Wednesday, May 29, 2024
Home / Kultura  / „Viktoria”: Premiera

„Viktoria”: Premiera

Historia trzech pokoleń bułgarskich kobiet w ostatniej dekadzie epoki komunizmu i pierwszych latach transformacji

„Viktoria”, Maya Vitkova / fot. materiały prasowe

Ludowa Republika Bułgarii, 1979 rok. Boriana jest w ciąży, ale nie chce dziecka, które urodzi się w komunistycznym kraju. Jej jedynym marzeniem jest ucieczka na Zachód. Niechciana córka jednak przychodzi na świat. Viktoria nie ma pępka, bo z matką nie łączyła jej nawet pępowina. Świetnie radzi sobie sama. Zostaje ogłoszona Dzieckiem Dekady i ku radości zaangażowanej ideowo babci staje się symbolem reżimu…

„Viktoria”, Maya Vitkova / fot. materiały prasowe

Córka dorasta w konflikcie z matką, podporządkowując sobie otoczenie dzięki dobrym relacjom z samym Todorem Żiwkowem, przywódcą kraju, który obsypuje ją prezentami. Gdy 10 listopada 1989 roku system upada, a Żiwkow zostaje aresztowany, życie Viktorii wywraca się do góry nogami. Nowa sytuacja powoduje, że losy matki i córki znów się splatają, a Zachód okazuje się być całkiem blisko.

Olśniewający debiut Mai Vitkovej, którego premiera odbyła się na Sundance Film Festival. Historia trzech pokoleń bułgarskich kobiet w ostatniej dekadzie epoki komunizmu i pierwszych latach transformacji to wysmakowana wizualnie, podlana magią i okraszona absurdalnym poczuciem humoru, przejmująca opowieść o zawiłych relacjach międzyludzkich, zgubnym uwikłaniu w politykę, prawie do samostanowienia, potrzebie miłości i wolności.

tytuł oryginalny: Виктория
reżyseria i scenariusz: Maya Vitkova
zdjęcia: Krum Rodriguez
muzyka: Kaloyan Dimitrov
montaż: Alexander Etimov
obsada: Irmena Chichikova (Boriana), Daria Vitkova (Viktoria dziecko), Kalina Vitkova (Viktoria nastolatka), Mariana Krumova (Dima), Georgi Spasov (Todor Żiwkow)
produkcja: Bułgaria/Rumunia 2014
czas trwania: 155 minut

Więcej na FB

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ