to podnoszenie ciężarów, ale na przykład lekkie ćwiczenia z niedużym obciążeniem. Kiedy treningi siłowe staną się codziennością, można wspomagać się suplementem, jakim jest kreatyna, która pomaga mięśniom się skutecznie regenerować.

A co z dietą?

Mówi się, że za 70% efektów odchudzania odpowiada dieta. Nie jest to tak naprawdę nic trudnego, ponieważ wystarczy być na deficycie kalorii. Trudność pojawia się wtedy, kiedy nie wiemy, jakie jest nasze zapotrzebowanie lub jesteśmy przyzwyczajeni jeść tak dużo, że znacznie przekraczamy ten limit. Dopóki organizm przyzwyczai się zadowalać mniejszą porcją, może minąć trochę czasu. Teoretycznie więc można jeść wszystko, byle tylko nie przekraczać ilości kalorii ustalonej w celu redukcji wagi. O wiele łatwiej jednak jest zmieścić się w tym limicie, jeżeli wyrzucimy z diety na przykład słodycze czy gazowane napoje oraz fast food.

Kultywowanie dobrych nawyków

Takim dobrym zwyczajem jest picie około 8 szklanek wody dziennie, między innymi przed posiłkami. To sprawi, że przyjmiemy znacznie mniej jedzenia. Kolejna kwestia to spożywanie 5 porcji warzyw dziennie. Tak naprawdę są to zasady, których powinien przestrzegać każdy, jednakże to szczególnie ważne dla osób z nadwagą. Bardzo dobrym nawykiem jest także zaprzestanie słodzenia kawy czy herbaty. Dwie łyżeczki cukru kilka razy dziennie to puste kalorie. Ponadto cukier jest bardzo niezdrowy. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zrezygnować ze słodzenia, to lepiej wybrać na przykład stewię czy syrop z agawy. Słodziki, choć niskokaloryczne, raczej nie przyczyniają się do zdrowia. Jak wskazuje coraz więcej badań, zdecydowanie lepiej postawić na coś naturalnego. Można tym także zastąpić cukier do wypieków.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ