Wednesday, July 17, 2024
Home / Kultura  / Verdi w Operze Krakowskiej

Verdi w Operze Krakowskiej

Utwór opowiada historię dwóch braci, rozdzielonych przez los, którzy z powodu miłości do jednej kobiety, a także politycznych zawirowań stają przeciwko sobie, nieświadomi pokrewieństwa.

Trubadur plakat W.J. Rosocha

Trubadur plakat W.J. Rosocha

Utwór opowiada historię dwóch braci, rozdzielonych przez los, którzy z powodu miłości do jednej kobiety, a także politycznych zawirowań stają przeciwko sobie, nieświadomi pokrewieństwa. Libretto „Trubadura”, choć oparte na autentycznych wydarzeniach z dziejów średniowiecznej Hiszpanii, szarpanej wojnami domowymi, uznaje się za zbyt zawikłane i niejasne, głównie z tego powodu, że węzłowe wydarzenia akcji dzieją się poza sceną, istnieją tylko w relacji bohaterów.

Trubadur plakat W.J. Rosocha

Trubadur plakat W.J. Rosocha

Wielki sukces opery przypisywano przede wszystkim muzyce – to „rozkosz muzyczna i wokalna”, pisano. Na przekór tym opiniom Laco Adamik, wykorzystując swoje długoletnie reżyserskie doświadczenie narracyjne, stara się, by przedstawienie zabłysło także od strony fabularnej. W jego inscenizacji postacie stają się mięsiste, wydarzenia nabierają kształtów, a raz popełniona zbrodnia pociąga za sobą następne, niczym w tragedii antycznej.

Premierą „Trubadura” Opera Krakowska czci Rok Verdiego. W historii krakowskiej sceny to pierwsza realizacja tego tytułu.

Co: „Trubadur” Giuseppe Verdiego w reżyserii Laco Adamika

Gdzie: Opera Krakowska, ul. Lubicz 48

Kiedy: 8, 9 czerwca (premiera), 11, 12 czerwca (kolejne spektakle)

pod naszym patronatem 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ