Sunday, May 26, 2024
Home / Kuchnia  / Uwielbiana czy znienawidzona? Kilka ciekawostek o pizzy hawajskiej

Uwielbiana czy znienawidzona? Kilka ciekawostek o pizzy hawajskiej

Hot or not?

pizza hawajska

Pizza hawajska nie ma niemal nic wspólnego z Hawajami / fot. Canva

Pizza hawajska podzieliła smakoszy tego popularnego dania – dla niektórych ananas na wierzchu placka to prawdziwy rarytas, a inni uważają, że owoc ten nigdy nie powinien stać się dodatkiem do kultowego dania. Czy wiesz, że pizza hawajska powstała w Kanadzie i – mimo licznych głosów sprzeciwu – zajmuje czołowe miejsca wśród najchętniej wybieranych pozycji w menu? Poznaj 4 ciekawostki o tym daniu

 

1. Pizza hawajska powstała w Kanadzie

Ojczyzną pizzy hawajskiej wcale nie są Hawaje, tylko Kanada. To właśnie tam w 1962 roku powstał ten kontrowersyjny przysmak. Główny składnik stanowi ananas, jednak nie jest to – jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka – pizza wegetariańska. Oprócz słodkiego owocu na jej wierzchu znajduje się aromatyczny sos pomidorowy, ser i szynka. To połączenie budzi również skrajne emocje u polityków. Premier Kanady, Justin Trudeau, uznał je za narodowy przysmak na równi z syropem klonowym. Natomiast prezydent Islandii, Gudni Johannesson, stwierdził, że gdyby mógł, zakazałby umieszczania ananasa na pizzy! 

2. Autorem pizzy hawajskiej jest Grek

Pizza hawajska to wynik eksperymentu pewnego Greka nazywającego się Sotirios „Sam” Panopoulos. Razem z braćmi otworzył pizzerię, w której chciał serwować niespotykane nigdzie indziej dania. Oryginalność stała się znakiem rozpoznawczym jego lokalu – dlatego też spróbował „przełamać” smak klasycznej pizzy, podając ją z szynką, serem i ananasem. To zestawienie od początku spotykało się z różnymi opiniami, jednak nie dało się przejść koło niego obojętnie. Gdy autor przygotowywał to danie po raz pierwszy, nie przypuszczał, że zyska ono światowy rozgłos. 

3. Pizza hawajska nie ma (prawie) nic wspólnego z Hawajami

Wiele osób myśli, że pizza hawajska pochodzi z Hawajów. Jak się jednak okazuje, potrawa ta ma niewiele wspólnego z egzotycznym krajem. Nazwa raczej wiąże się z ananasami, które występują w tej części świata w bardzo dużej ilości. Szacuje się, że nawet ⅓ tych owoców pochodzi właśnie z Hawajów. Nadając nazwę swojej potrawie, Panopoulos patrzył na obrazek na puszce ananasów, której użył podczas przygotowywania słynnego przysmaku. Zainspirowały go hawajskie motywy na etykiecie.

4. Pizza hawajska to jedna z najczęściej zamawianych wersji tej kultowej potrawy

Negatywne opinie na temat pizzy hawajskiej nie zmniejszają jej popularności. Ma ona wystarczająco duże grono miłośników, aby utrzymywać się na szczycie zestawienia ulubionych i najczęściej zamawianych rodzajów pizzy. W Polsce zajmuje 4. miejsce, tuż za pizzą pepperoni, która jest zdecydowaną liderką rankingu. W pierwszej trójce znalazła się także capricciosą stworzona na bazie sera mozzarella, szynki, pieczarek i sosu pomidorowego oraz klasyczna margherita z serem i aromatycznym sosem pomidorowym. Pizza hawajska to doskonała propozycja na romantyczną kolację, ponieważ ananas uchodzi za jeden z najsilniejszych afrodyzjaków, czyli substancji zwiększających libido.

źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ