Friday, July 19, 2024
Home / Inne  / Uncategorized  / W jaki sposób piorą nam mózg?

W jaki sposób piorą nam mózg?

Pranie mózgu to szereg zabiegów stosowanych po to, aby manipulować drugą osobą. Zobacz jak rozpoznać techniki manipulacyjne.

pranie mózgu

Pranie mózgu to szereg zabiegów stosowanych po to, aby manipulować drugą osobą / fot. Adobe Stock

Pranie mózgu może przybierać różne formy, mobbingu, gasthlitingu, neurolingwistycznej manipulacji. Jakich technik używają manipulatorzy i jak się przed nimi bronić, opowiada Paulina Mechło, psycholożka i autorka bestsellerowych książek

Zobacz też:
Jak szybko się uczyć i zapamiętywać? Potrzebna wyobraźnia i znajomość kilku technik zapamiętywania. Zobacz jakich

Aleksandra Zalewska-Stankiewicz: Od lat konsekwentnie mobilizuje pani Polki, aby pobudzały swój mózg do wysiłku. M.in. dlatego, że ćwicząc procesy poznawcze, zwiększamy swoje szanse na równouprawnienie. A czym jest pranie mózgu?

Paulina Mechło: Wyobraźmy sobie ubrania, które wkładamy do pralki, aby wyjąć z niej czyste i pachnące pranie. Mechanizm prania mózgu działa odwrotnie. Gdy świeżo upieczona absolwentka dobrej uczelni, która dużo zainwestowała w swój rozwój, trafia do firmy, którą zarządzają toksyczne osoby, jej umysł po pewnym czasie prawdopodobnie zostanie tam wyprany. Przestanie być świeży i chłonny, a stanie się brudny i wymęczony. Niestety, pranie mózgu jest często spotykanym zjawiskiem, za którym tak naprawdę kryje się przemoc psychiczna i fizyczna, wówczas zmiany zachodzą także na poziomie neurobiologicznym. Co więcej, takie zachowania mogą być zaraźliwe i rozprzestrzeniać się w organizacji pod przykrywką tak zwanej kultury organizacyjnej. Chciałabym zaznaczyć, iż ofiarą manipulacji i neuroprzemocy mogą paść zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

W jaki sposób pranie mózgu może przejawiać się w pracy?

Pranie mózgu to nic innego jak szereg zabiegów stosowanych po to, aby manipulować drugą osobą. Perfidnie wpływać na jej uczucia, emocje, stany emocjonalne, finanse, decyzje, samopoczucie, nastrój, kondycję neuropoznawczą, odbiór rzeczywistości, przekonania i potrzeby.

Może przybierać formę mobbingu. Chodzi o wszelkie sytuacje, które mogą obniżyć czyjeś kompetencje zawodowe. Jeśli przez dłuższy czas jesteśmy narażeni na taki rodzaj przemocy, w końcu zaczynamy wierzyć, że jesteśmy mniej warte, zarówno jeśli chodzi o kwestie naszego profesjonalizmu, jak i ogólną samoocenę.

Podam przykład. Podczas kilku rekrutacji, na które mnie zapraszano, słyszałam, że mam zbyt wysokie kompetencje. Pozornie takie słowa mogą brzmieć jak komplement, ale w istocie wcale nim nie są. Mówienie o tym, że ktoś jest nadwykształcony, też jest formą przemocy, która służy temu, aby już na starcie obniżyć czyjąś samoocenę. Mam osobiste doświadczenia w tej kwestii. Dzięki mojej wiedzy i doświadczeniu od razu zorientowałam się, że ktoś stosuje wobec mnie techniki manipulacyjne. Niestety, nie wszyscy mają takie zasoby. Dlatego chcę dzielić się wiedzą po to, aby inne kobiety nie padły ofiarą manipulatorów.

Jakich technik manipulacyjnych używa manipulator?

Jedną z nich jest gaslighting, czyli tzw. gaszenie. Twój szef pyta cię, co sądzisz na temat danego projektu, a następnie gwałtownie przerywa twoją wypowiedź, nie licząc się z twoim zdaniem. W ten sposób pokazuje, że kompletnie nie interesuje go twój punkt widzenia. Efekt jest taki, że twoja samoocena zostaje zaniżona. Doświadczeni manipulatorzy potrafią swoim głosem i odpowiednim doborem słów wprowadzić drugą osobę w trans, co też jest nadużyciem o charakterze manipulacyjnym. Trzeci zbiór technik to neurolingwistyczne uwodzenie.

Jest mnóstwo kursów opartych na nieetycznej w stosowaniu praktycznym psychologii, na których uczestnicy dowiadują się, jak uwieść kobietę na jedną noc, po czym domknąć relację w taki sposób, aby ona nie zorientowała się, że została wykorzystana seksualnie.

Chciałabym zaznaczyć, że takie kursy prowadzone są także przez osoby z wykształceniem psychologicznym. Takich technik nieporadnie nauczają i uczą nie tylko mężczyźni mężczyzn, ale również kobiety inne kobiety.

Może cię zainteresuje:
Gaslighting – czym jest i jak się przed nim bronić?

Jak podrywa osoba po kursie NLS?

Przede wszystkim szuka ofiary nie tylko na dyskotece czy w klubie, ale np. w galerii handlowej czy w innych codziennych sytuacjach. 

Stosowane przez nią techniki mają wpłynąć na podświadomość ofiary. Chodzi o pewne gesty np. lekkie dotknięcie kobiety. Albo o określonego rodzaju zwroty, które mają za zadanie szybko pobudzić kobietę seksualnie.

W takiej relacji mężczyzna jest uwodzicielem, a kobieta jego celem. Ja z takimi technikami stanowczo się nie zgadzam. Uważam, że jest to jawna manipulacja, która powinna być zabroniona. Psychologia i psychoterapia powinny służyć leczeniu ludzi, a nie praniu mózgu drugiej osobie, a tym bardziej szerzeniu manipulacji wśród osób niekompetentnych. Chciałabym zaapelować do osób, które biorą udział w takich kursach, aby zastanowiły się, dlaczego to robią. W jakim celu uczą się celowo wyzyskiwać innych ludzi, bez gruntownej wiedzy z zakresu zachowań ludzkich.

A jak pani sądzi?

Zazwyczaj sprawcy przemocy sami mają bardzo duży problem z poczuciem własnej wartości. Ci, którzy uczą się takich technik najczęściej nie doświadczyli zdrowej i bezpiecznej relacji ze strony osób najbliższych, myśląc, że zachowując się przemocowo, to do nich nie wróci w postaci na przykład choroby psychofizycznej. Trenerom, jak i uczestnikom kursów uwodzenia, brakuje zarówno kompetencji do tego, aby nawiązywać zdrową relację interpersonalną. Dlatego wykorzystują do tego wyuczone techniki. Dzięki nim potrafią uwieść nie tylko kobietę czy mężczyznę, ale też kontahenta czy szefa. Na zewnątrz pokazują się z jak najlepszej strony, sprawują kierownicze stanowiska, a ich środek jest pusty. Tak naprawdę mogą swoimi działaniami wyrządzić innym dużą krzywdę, wyrządzając ją także sobie. Niestety, brak umiejętności myślenia i udział w aktywnościach piorących mózg, to niestety – według moich obserwacji – rosnący trend na całym świecie.

Zobacz koniecznie:
Dziwki, zdziry i puszczalskie, czyli slut-shaming i body shaming po polsku

Nie jest łatwo rozpoznać osobę, która chce nas wykorzystać. Czy nasz organizm daje nam wtedy jakiś znak?

W książce „Trening wygrywania” napisałam fragment adresowany tylko dla kobiet. Chętnie go powtórzę.

W momencie, kiedy poczujesz jakikolwiek dyskomfort w relacji z mężczyzną, gdy wyczujesz, że nie ma zgodności z tym, co on mówi, a co ty czujesz, to jest to dla ciebie sygnał ostrzegawczy.

Osoby, które mają kontakt ze swoim ciałem i ze sobą, z pewnością wyczują ten dysonans. Ale te, które mają mniejsze doświadczenie, mogą nie dostrzec sygnałów. Pytanie, na ile osoba czytająca ten wywiad, nie ma intencji wykorzystywania innych… I co konkretnie znaczy wykorzystywanie – to temat na inną opowieść. Dodam jeszcze, że, niestety, jest coraz więcej osób z zaburzeniami osobowości. Kontakt z nimi może być bardzo bolesny, one też mogą być sprawcami przemocy społecznej.

Jak się wyzwolić z takiej toksycznej relacji?

Skuteczną metodą jest tzw. „brak kontaktu”, czyli całkowite odjęcie od takiej osoby, firmy, instytucji, organizacji i rozpoczęcie nowej kariery w zupełnie innym, tym razem zdrowym środowisku. Wszystko to co mówię zawiera w sobie dużą złożoność. Dużo zależy od sytuacji, w jakiej znajduje się kobieta lub mężczyzna, zarówno jako sprawca, jak i ofiara w relacji interpersonalnej. I jak daleko zabrnęli w relację z osobą, która potencjalnie manipuluje i pierze mózg. Z pewnością dobrym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty, najlepiej do doświadczonego i wybitnego psychologa, na przykład do mnie.

Zobacz koniecznie:
Ma za sobą dzieciństwo z narcystyczną matką i małżeństwo z narcyzem. Dziś mówi kobietom: Uciekaj!

Na ile tkwienie w układach przemocowych może zmienić strukturę naszego mózgu?

Wpływa na całe nasze ciało. Gdy jest ono napięte, zaczynamy mieć kłopoty ze snem. A jeśli gorzej śpimy, nie jesteśmy w stanie się zregenerować. Nasz mózg wtedy gorzej funkcjonuje. Podczas snu zachodzą bardzo ważne procesy związane z konsolidacją stanów pamięciowych.

W jego strukturach zapisują się wspomnienia, doświadczenia czy umiejętności nabyte danego dnia. Jeżeli doświadczenie przemocy jest długofalowe, utrwalamy je w naszych ciałach i naszych mózgach. W konsekwencji pogarsza się nasza pamięć, refleksyjność i zdolność oceny sytuacji.

Wszystkie moje książki znacząco wzmacniają poczucie własnej wartości oraz przeciwdziałają szerzeniu się zachowań autoprzemocowych oraz przemocowych kierowanych na zewnątrz.
Ponadto, aby przeciwdziałać zachowaniom negatywnym i destruktywnym, należy rozwijać i ćwiczyć własne myślenie. Ci, którzy tego nie robią – zarówno w środowiskach biznesowych jak i prywatnych – łatwo poddają się psychomanipulacjom i w efekcie ich życie nie jest ani pełne, ani szczęśliwe. Moja książki to trening zdolności podejmowania dobrych decyzji, to kreatywność i efektywność przetwarzania informacji. A te dotyczą obszaru poznania oraz obszaru życia bardziej niż wielu ludziom się wydaje. Inwestycja we własny rozwój w formie moich książek efektywnie pomaga w rozwijaniu samoświadomości neuropoznawczej. Zachęcam serdecznie do zakupu i treningu razem ze mną!

Może Cię zainteresuje:
Płeć i mózg – stereotypy, przekręcone fakty i kształcenie neutralne płciowo

O ekspertce:

Paulina Mechło

Paulina Mechło, arch. własne

Paulina Mechło — psycholożka, autorka nagrodzonej książki „Trening intelektu — wyćwicz pamięć, koncentrację i kreatywność w 31 dni”, autorka i współautorka wielu bestsellerowych książek. Książki Pauliny Mechło dostępne są pod linkiem: sensus.pl/go-P_Mechlo_books

Psycholożka zaznacza, że każdy przypadek i sytuacja wymagają indywidualnego podejścia i że nie można traktować wywiadu z nią jako terapii:

„Nie ponoszę odpowiedzialności za wykorzystywanie powyższej wiedzy w praktyce. Jeśli niepokoi cię twoja sytuacja lub potrzebujesz najlepszego profesjonalnego wsparcia skontaktuj się ze mną pod adresem e-mailowym pmechlo@gmail.com lub poprzez stronę fb korzystając z linka https://www.facebook.com/jestemsovom/. Zapraszam.”

TAGI

dziennikarka z Pomorza Zachodniego. Miłośniczka słów, które najchętniej zamienia na wywiady i reportaże. Prezenterka radiowa, zafascynowana światem dźwięków. Ciekawa każdego rozmówcy. Szczęśliwa żona, mama Weroniki i Jasia.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ