Wednesday, June 7, 2023
Home / Kuchnia  / Uważaj na tanie zmiękczacze wody

Uważaj na tanie zmiękczacze wody

Oszczędności podczas zakupu zmiękczacza wody mogą generować późniejsze straty - koszty napraw, zalania piwnicy, częste wymiany złoża

Czasami oszczędność nie popłaca / fot. materiały prasowe

Większość problemów napotkanych w trakcie eksploatacji zmiękczacza wody wynika z doboru niewłaściwego urządzenia. Pozorne oszczędności w trakcie zakupu mogą generować długookresowe straty (koszty napraw, zalania piwnicy, częste wymiany złoża). Na polskim rynku znajdziesz zmiękczacze wody różnych producentów. Każdy w teorii najlepszy i najwydajniejszy

Czasami oszczędność nie popłaca / fot. materiały prasowe

Czasami oszczędność nie popłaca / fot. materiały prasowe

Czym jest centralny zmiękczacz wody?
W skrócie – urządzenie, które w 100% usuwa problem twardej wody w domu. Zmiękczacz wody instaluje się w piwnicy lub w kotłowni. Podłącza się go do zimnej wody. Urządzenie działa przepływowo. Uzdatnia wodę bez przerwy. Miękka woda trafia nie tylko do kuchni (usuwając problem kamienia w czajniku), ale także do łazienki (gdzie pomaga zachować armaturze jej naturalny blask). Zalet zmiękczacz wody jest wiele. Żeby jednak urządzenie pracowało bezobsługowo – musi składać się z odpowiednich elementów. Zastanawiasz się jak zbudowany jest zmiękczacz wody?

Kompaktowy zmiękczacz wody od środka
Zmiękczacze kompaktowe oparte o technologię wymiany jonowej powinny być zbudowane z następujących elementów:
Obudowa – musi być wykonana z odpowiedniego tworzywa sztucznego. Nie może to być najtańszy, chiński plastik zawierający substancje trujące (np. melaminę). Powinna być tak skonstruowana, żeby stanowić solidne oparcie dla butli i soli tabletkowanej.
Głowica sterująca – odpowiada za proces filtracji oraz regeneracji. Powinna być bezobsługowa, bezawaryjna i posiadać zawór mieszający, który umożliwia ustawienie twardości wody.
Zbiornik ciśnieniowy – butla epoksydowa wzmacniana włóknem szklanym. Musi być odporna na korozję i posiadać termoplastyczną wykładzinę wewnętrzną. W zbiorniku znajduje się kosz dolny i kosz górny na rurą dystrybucyjną.
Żywica jonowymienna – zmiękcza wodę wymieniając jony wapnia i magnezu na jony sodu. Tylko żywica produkowana bez użycia rozpuszczalników organicznym jest bezpieczna dla instalacji i dopuszczona do celów spożywczych.
Podsypka żwirowa – żwirek decydujący o rozprowadzeniu wody po całej średnicy zbiornika. Zabezpiecza szczeliny kolumn, aby nie zostały zatkane przez drobinki złoża. Powinien być produkowany z obróbką wstępną, wielokrotnie płukany, suszony oraz przesiewany.
Zbiornik na sól – w przypadku zmiękczaczy kompaktowych mówimy o przegrodzie na sól. Konstrukcja musi zapewniać jak najmniejsze ryzyko utworzenia się mostu solnego. W zbiorniku znajduje się zawór pływakowy z kulką pływającą oraz mechanizm odcinający dopływ wody.
Akcesoria – kolanko przelewowe, obejście By-Pass, wężyki elastyczne, szybkozłącza

Jakość najtańszych zmiękczaczy wody

Nie warto oszczędzać na urządzeniach, które mają stały kontakt z wodą przeznaczoną do celów spożywczych / fot. materiały prasowe

Nie warto oszczędzać na urządzeniach, które mają stały kontakt z wodą przeznaczoną do celów spożywczych / fot. materiały prasowe

Pomyśl tylko z jakich komponentów muszą składać się zmiękczacze wody za 1500 zł oferowane na aukcjach internetowych. Weź pod uwagę, że sprzedawca importuje urządzenia, płaci podatek, nakłada marżę i dalej opłaca mu się sprzedawać „rewelacyjny” towar po najniższych cenach.
Nie warto oszczędzać na urządzeniach, które mają stały kontakt z wodą przeznaczoną do celów spożywczych. Złoże filtracyjne niewiadomego pochodzenia może stworzyć sprzyjające warunki do rozwoju bakterii. Nie narażaj siebie i swojej rodziny na konsekwencje wynikające ze spożycia wątpliwej jakości wody.

Zmiękczacze wody z wyższej półki

Co muszą mieć profesjonalne zmiękczacze do wody? / fot. materiały prasowe

Co muszą mieć profesjonalne zmiękczacze do wody? / fot. materiały prasowe

Nie każdemu wystarczą standardowe, budżetowe rozwiązania. Dostępne są na rynku zmiękczacze wody dedykowane dla wymagających odbiorców. Ludzi, którzy chcą zainwestować w jakość, wygodę użytkowania i nowe technologie. Takie urządzenia znajdziesz m.in tutaj – http://www.krainawody.pl/8-zmiekczacze

Profesjonalne zmiękczacze wody posiadają:
Głowicę opartą o elektrozawory – to dodatkowe zabezpieczenie przed zalaniem piwnicy. Elektrozawory zamykają dopływ wody do urządzenia gdy zabraknie prądu w domu. To rozwiązanie zarezerwowane dla urządzeń z najwyższej półki.
Alarm soli – ostrzega użytkownika przed niskim poziomem soli w zbiorniku solanki. Sygnał dźwiękowy informuje o tym, że należy dosypać soli tabletkowej. W przeciwnym razie regeneracja zmiękczacza wody nie będzie efektywna.
– Długa gwarancja – producenci profesjonalnych zmiękczaczy wody nie powinni obawiać się o działanie swoich rozwiązań. W urządzeniach z wyższej półki 3 lata gwarancji na głowicę oraz 10 lat gwarancji na zbiornik ciśnieniowy to powinien być standard.
– Złoże monosferyczne – wszystkie kulki żywicy jonowymiennej mają identyczną wielkość. Takie złoże działa lepiej i ma dłuższą żywotność niż standardowe złoże polisferyczne.
– Regeneracja przeciwprądowa – jest to funkcjonalność głowicy sterującej, która polega na bardziej efektywnym dozowaniu solanki w trakcie regeneracji. Dzięki temu zmiękczacz wody używa mniej wody i soli na regenerację.
– Suchy zbiornik soli – niezwykle ważna sprawa dla osób, które nie używają dużo wody lub często wyjeżdżają z domu. W tradycyjnych rozwiązaniach woda, która stoi w zbiorniku przez dłuższy czas powoduje skawalenie tabletek solnych co prowadzi do awarii systemu.

Gdzie szukać sprawdzonych urządzeń?
Profesjonalne stacje uzdatniania wody znajdziesz w sklepie http://www.krainawody.pl/. Jeżeli masz wątpliwości – napisz wiadomość lub zadzwoń. W sklepie pracuje grono specjalistów z branży uzdatniania wody. Dostaniesz rzeczową odpowiedź bez reklamowego bełkotu. Sprzedawcy z Krainy Wody nie wciskają chińskiej tandety tylko oferują sprawdzone urządzenia oparte na europejskich komponentach.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ