Thursday, February 29, 2024
Home / PARTNER MK  / W jaki sposób pomaga psychoterapia?

W jaki sposób pomaga psychoterapia?

Warto się zmierzyć ze swoimi emocjami

Psychoterapia

fot. Pixabay

Powszechnie wiadomo, że otwarte i szczere mówienie o naszych myślach i uczuciach może być terapeutyczne. Ale czym właściwie jest psychoterapia? I jak może ona pomóc nam w poprawie naszego zdrowia psychicznego? W tym wpisie zajmiemy się definicją psychoterapii, jak również jej różnymi korzyściami. Czytaj dalej!

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia jest procesem rozumienia i rozwiązywania problemów emocjonalnych. Jest to rodzaj poradnictwa, które może pomóc ludziom w zarządzaniu ich zdrowiem psychicznym. Psychoterapia pomaga ludziom rozmawiać o swoich uczuciach i badać emocje, które mają wpływ na ich życie. Sesje z terapeutą mogą przynieść ulgę od objawów choroby psychicznej i stresu. Terapia może również pomóc ludziom nauczyć się nowych strategii radzenia sobie i poprawić relacje z innymi.

 

Psychoterapię prowadzi psychoterapeuta – osoba wykwalifikowana i bardzo dobrze wykształcona w tej dziedzinie. Psychoterapeutą nie może zostać każdym, warunki są bardzo złożone. Bowiem myli się każdy, kto uważa, że psychoterapeuta tylko rozmawia, a rozmawiać może każdy. Psychoterapeuta to specjalista od ludzkiego umysłu. Dobiera różnorodne nurty psychoterapeutyczne i techniki, by pomóc pacjentowi przepracować problemy, które go dręczą i rozpocząć nowe, lepsze życie.

 

Każdy może się zgłosić na psychoterapię. Być może cierpisz z powodu obniżonego nastroju, nie masz motywacji do działania, zmagasz się z lękiem, żałobą czy poczuciem straty. Może też nie bardzo wiesz jak pokierować własnym życiem, wyzwolić i wykorzystać własny potencjał. W tym wszystkim pomaga Ci psychoterapia. Jeśli chcesz na temat psychoterapii wiedzieć więcej, zajrzyj tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/ .

W jaki sposób pomaga psychoterapia?

Pamiętaj, że psychoterapia to nie jest magiczne rozwiązanie. To nie tak, że pojawisz się na terapii raz czy dwa, a psychoterapeuta zrobi za Ciebie całą pracę i wyjdziesz od razu jako nowy, lepszy człowiek. Cała praca tak naprawdę jest po Twojej stronie. Psychoterapeuta może dać Ci wiedzę na temat tego, co Cię spotyka, może wyposażyć Cię w narzędzia, które pozwolą Ci odkrywać pewne schematy. W żaden jednak sposób nie przepracuje Twoich problemów za Ciebie. A w jaki konkretnie sposób może Ci pomóc psychoterapia?

Poznanie siebie

Psychoterapia to doskonały sposób na to, by poznać samego siebie. Nie zawsze wiesz dlaczego postępujesz w określony sposób. Dlaczego myślisz, zachowujesz się w dany sposób i dlaczego pewne bodźce wyzwalają w Tobie takie, a nie inne reakcje. Bowiem część tych rzeczy jest przez Ciebie nieuświadomiona. To tkwiące w Tobie wzorce i mechanizmy zachowań, które mogły wypracować się w toku całego Twojego życia i pod wpływem różnych sytuacji.

 

Psychoterapia da Ci szansę na to, byś do nich dotarł. Da Ci szansę na to, byś poznał siebie i zrozumiał to, kim jesteś. Zrozumiał w sposób naprawdę głęboki. Ta wiedza może dać Ci kolejne impulsy – do zmiany, ale też do pokochania samego siebie. Im bardziej będziesz się znał, tym bardziej będziesz rozumiał dlaczego jesteś daną osobą i co możesz zrobić, by poradzić sobie z tym, co chciałbyś zmienić.

Zmiana

Psychoterapia pozwoli Ci na zmianę. Nie będzie to zmiana gwałtowna i błyskawiczna. To będzie raczej powolny proces. W końcu nie da się zmienić nikogo z dnia na dzień. To będzie od Ciebie wymagało pracy i samozaparcia, ale jesteś w stanie tego dokonać z fachową pomocą psychoterapeuty.

 

Możesz w ten sposób uwolnić się od dręczącego Cię lęku i poczucia niepokoju, zwalczyć stres, zamknąć pewien rozdział życia i zacząć żyć na nowo. Jako lepszy, szczęśliwszy i wolny człowiek. Uczenie się nowych zachowań i modyfikacja obecnego zachowania to coś, co może trwać bardzo długo. Najpierw musisz zrozumieć skąd biorą się pierwotne zachowania, a potem mozolnie pracować nad ich zmianą. Nie poddawaj się! Początki zawsze są najtrudniejsze. W końcu uda Ci się wypracować nowe, lepsze nawyki. Wtedy zaś odczujesz zmianę swojego życia na lepsze. Poprawie może ulec każda sfera Twojego życia – kontakty z rodziną, nawiązywanie nowych kontaktów z ludźmi, radzenie sobie ze stresem, zarządzanie czasem – to wszystko i wiele innych składa się na Twój sukces zawodowy i osobisty.

Kontrola emocji

Wszyscy doświadczamy emocji, ale czym one są? Emocje są stanami psychologicznymi, które pociągają za sobą zmiany fizjologiczne i poznawcze. Powstają jako reakcja na wydarzenia lub bodźce i mogą być przyjemne lub nieprzyjemne w odbiorze. Do najbardziej powszechnych emocji należą szczęście, smutek, złość, zazdrość i miłość. Każdej emocji towarzyszą specyficzne odczucia fizyczne i myśli. Zrozumienie swoich emocji może pomóc Państwu lepiej nimi zarządzać i żyć szczęśliwiej.

Czasami trudno jest panować nad własnymi emocjami. Bywa też, że trudno je zaakceptować. A przecież wszystkie emocje są naturalne i potrzebne. Nie ma też emocji negatywnych i pozytywnych. Są najwyżej te przyjemne i nieprzyjemne. Nie znaczy to jednak, że nieprzyjemnych trzeba się pozbyć. Gniew, smutek, strach – wszystkie one pełnią określoną rolę.

 

Jeśli uda Ci się zrozumieć Twoje własne emocje, łatwiej Ci będzie nad nimi panować. A to pomoże Ci odzyskać równowagę w życiu – zarówno osobistym, jak i zawodowym.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ