Wednesday, May 22, 2024
Home / PARTNER MK  / Kosmetyki, które pomogą w walce z łupieżem

Kosmetyki, które pomogą w walce z łupieżem

Masz problem z łupieżem? Zobacz, w jaki sposób się z nim uporać i należycie zadbać o skórę głowy, a przy okazji o zdrowie całego organizmu

walka z łupieżem

Zdrowy wygląd włosów zależy od kondycji skóry głowy / fot. materiały prasowe

Szukając skutecznego sposobu walki z łupieżem, należy wiedzieć, iż jest to choroba, która niekiedy wymaga pogłębionej diagnostyki. Szybka interwencja w postaci wybrania najlepszego szamponu przeciwłupieżowego z pewnością pozwoli zahamować rozwój zmian chorobowych. Jakie jeszcze należy podjąć działania w celu pozbycia się uporczywego problemu?

Co wywołuje łupież?

Terapię przeciwłupieżową należy rozpocząć od właściwego rozpoznania przyczyny problemu. Często zdarza się, że przykre zmiany w obrębie owłosionej skóry głowy wywołane są czynnikami, na które mamy wpływ i gdyby była zapewniona właściwa profilaktyka, nie doszłoby nawet do rozwoju choroby. Warto więc zrobić przysłowiowy rachunek sumienia i zastanowić się, czy pojawienie się łupieżu nie wynika z naszych zaniedbań, przegrzewania skóry głowy, nadmiernego stosowania agresywnych produktów do stylizacji włosów, tudzież z nieprawidłowej pielęgnacji. Dopiero po wykluczeniu czynników zewnętrznych warto skorzystać z pogłębionej diagnostyki lekarskiej.

Do jakiego lekarza iść z łupieżem?

Pierwsze kroki powinny zostać skierowane do lekarza dermatologa, który zrobi wstępne rozpoznanie i zleci podstawowe badania. Często zdarza się, że problemy skórne mogą wynikać z niedoborów, które łatwo można wychwycić, wykonując badania laboratoryjne krwi. Warto wówczas, obok podstawowej morfologii, sprawdzić poziom witamin z grupy B, witaminę D3, żelaza, ferrytyny, wapnia, potasu i magnezu.

Problem z łupieżem, który często idzie w parze z łojotokowym zapaleniem skóry, najczęściej wynika z zaburzeń hormonalnych i w tej sytuacji warto zasięgnąć porady lekarza endokrynologa.

Konsultacja u trychologa umożliwia wnikliwe zbadanie skóry głowy i włosów, co pozwoli na wyznaczenie właściwego kierunku terapii przeciwłupieżowej. Trycholog poleci nam także najlepszy szampon przeciwłupieżowy, który hamuje rozwój choroby i skutecznie łagodzi objawy. Uzyskamy też poradę w zakresie prawidłowej pielęgnacji i zasad postępowania mających na celu poprawę kondycji chorobowo zmienionych obszarów.

Jakie kosmetyki wspomagają walkę z łupieżem?

Skuteczne przeciwdziałanie rozwojowi łupieżu powinno przebiegać wielotorowo. Przede wszystkim należy zadbać o homeostazę organizmu, wyrównać niedobory składników pokarmowych i uregulować pracę gospodarki hormonalnej. Dodatkowo warto wzmocnić układ odpornościowy, zadbać o właściwy rytm dobowy oraz zniwelować oddziaływanie stresu, który często jest zapalnikiem rozwoju wszystkich schorzeń autoimmunizacyjnych, w tym chorób skóry.

Działanie zewnętrzne, mające na celu poprawę kondycji skóry głowy, opiera się na doborze właściwych kosmetyków i preparatów, takich jak:

Szampon przeciwłupieżowy, zawierający skutecznie działającą substancję czynną. Jego zastosowanie przywróci równowagę mikrobiomu zasiedlającego skórę głowy. Dodatkowo pomoże w wygaszaniu objawów łupieżu takich jak świąd i zaczerwienienie.

Peeling enzymatyczny lub mechaniczny pozwala usunąć nadmiar nagromadzonych na skórze głowy substancji, takich jak np. keratyna, utrudniających prawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych. Substancje keratolityczne, zawarte w preparacie, mają właściwości złuszczające, przeciwzapalne i nawilżające.

Preparaty przeciwłojotokowe ukierunkowane są na ograniczenie ilości wytwarzanego przez gruczoły łojowe sebum.

Najlepszy efekt daje połączenie wszystkich zabiegów kosmetycznych, które będą ukierunkowane na pozbycie się łupieżu. Warto także zadbać o zdrowy styl życia, prawidłową regenerację, oraz unikać używek takich, jak alkohol i papierosy. Kolejny istotny czynnik to wdrożenie zasad zbilansowanej diety, która zaspokoi zapotrzebowanie na niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki odżywcze. Jadłospis powinien być bogaty w chude źródła białka, ryby, kwasy tłuszczowe omega 3 o działaniu przeciwzapalnym oraz warzywa i owoce, będące źródłem witamin i składników mineralnych. Dobroczynny wpływ na kondycję skóry ma promieniowanie słoneczne. Jest to też najlepszy sposób na podniesienie w naturalny sposób poziomu witaminy D3.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Hania 7 maja, 2020

    Myję skórę głowy szamponem kaminomoto i dzięki niemu pozbyłam się łupieżu. Stosuje go regularnie, by nie powrócił

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ