Saturday, July 20, 2024
Home / PARTNER MK  / W jaki sposób można zweryfikować swoje wyniki badań? Porady dla pacjenta

W jaki sposób można zweryfikować swoje wyniki badań? Porady dla pacjenta

To także możesz skonsultować online

wyniki badań

fot. Pexels / Pixabay

Skrupulatne przeanalizowanie wyników badań laboratoryjnych jest niezbędne, aby postawić diagnozę dotyczącą konkretnego schorzenia. Jeśli pacjent odczuwa jakiekolwiek dolegliwości, wtedy badania wykonane w laboratorium mogą być niezbędne do ustalenia źródła problemu i podjęcia odpowiednich metod leczenia

 

Swoje wyniki badań z krwi możesz oddać do lekarza rodzinnego lub jakiegokolwiek innego specjalisty zarówno w stacjonarnej placówce medycznej, jak i podczas zdalnej konsultacji przez Internet. Kiedy w grę wchodzi kompleksowa diagnostyka, to lekarz powinien zająć się przeanalizowaniem wyników badań, a następnie postawieniem diagnozy i zaleceń lekarskich.

Czy badania laboratoryjne można konsultować z lekarzem podczas rozmowy online?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wyniki prywatnych badań diagnostycznych przesłać do specjalisty przed umówioną konsultacją internetową. Decydując się na umówienie rozmowy z lekarzem online np. przez serwis Halomed – recepty internetowe, zalecenia lekarskie i informacje na temat przesłanych wyników badań zostaną wydane pod pewnymi warunkami. Podczas zdalnej konsultacji lekarskiej lekarz może na podstawie przesłanych wyników badań i przeprowadzonego wywiadu wystawić e-receptę na leki, a także przygotować zalecenia lekarskie. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia pacjenta specjalista może skierować go na badania w stacjonarnej placówce medycznej.

Wyniki badań laboratoryjnych a e-recepta – kiedy lekarz może ją wystawić?

Wyniki badań diagnostycznych mogą być przydatne dla lekarza, kiedy ten przeprowadza internetową konsultację i weryfikację stanu zdrowia pacjenta. Przesłanie do wglądu specjalisty swoich wyników może przyczynić się do możliwości uzyskania e-recepty online. Podstawy, które umożliwiają wybranemu specjaliście wystawienie elektronicznej recepty to:

 

● potwierdzenie stanu zdrowia pacjenta, który wskazuje na konieczność przyjmowania leków na receptę,
● weryfikacja tożsamości pacjenta np. na podstawie okazanego dokumentu tożsamości.

 

Specjalista nie może mieć żadnych wątpliwości co do zasadności wystawienia elektronicznej recepty. W przeciwnym razie podczas zdalnej konsultacji zostaną tylko przeanalizowane wyniki badań laboratoryjnych.

Samodzielna analiza wyników badań – czy to dobry pomysł?

Weryfikacja wyników badań diagnostycznych na własną rękę to kiepski pomysł, chociażby ze względu na brak znajomości zagadnień medycznych oraz umiejętności odczytywania wskaźników na wynikach. Analizowanie swoich wyników na podstawie danych z Internetu również nie jest precyzyjne, dlatego nie warto podejmować próby zrozumienia swoich wyników badań w ten sposób. Po przeprowadzeniu diagnostyki to lekarz powinien zająć się oceną wyników, a następnie przygotowaniem dalszych zaleceń dotyczących leczenia lub dalszej diagnostyki.

Podczas e-konsultacji nie zawsze da się dokładnie zweryfikować stan pacjenta. To oznacza, że z niektórymi wynikami badań trzeba udać się do stacjonarnego gabinetu lekarskiego.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ