Sunday, November 3, 2024
Home / Inne  / Fotogaleria  / Głos kobiet z „Ciemnych Pokojów”

Głos kobiet z „Ciemnych Pokojów”

O seksualności, tabu, które wciąż obowiązuje

Lęki, ambicje i seksualność współczesnych kobiet zostały uchwycone na fotografiach, które wkrótce zobaczymy także w Polsce. „In the Dark Rooms” – „W Ciemnych Pokojach”, to wystawa Izraelskiej artystki Iris Nesher, która namówiła swoje rodaczki do sfotografowania się z namalowanym na ciele słowem lub zdaniem, najlepiej opisującym to, co aktualnie zaprząta ich myśli. Wystawa odwiedziła już Rosję, Stany Zjednoczone i Meksyk a pod koniec miesiąca zostanie zaprezentowana na 20. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

Alona Kimihi „Język” / fot. I. Nesher

Alona Kimihi „Język” / fot. I. Nesher

Iris Nesher to uznana fotografka izraelska, która współpracowała z wieloma artystkami, aktorkami, choreografkami. Podczas realizowania wspólnych projektów często rozmawiała z nimi o podejściu kobiet do sztuki, życia, seksualności, ich lękach i ambicjach. To w trakcie tych rozmów zrodził się pomysł stworzenia wystawy fotograficznej zawierającej dodatkowy przekaz. Modelki – pisarki wybrały słowo lub zdanie, które ma dla nich szczególną wartość, następnie zostało ono namalowane na ich ciele i w ten sposób zostały sfotografowane.
Pisarki pokazują inny wymiar zdjęć, dają szerszy obraz. Jako artyści czerpiemy z tego co jest wokół nas, naszych doświadczeń i z naszego własnego wyobrażonego świata. Dzięki tej relacji; artysta – artysta możemy nawzajem dowiedzieć się czegoś o własnych światach – tłumaczy Iris Nesher.

Miriam Akavia „Jedyne co wiem, to jak opisać siebie” / fot. I. Nesher

Miriam Akavia „Jedyne co wiem, to jak opisać siebie” / fot. I. Nesher

Iris chciała wydobyć ze swoich modelek, to co jest w nich skryte. Musiała się zakochać w ich opowieści by wydobyć z nich głębię i często skrywane, niewypowiedziane emocje współczesnych kobiet. To zresztą projekt ważny nie tylko dla samych kobiet ale i dla Izraela oraz świata.

Nano Shabtai „Stosunek seksualny nie jest banalną rzeczą” / fot. I. Nesher

Nano Shabtai „Stosunek seksualny nie jest banalną rzeczą” / fot. I. Nesher

Ruch feministyczny, po swoim wybuchu w latach 60-tych, zaczął przygasać. W pewnym momencie słowo „feminizm” zaczęło się nawet źle kojarzyć. Teraz jednak znów rozkwita. Kobiety zmieniają świat i siebie, a społeczeństwo zaczęło doceniać ich talenty i umiejętności – wyjaśnia autorka zdjęć.

Raida Adon „Delikatny” / fot. I. Nesher

Raida Adon „Delikatny” / fot. I. Nesher

Bohaterki zdjęć mówią często o seksualności, tabu, które wciąż obowiązuje lub jest. Wystawa jest też odpowiedzią na zmieniające się podejście społeczeństwa do kobiet. Mimo, że muszą one po ukończeniu szkoły odsłużyć 2 lata w armii, to jeszcze 10 czy 20 lat temu były izolowane. Na przykład kiedyś kluby pisarskie skupiały samych mężczyzn. Dziś jest już zupełnie inaczej i kobiety docenia się za ich wkład w życie polityczne, naukowe oraz artystyczne.

Ronit Metalon „I potem” / fot. I. Nesher

Ronit Metalon „I potem” / fot. I. Nesher

Sahra Blau „Koniec z kłamstwem” / fot. I. Nesher

Sahra Blau „Koniec z kłamstwem” / fot. I. Nesher

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ