Wednesday, June 19, 2024
Home / PARTNER MK  / Wakacje na tureckim wybrzeżu: przewodnik po najpiękniejszych plażach Turcji

Wakacje na tureckim wybrzeżu: przewodnik po najpiękniejszych plażach Turcji

Świetna destynacja, gdy masz ochotę przedłużyć sobie lato

Turcja

fot. Muratart / Adobe Stock

Czy wiesz, że tureckie wybrzeże łącznie ma ponad 7200 km? Można więc śmiało powiedzieć, że jeśli w wakacje marzy Ci się beztroskie plażowanie i długie kąpiele w ciepłym morzu, Turcja to świetny cel podróży. A gdzie znajdziesz w tym kraju najpiękniejsze plaże? Oto subiektywny przewodnik po tych, które skradną Twoje serce

 

Wakacje na tureckim wybrzeżu: gdzie szukać najpiękniejszych plaż?

Na początek krótkie spojrzenie na geografię Turcji. Szybki rzut oka na mapę pokazuje, że Turcję oblewa kilka mórz: Czarne, Marmara, Egejskie oraz Śródziemne. Jednak najpopularniejsze turystyczne kurorty mieszczą się na wybrzeżu tych dwóch ostatnich. Możesz się zatem wybrać na Riwierę Egejską (na zachodnim krańcu Turcji) oraz Riwierę Turecką (na południu).

Turcja plaże

fot. oleg_p_100 / Adobe Stock

Dlaczego właśnie te obszary cieszą się największym powodzeniem? Przede wszystkim z uwagi na dość kapryśną pogodę na północy Turcji. Może to zaskakiwać, ale nawet w środku lata bywa tutaj całkiem chłodno i deszczowo. Dlatego ten rejon (a zwłaszcza północno wschodni kraniec Turcji) słynie nie z plaż, a z malowniczych… pól herbaty.

Jeżeli więc szukasz opcji do plażowania, najlepiej zaplanować wakacje w Turcji na jednej z riwier. Tam masz gwarantowaną słoneczną pogodę i krystalicznie czystą, turkusową wodę. Coś pięknego!

Najpiękniejsze plaże Turcji – lista

fot. Samael334 / Adobe Stock

Ograniczenie poszukiwań najpiękniejszych tureckich plaż do zachodu i południa wcale nie sprawia, że wyzwanie jest mniejsze. To nadal dobre kilka tysięcy kilometrów linii brzegowej, która jest wręcz usiana świetnymi hotelami. Zobacz zatem, w jakiej okolicy najlepiej zaplanować wypoczynek, aby doświadczyć magicznego piękna, którym kusi to wybrzeże.

Iztuzu Beach – Dalyan

Plaża Iztuzu to wyjątkowo malownicze miejsce, i to z kilku powodów. Po pierwsze, ponieważ w tym miejscu do Morza Egejskiego wpływa rzeka. Powstała tutaj więc przepiękna delta, w której znajduje się „oderwana” od lądu plaża. Dopływa się tu najczęściej łódką, np. po raftingu wspomnianą rzeką, brodząc między wysepkami i podziwiając pobliskie starożytne grobowce w Kaunos. Brzmi dobrze? Dodajmy więc, że na plaży w Dalyan najprawdopodobniej spotkasz się ze słynnymi żółwiami Caretta caretta. Jest ona miejscem, w którym składają one swoje jaja.

Do Dalyan dotrzesz np. z Marmaris, Bodrum czy Fethiye.

Blue Lagoon, Ölüdeniz

Ölüdeniz to popularny kurort usytuowany w okolicach Fethiye. Najlepiej dotrzeć tutaj, lądując na lotnisku w miejscowości Dalaman. Dlaczego warto? Ponieważ znajduje się tutaj słynna Błękitna Laguna. To plaża, którą pokochają zarówno dorośli, jak i dzieci. Szeroka, piaszczysta, z drobnym, białym piaskiem – można się tu poczuć niemal jak na Karaibach! Błękit wody Cię oszołomi!

Będąc w okolicach Ölüdeniz, warto też wybrać się do Doliny Motyli. To niewielka plaża, do której najlepiej dopłynąć statkiem. Stanowi świetne miejsce na plażowanie, ale także punkt wypadowy na krótką wycieczkę w stronę przepięknego wodospadu. Można tam spotkać duże i piękne motyle.

Plaża Kleopatry, Alanya

Jeśli planujesz wakacje na Riwierze Tureckiej, królowa jest tylko jedna. To Plaża Kleopatry. Znajduje się w „stolicy” tego regionu, czyli w Alanyi. Jest uznawana za prawdziwą perełkę wybrzeża Morza Śródziemnego! Legenda głosi, że królowa Kleopatra spotykała się tu z Markiem Antoniuszem, a piasek na nią sprowadzono specjalnie z Egiptu.

Plaża ma ok. 2,5 km długości i jest bardzo szeroka. Będąc w tej okolicy, warto też wybrać się na wycieczkę po Alanyi. Godne zwiedzenia są m.in. tutejszy zamek, a także znajdująca się w pobliżu jaskinia Dalamatas.

Kaputas Beach, Kas

Plaża Kaputas to niepozorne, ale niesamowicie piękne miejsce, położone w pobliżu miejscowości Kas. Trafić tu mogą turyści, którzy zatrzymują się w okolicach wspomnianych już Ölüdeniz i Fethiye, ale także w kurortach na zachód od lotniska w Antalyi. Dlaczego warto? Ponieważ ta plaża jest ukryta w skałach i prezentuje się wyjątkowo rajsko. Błękit morza, delikatny piasek… czego potrzeba więcej do szczęścia?

 

Lista magicznych plaż w Turcji jest oczywiście znacznie dłuższa. Warto więc poszukać „swojej” w odwiedzanej miejscowości turystycznej. Drogę do mniejszych „ukrytych perełek” mogą Ci pokazać mieszkańcy. Warto spytać, aby odkryć w pełni magię tureckiego wybrzeża!

Źródło: materiał Partnera MK

TAGI
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Karolina 20 lipca, 2023

    Oooo matko, ale nabrałam ochotę na tureckie podróże! Dziękuję za mega inspiracje i cudowne zdjęcia.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ