Saturday, March 2, 2024
Home / Kultura  / Żabka i spaghetti – sposób na dziecko

Żabka i spaghetti – sposób na dziecko

Poznaj dwa niezawodne sposoby na zaklinanie dziecka!

Tytułowa żabka, o której mowa w książce uczy dzieci koncentrować się na oddechu, przenosząc uwagę z głowy do brzucha / fot. Empik

Ile razy słyszeliście lub sami mówiliście do swojego dziecka:
Uspokój się!,
Uspokój się wreszcie
,
Śpij już
,
Zaśnij wreszcie
,
W tej chwili do łóżka
,

Skoncentruj się?

„Uważność i spokój żabki” uczy nas, jak to zrobić, żeby się udało… / fot. Fotolia

I teraz odpowiedzcie sobie na pytanie – jaki był tego rezultat? Czy udało się wam osiągnąć zamierzony cel? Czy cudownym trafem dziecko wykonało waszą prośbę? Zaryzykuje stwierdzeniem, że NIE, powiem nawet więcej jestem pewna, że nie. A jeżeli tak, to w pojedynczych przypadkach. Wiecie co myślą wtedy dzieci? „Ale jak?”, „Dobrze, mamo/tato nie denerwuj się tak – ja bym chciał/a, ale nie umiem”, „Jak mam to zrobić?”, „Łatwo ci się mówi”, „Przecież staram się, ale nie umiem”, itd… I tutaj należy zadać sobie pytanie, czy my dorośli potrafimy sami siebie uspokoić, zasnąć lub skoncentrować się na zawołanie? Tak po prostu – śpij Angela, no śpij, bo rano nie wstaniesz do pracy, itp. Ja NIE i myślę, że większość z was się ze mną zgodzi.

Ksiażka Eline Snel pt. „Uważność i spokój żabki” uczy nas, jak to zrobić, żeby się udało… Od razu powiem, że nie jest to magiczny eliksir, dzięki któremu pozbędziemy się wszystkich domowych problemów naszych dzieci i przy okazji swoich, że za pomocą tej książki wszystkie dzieci będą nagle zasypiać i robić wszystko dokładnie tak jak chcemy, bo pewnie tak nie będzie, ale jednego jestem pewna – że na pewno będzie łatwiej….i wam i dziecku. Książka ta pokazuje jak można uczyć dziecko i siebie jako rodzica, by radzić sobie ze swoimi emocjami, przeżyciami i wszystkim tym, co powoduje, że nie potrafimy się wyciszyć… Znajdziecie tu proste ćwiczenia, które pomogą rozwiać niepokój, poprawić koncentrację i poradzić sobie z burzą emocji, które nami targają każdego dnia – bez względu na to, czy mamy 5 lat czy 40 lat.

Autorka bardzo obrazowo przedstawia znaczenie emocji. Żyjemy w świecie, który pędzi, wywołując w nas i naszych dzieciach, wysoki poziom stresu. Książka pomoże nam go kontrolować. Nie dać się ponieść złym emocjom. Tytułowa żabka, o której mowa w książce uczy dzieci koncentrować się na oddechu, przenosząc uwagę z głowy do brzucha. Ćwiczenie na początku może być trudne, ale jeśli się je opanuje daje duże poczucie spokoju. Dlaczego akurat brzuch? Bo jak pisze autorka „W brzuchu nie ma żadnych myśli. Tam jest oddech”. Ćwiczenie to jest przydatne zarówno w sytuacji stresu, jak i wtedy, gdy przeżywamy przykre uczucia.

Osobiście bardzo spodobało mi się ćwiczenie ukryte w książce pod nazwą „Test spaghetti” – ćwiczenie rozluźniające dla dzieci w wieku 5-12 lat i starszych. Praktykuję to ćwiczenie z dziećmi, z którymi pracuję oraz na samej sobie, kiedy czuję się mocno przemęczona lub rozdrażniona. Ćwiczenie to doskonale potrafi ukoić ciało i umysł. Polega na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych części ciała od głowy do stóp. Jak wygląda to ćwiczenie?

  1. Siadamy lub kładziemy się wygodnie.
  2. Zamykamy oczy, skupiamy się na sobie i na swoim ciele, i zaczynamy napinać, a następnie rozluźniać poszczególne części ciała.
  3. Zaczynamy od głowy, kończymy na stopach. Napinamy najpierw oczy oraz wszystkie mięśnie twarzy, po czym rozluźniamy je całkowicie. Mięśnie stają się miękkie i zrelaksowane.
  4. Następnie skupiamy uwagę i napinamy ręce – dłonie, ramiona i podobnie jak w przypadku twarzy napinamy je, a po chwili rozluźniamy. Podobnie z każdą częścią ciała.
  5. Po takim ćwiczeniu powinnyśmy poczuć się odprężeni.

Zachęcam do bliższego zapoznania się z nim i wypróbowania na sobie samych i swoich pociechach.
Do publikacji dołączona jest płyta CD z ćwiczeniami dla dzieci i rodziców, która sprawia, że prezentowane w książce treści są łatwe do przeniesienia ich w praktyce. Do tego przyjemny głos lektorki powoduje, że aż chce się krzyknąć „to działa”, „dziękuję”. Wśród nagrań znajdziemy ćwiczenia relaksacyjne i wyciszające zarówno dla młodszych jak i starszych dzieci. A rzekłabym nawet, że dla człowieka w każdym wieku. Szczerze polecam tę książkę.

Mgr Angelika Gąska-Bełczykowska

Socjolog, pedagog, dziennikarz, wizażysta/stylista, trener technik efektywnej nauki i szybkiego czytania.
Z wykształcenia socjolog, dziennikarz, pedagog. Pasjonatka piękna i dobrej książki. Miłośniczka pracy z dziećmi. Od wielu lat związana ze szkolnictwem, marketingiem i kreowaniem wizerunku. Prowadzi zajęcia z zakresu szybkiego czytania oraz technik pamięciowych. Bliskie są jej także szkolenia z zakresu autoprezentacji (w tym wizaż i stylizacja), komunikacji oraz tożsamości społecznej. Jej znak rozpoznawczy to uśmiech i nieskończona ilość pozytywnej energii, którą chętnie wszystkim wokół przekazuje. To kobieta „orkiestra” – osoba łaknącą ciągłego poszerzania wiedzy, poznawania świata i ludzi. Interesuje ją wszystko co dzieje się wokół. Nie istnieją dla niej słowa „nie da się”, „niemożliwe”.

Tytułowa żabka, o której mowa w książce uczy dzieci koncentrować się na oddechu, przenosząc uwagę z głowy do brzucha / fot. Empik

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ