Wednesday, May 29, 2024
Home / POLECAMY  / W życiu nie można mieć wszystkiego?

W życiu nie można mieć wszystkiego?

Życie to sztuka wyborów

Kobieta zastanawia się: czy w życiu nie można mieć wszystkiego?

Dokonujemy wyborów i uczymy się sztuki kompromisu, aby nie zwariować! / fot. Canva

Każda z nas chciałaby mieć wszystko, czego pragnie. Cudowną rodzinę, przyjaciół, szalone wakacje, pieniądze, zdrowie, miłość… i chyba tak można by wymieniać w nieskończoność, bo mamy pełno marzeń, planów oraz celów. Wiemy, co sprawia, że stajemy się szczęśliwsze. Czy w życiu nie można mieć wszystkiego? Czy wystarczą ogromne chęci i zaangażowanie, aby mieć to, czego pragniemy?

 

Mieć wszystko, czy to możliwe?

Przenieśmy się do normalnego życia i codziennych przykładów. Sprawdźmy najprostsze zestawienia, które często pragniemy połączyć i to w jednym czasie:

 • Zatrudnienie i opieka nad dziećmi ciężko wykonywać jednocześnie obowiązki zawodowe i opiekować się maleństwem, którego dzień jest całkowicie uzależniony od nas.
 • Dzieci i beztroskie życie ostra zabawa, imprezki, po których nic nie pamiętamy? Oczywiście, ale gdy nie ma dzieci w pobliżu.
 • Praca i wieczne wakacje aby wyjechać na wakacje, potrzebujemy pieniędzy. Pieniądze zdobędziemy, pracując. Nie możemy jednocześnie pracować i odpoczywać na wakacjach.
 • Zgrabne ciało i słodycze jestem najlepszym przykładem, że to niemożliwe! W dniu pisania artykułu postawiłam na słodycze.
 • Mąż i romanse – no jak to tak! Mąż jest po to, aby być mu wiernym.
 • Nauka i dużo wolnego czasu – musimy podjąć wybór. Ciężko jednocześnie spać i się uczyć.
 • Zwierzęta i brak obowiązków – psiak i brak obowiązków? To nawet brzmi abstrakcyjnie.
 • Przyjaźń i miłość – często piękna przyjaźń, do której wtargnęły elementy miłości romantycznej, kończy się zakończeniem relacji.
 • Przyjaciółka i mało problemów – nie masz swoich problemów, a masz przyjaciół? Zawsze będziesz mieć czyjeś zmartwienia na głowie.
 • Zdrowie i uzależnienia – papierosy, alkohol, narkotyki… od lat wiadomo, że wpływają źle na ludzki organizm.
 • Tanie wakacje i blisko plaża – znalezienie tanich wakacji nieopodal plaży graniczy z cudem!

W życiu można znaleźć wyjątki. Szczupła kobieta, która zajada się słodyczami? Biznesmen, który może pozwolić sobie na wieczne wakacje? Zawsze można spotkać kogoś, kto przeczy założeniom.

Życie człowieka, co chce wszystko

Trudno się patrzy, gdy człowiek, zamiast cieszyć się tym, co ma, przeżywa kryzys każdego dnia.

Znajoma rodzina marzyła o luksusach. Kobieta od kilku lat wychowuje sama dzieci, a mąż wyjeżdża do pracy za granicę. Wraca raz na pół roku i wtedy pragnie szczęśliwej, kochającej rodziny. Obserwowałam ich z boku. Widziałam, jak każdego roku kobieta odsuwała się od mężczyzny. On marzył tylko (albo aż!) o dwóch wartościach: cieple rodzinnym i bogactwie. Nie udało się. Żona od dłuższego czasu zdradzała go z najlepszym przyjacielem rodziny. Podobno, brakowało jej wsparcia”.

— wspomina 50-letnia Renata z Krakowa sytuacje znajomych. 

 

Przeczytaj koniecznie:

Rzuciła wszystko i zaczęła robić orecchiette. Teraz twoja kolej!

 

Chcemy rozwoju i lenistwa. Pragniemy rodziny i romansów. Chcemy być blisko rodziny w Polsce, a jednocześnie zarabiać w Niemczech. Marzymy o dzieciach i spokoju.

Czasami nie mamy wyboru, bo życie stawia własne zasady. To oczywiste, że nie można mieć tego, czy tamtego. Nie można przeczytać każdej napisanej książki, ani nawet zjeść wszystkich rodzaje chipsów na świecie. Jednak czasami, aby odzyskać swoje radosne życie, musimy po prostu wybrać między tym, co ważne i ważniejsze. 

 

Wybór między zdrowymi owocami a słodyczami.

Pamiętajmy jednak, że tylko przemyślany wybór sprawi, że będziemy szczęśliwi. / fot. Canva

 

Sztuka wyborów – klucz do szczęścia

To trudne, gdy musimy decydować. Najczęściej pomiędzy priorytetowymi i osobistymi sprawami. Trudne, ale normalne (przecież nie można mieć wszystkiego). Zupełnie tak, jak wybór najlepszego zespołu na wesele, który zagwarantuje dobrą zabawę. Pamiętajmy jednak, że tylko przemyślany wybór sprawi, że będziemy szczęśliwi. Skąd wiedzieć, co jest najważniejsze? Wyobraź sobie siebie i swoich bliskich w przyszłości. Jesteście szczęśliwi. Dlaczego? Co macie? Co nie jest Ci konieczne do szczęścia?

Dokonujemy wyborów i uczymy się sztuki kompromisu, aby nie zwariować! W życiu można, ale nie trzeba mieć wiele. Czasami mniej oznacza spokój, a więcej niepotrzebny stres, ciągłe zmartwienia i brak poczucia spełnienia. Przysłowie mówi:

Apetyt rośnie w miarę jedzenia”.

To oznacza, że im więcej posiadamy, tym więcej pragniemy mieć. Nie można mieć wszystkiego, bo zawsze chcemy czegoś nowego.

 

Sekret: w życiu wszystko jest możliwe

Widziałaś tę reklamę, w której narrator sugeruje, że jeśli powiesz Polakowi, że coś jest niemożliwe, on kolejnego dnia pokaże Ci jak to zrobić? Dlatego świat jest piękny! Jeśli czegoś pragniemy, to warto do tego dążyć. W życiu można mieć więcej, niż nam się wydaje, ale nie w tym samym czasie. Po to dokonujemy wyborów, aby poczuć spełnienie na każdym etapie życia i aby równomiernie rozdzielić szczęście. Nie można mieć wszystkiego? Podobno:

Można mieć WSZYSTKO. Po prostu nie można mieć wszystkiego jednocześnie”.

Czasami wystarczy zmienić nastawienie, otoczyć się pozytywnymi emocjami i nagle to, co niemożliwe jest na wyciągnięcie ręki.

SEO copywriterka, dla której pisanie to nie tylko sposób na życie, ale i największa pasja. Prywatnie pozytywnie zakręcona mama dwóch córeczek i owczarka niemieckiego. Kocha? Góry. Boi się? Gryzoni. Wierzy, że nie ma rzeczy niemożliwych i uparcie dąży do celów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ