Tuesday, June 25, 2024
Home / PARTNER MK  / W jaki sposób przewozić dziecko rowerem?

W jaki sposób przewozić dziecko rowerem?

Warto się zastanowić nad najbezpieczniejszym rozwiązaniem

przyczepka rowerowa

fot. materiał partnera

Wiele osób uwielbia wycieczki rowerowe. Dla niektórych rower jest także codziennym środkiem transportu, do pracy czy na zakupy. Gdy w rodzinie pojawia się dziecko, rezygnujemy z wielu przyzwyczajeń. Nie warto jednak rezygnować z przyjemności jazdy jednośladem. Jak wozić dzieci na rowerze?

 

Najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo. Aby w czasie jazdy dziecko było zabezpieczone, należy zastosować się do przepisów prawa. Do przewożenia najmłodszych pasażerów służy przyczepka rowerowa lub specjalny fotelik. Można w ten sposób przewozić dzieci do siódmego roku życia.

W foteliku dziecko umieszcza się z tyłu lub z przodu. Fotelik montowany do sztycy roweru znajduje się za naszymi plecami. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie, lecz podczas wycieczki pasażer ma nieco ograniczoną widoczność. Dobrym rozwiązaniem jest fotelik z przodu, jednak nie we wszystkich rowerach taki montaż jest możliwy.
Przyczepka to jak gdyby osobny pojazd przymocowany do roweru i jadący tuż za nim. Powinna być stabilna i bardzo dobrze tłumić drgania.

W jakim wieku dzieci można wozić rowerem?

 

Ważną kwestią jest, od kiedy można przewozić dziecko rowerem. Według producentów fotelików, takie przejażdżki są bezpieczne już dla dziewięciomiesięcznych niemowląt. Lekarze jednak twierdzą, że lepiej jest zaczekać, aż dziecko skończy 1,5 roku. W tej kwestii decydują rodzice.

Aby jeździć w rowerowym foteliku, maluch powinien pewnie i stabilnie siedzieć. Nowoczesne przyczepki rowerowe zapewniają dziecku lepszą stabilizację niż foteliki, warto więc rozważyć taką opcję. W przyczepce możemy przewozić nawet niemowlęta, które nie potrafią jeszcze siedzieć.

Co mówią przepisy?

Łączna długość roweru i przyczepki nie może przekraczać 4 metrów. Wioząc dziecko w przyczepce, nie można korzystać z chodnika. Wolno poruszać się tylko jezdnią lub ścieżką rowerową. Rowerem z przyczepką rodzic może jechać chodnikiem tylko w sytuacji, gdy jednocześnie sprawuje opiekę nad drugim dzieckiem poniżej dziesiątego roku życia.
Jeśli chodzi o foteliki, w tych mocowanych z przodu roweru, mogą podróżować dzieci do ukończenia trzeciego roku życia.

Fotelik czy przyczepka rowerowa? Zalety i wady obu rozwiązań

Foteliki są mniejsze i łatwiejsze w montażu. Mniejsze dzieci można przewozić z przodu. Wówczas dziecko może wygodnie podziwiać widoki, a rodzic widzi je w czasie jazdy i utrzymuje z nim kontakt. Jednak jeśli rower przewróci się, fotelik z dzieckiem również upadnie. Dlatego małego pasażera należy wyposażyć w kask rowerowy.

 

Według wielu opinii, przyczepka rowerowa jest bezpieczniejsza niż fotelik. Nie jest integralna z rowerem i nie musi się przewrócić w razie upadku rowerzysty. Poza tym dziecko w przyczepie chronią pasy bezpieczeństwa. Po zamknięciu obudowy pasażer jest zabezpieczony również przed deszczem i wiatrem. Na rynku dostępne są przyczepki rowerowe jednoosobowe, a także przeznaczone dla dwójki dzieci.
Minusem jest to, że nie możemy mieć dziecka na oku podczas jazdy. Wadą tego rozwiązania jest również ograniczenie mobilności pojazdu przez spore rozmiary przyczepki.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ