Wednesday, May 22, 2024
Home / Uroda  / Uważaj na HIFU! Efekty, powikłania i opinie o zabiegu

Uważaj na HIFU! Efekty, powikłania i opinie o zabiegu

Dr Marek Wasiluk merytorycznie o najpopularniejszym zabiegu medycyny estetycznej – zabiegu HIFU

HIFU

Cała prawda o HIFU / fot. materiały prasowe

HIFU jest zabiegiem przeżywającym szczyt popularności. I rzeczywiście jest bardzo dobrą metodą, ale tylko na pewne wskazania i pod pewnymi warunkami. Tymczasem HIFU wykonywane jest nawet w małych salonach, przez nie zawsze doświadczonych specjalistów, bardzo często na problemy, na które w ogóle nie powinno być stosowane. Zważywszy na stopień skomplikowania samej technologii i inwazyjność zabiegu, jest to dość zaskakujące i nie powinno mieć miejsca. Dlaczego? Czym może grozić? Na te pytania odpowiada dr Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium

 

Teoretycznie zabiegi HIFU wydają się bezpieczne. Bo przecież nie powodują zewnętrznych uszkodzeń skóry jak w przypadku np. ablacyjnego lasera frakcyjnego. Praktycznie nie wymagają więc rekonwalescencji. Stąd mylne opinie, że może wykonywać go każdy. A w rzeczywistości zabieg ten jednak wcale nie jest tak prosty i bezinwazyjny, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Jest wręcz odwrotnie, o czym przestrzega dr Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium!

– Wykonując zabieg HIFU emitujemy ultradźwięki o wysokiej energii, które penetrują dosyć głęboko w ciało. Siła oddziaływania tej fali skupia się ogniskowo w jednym punkcie i wywołuje tam bardzo mocne poparzenie, omijając pozostałe warstwy. I choć cały proces nie zachodzi na powierzchni skóry, a więc nie widać tego jak działa, to nadal jest bardzo inwazyjny – podkreśla lekarz medycyny estetycznej.

Bezpieczeństwo zabiegu HIFU przede wszystkim!

Podstawą skuteczności HIFU jest zastosowanie odpowiednio wysokich parametrów. Urządzenie musi działać mocno, nie tyle podgrzewając tkankę co wręcz ją parząc, inaczej nie działa. Poza tym emitowane ultradźwięki muszą koncentrować się bardzo precyzyjnie na określonej głębokości. Tylko dobrej jakości sprzęt gwarantuje powtarzalność energii i precyzję skupiana każdego impulsu. A dobrej jakości HIFU (a tylko takie jest bezpieczne) jest skomplikowanym urządzeniem.

zabieg HIFU

Zabieg HIFU musi być mocny, żeby zadziałał / fot. Triclinium

Co jeśli zabieg jest wykonywany na sprzęcie słabej jakości? Dr Marek Wasiluk twierdzi, że jeśli parametry są zaniżone, to działa delikatnie i przez to zabieg jest wykonywany słabo, to po prostu nie przyniesie on oczekiwanych rezultatów. Gorzej jeśli urządzenie działa mocno, ale nieprecyzyjnie, np. jest źle skalibrowane, czyli nie można dokładnie przewidzieć jego głębokości i mocy działania.
– Wtedy nie można zapanować w pełni nad takim urządzeniem i można bardzo poważnie zaszkodzić pacjentowi. Niestety na rynku są sprzedawana urządzenia słabej jakości, których cena wraz z kompletem kartridży (końcówek urządzenia, które pozwalają ustawić jego dzianie na sprecyzowane głębokości) jest niższa, niż dwóch kartridży w sprzęcie, którego sam używam. Taka cena przekłada się na jakość sprzętu. Zazwyczaj po prostu te urządzenia są bardzo „słabe”, nie są w stanie emitować odpowiedniej energii. I może całe szczęście, bo gdyby działy mocno i niedokładnie to konsekwencje byłyby bardzo opłakane w skutkach dla pacjentów, a tak przynajmniej pacjenci nie są krzywdzeni, ale też nie dają żadnych efektów, więc to oszustwo. Niestety takie sprzęty w dalszym ciągu się sprzedają, bo wielu właścicieli gabinetów daje się nabrać.

A technologia HIFU jest idealna do robienia nadużyć przez producentów. Przecież nie widać gołym okiem od razu po zabiegu, jakie urządzenie pozwala uzyskać efekty. Producent zawsze może powiedzieć, że zabieg został za słabo wykonany, tymczasem to urządzenie jest do niczego. 

Powikłania po HIFU 

Drugie pytanie, które możemy zadać to, co jeśli zabieg HIFU wykonuje niekompetentna osoba? Jak podkreśla dr Marek Wasiluk zabieg przez to, że działa bardzo mocno, głęboko i punktowo, omijając zewnętrzne warstwy tkanki, musi być wykonywany z rozsądkiem i świadomie. Wymaga znajomości samej metody jak i anatomii. Musi go więc wykonywać doświadczony lekarz. Tylko wtedy jest on skuteczny i co ważne bezpieczny.
– To, że takie zabiegi wykonują przypadkowe osoby jest dość przerażające. Myślę, że one nie mają świadomości jak to urządzenie mocno działa i jak bardzo można skrzywdzić nim pacjenta. Twarz jest bowiem bardzo mocno unerwiona i posiada sporo tkanki tłuszczowej która jest ważnym elementem młodej twarzy. Trzeba być tego bardzo świadomym i wiedzieć, w którym miejscu i na jaką głębokość można zadziałać za pomocą HIFU, żeby przypadkiem nie doprowadzić do powikłań, czyli nie uszkodzić nerwów czy nie doprowadzić do zniszczenia tkanki tłuszczowej, bo wówczas zamiast odmłodzić możemy doprowadzić do postarzenia twarzy, czy uszkodzenia włókien nerwowych – tłumaczy specjalista.

Niezbędnymi elementami zapewniającymi skuteczność i co ważne bezpieczeństwo zabiegu HIFU jest więc wykonywanie go urządzeniem o bardzo dobrej jakości, skalibrowanym, emitującym ultradźwięki bardzo dokładnie. A także bardzo duża znajomość tej technologii i anatomii człowieka. To może zagwarantować tylko wykształcony i doświadczony specjalista, który potrafi umiejętnie dobrać odpowiednie parametry zabiegu i precyzyjnie go wykonać.

Efekty zabiegów, czyli na co HIFU zadziała, a na co nie?

Jeśli już trafimy w odpowiednie miejsce pamiętajmy w czym HIFU może nam pomóc. Gabinety medycyny estetyczne promują je, jako zabieg na każdy problem, wymyślając coraz nowsze do niego wskazania. Tymczasem w opinii dr Marka Wasiluka, podstawowym przeznaczeniem tej metody jest po prostu lifting skóry.

zabieg HIFU opinie

Zabieg HIFU jest przede wszystkim zabiegiem liftingujących / fot. Triclinium

– W praktyce HIFU jest zabiegiem wyłącznie liftingującym. Ultradźwięki, które wysyła to urządzenie, oddziałują przede wszystkim na powięzi, a więc na struktury zlokalizowane pod skórą, skracając je, a wraz z tym unosząc skórę. I w tym zakresie bardzo ciężko czymkolwiek zastąpić ten zabieg. HIFU potrafi unieść skórę sporo, o kilka milimetrów, co na twarzy robi kolosalną różnicę. W przypadku unoszenia innych części ciała (m.in. brzuch, ramiona czy piersi) również można je stosować, jednak osiągane efekty będą mniej zauważalne, bo uniesienie biustu o pół centymetra nie jest tak spektakularne jak twarzy.

Natomiast obecnie zabiegi HIFU coraz częściej sprzedawane są na problemy, w przypadku których nie ma prawa zadziałać. Na poprawę jakości skóry, jej pogrubienie, ujędrnienie, zlikwidowanie zmarszczek. W tym przypadku się nie sprawdza, efekty są minimalne. Są na to lepsze zabiegi.

Podobnie jak na naczynka, przebarwienia czy cellulit, których to urządzenie po prostu nie usuwa, choć ostatnio takie zastosowania są dość często forsowane w reklamach. Doktor Marek Wasiluk dodaje, że co więcej w przypadku cellulitu zamiast poprawiać ten defekt HIFU może go dodatkowo pogarszać, pogłębiając zmiany.
 – Poprzez taki zabieg, z cellulitu w miarę prostego do usunięcia, możemy nabawić się zmiany znacznie trudniejszej do zniwelowania – ostrzega lekarz.
Jakiś czas temu promowano też warianty urządzeń HIFU do walki z tkanką tłuszczową. Ich producenci jednak dość szybko wycofali się promowania zabiegów, ponieważ osiągana skuteczność była bardzo mała.

Konkludując, HIFU jest bardzo dobrym zabiegiem, jednak przy spełnieniu kilku podstawowych wymagań. Głównym z nich jest prawidłowa kwalifikacja pacjenta do zabiegu. Ponadto, bez odpowiednich umiejętności i dobrego sprzętu, nie znając możliwości urządzenia, którym się dysponuje, można wyrządzić pacjentowi sporą krzywdę. Dlatego poddawanie się zabiegom HIFU w przypadkowych miejscach, wykonywanych przez nieznane osoby jest bardzo ryzykowne.

 

—-
Informacje o ekspercie: 
Dr Marek Wasiluk ‒ specjalista medycyny estetycznej. Prekursor wielu metod leczenia. Jako pierwszy i jedyny Polak, ukończył studia MSC in Aesthetic Medicine (studia magisterskie, Medycyna Estetyczna) w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na prestiżowym uniwersytecie Queen Mary University of London. Otrzymał lokatę z wyróżnieniem. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium (www.triclinium.pl). Autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.
Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium
Warszawa, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47 lokal 17
tel. +48 794 375 715, www.triclinium.pl

Oceń artykuł
14 komentarzy
 • Mattlina 9 stycznia, 2019

  Oj muszę się tutaj z tym zgodzić. Warto jest dobrze poczytać sobie opinie o gabinetcie w którym chcemy wybrać się na zabieg. Ale nie chodzi tutaj jedynie o hifu ale o praktycznie każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej. Powinno być to bezpieczne oraz wykonywane przez wykwalifikowaną osobę. a nie osobę, ktora wzięła wiedzę jedynie na krótkim kursie 😉
  Sama zdecydowałam sie na hifu w tej klinice w Krakowie:
  https://beautytower.pl/urzadzenia/utims-a3-hifu/

  Jeśli chodzi o efekty to jestem bardzo z nich zadowolona 🙂

 • Katarzyna Z. 16 grudnia, 2019

  Gabinet do takiego zabiegu powinien być sprawdzony. Prawda jest taka, że każdy gabinet powinniśmy sprawdzić. Ja miałam ten zabieg wykonany we Wrocławiu. Klinika Esderm zrobiła to profesjonalnie i nie mam do nich żadnych zastrzeżeń. Efekt jest świetny.

 • Ela 23 grudnia, 2019

  Dlatego polecam gabinet ESDERM, tam pracują profesjonaliści, którzy znają się na rzeczy! Wszystkie zabiegi przeprowadzane poprawnie i nigdy nic złego się nie wydarzyło

 • Dagmara 6 lutego, 2020

  Zdecydowanie polecam Esderm. Sama robiłam tam zabieg i efekt jest świetny! Bardzo dobre podejście do klienta.

 • Kinga 10 lutego, 2020

  Ile kobitek zadowolonych z kliniki Esderm 🙂 Sama korzystałam z zabiegu i u nich i potwierdzam ich profesjonalizm i rzetelność.

  • Agata 16 marca, 2020

   Dobra klinika to i opinie są pozytywne. Sama korzystałam z usługi Esderm i nie dziwi mnie to, że opinie są tak pozytywne.

 • marzena 13 lutego, 2020

  Dla mnie cena nie jest warta efektów, miałam dwa razy na twarz a przede wszystkim zależało mi na „chomikach” efekty niewspółmierne do ceny. Trochę się pewnie zniwelowały ale nie jestem zadowolona.

 • Anna 7 kwietnia, 2020

  Jakiej ceny moge sie spodziewac za wykonanie HIFU? HIFU mialam wykonywane 2 Poiznaniu w koinice Fortemed na 1500 zl (cala twarz) sprzęt został zakupiony odfirmy MSH i posiada niezbędne certyfikaty wymagane na terenie Unii
  Europejskiej. Czy ktos jest w stanie skomentkoac jakos tegp sprzetu? Jestem 2 miseiace po zabiegu i nadal czekam na efekty…rozumiem ze na efekty zceka sie okolo 3 miesiace wec staram sie cierpliwie czekac..

  • Anna 25 grudnia, 2021

   Wmówili wam że efekty pojawIAją się po tym czasie bo to zwykły blef ludzie ogarnijcie się albo jest efekt od razu albo wcale! OSZUKUJĄ WAM A WY JAK TE CIUĆMOKI WIERZYCIE.

 • Iwona Piskorz 27 września, 2021

  ja miałam robione hifu w maju.Jest koniec września,tez czekałam na efekty ale nie widzę żadnej różnicy,wyrzucone pieniądze.

  • Monika 28 października, 2021

   Mam podobne odczucia. Zabieg robiłam na początku lipca, po 3 miesiącach żadnych efektów.

 • Anna 22 stycznia, 2022

  Ja jestem pół roku po hifu, mam na twarzy dziury… Opuchnięta byłam 2 tyg.

  • Danka 28 marca, 2022

   Co to znaczy”dziury”? Sprecyzuj, proszę, Zrobiłam hifu 1mc temu, mam wrażenie że jest gorzej niż było bo skóra wydaje się być bardziej wiotka. Po samym zabiegu byłam obrzęknięta, więc wyglądało to mimo wszystko lepiej, bo skóra była napieta.Bol odczuwałam przez 3 tyg a i teraz zdarza się tkliwość tych miejsc. Kto miał podobne doświadczenia?

   • Bart 6 maja, 2022

    Ja miałem HIFU 2x….. 2 raz po 3 m-cach… Jakie koszmary przeżyłem po 10dniach…. Nie polecam… Trafiłem na SOR na Neurologie…
    Teraz jest ok… Ale mijają dni… I pojawiła mi się nagle jakaś dziura nad powieka… Żałuję tego… Boję się co dalej…. W szyi po prawej stronie mam wrażenie że coś się dzieje… 2 m-ce temu byłem. Na USG szyi ale powiedzieli że jest ok… Myślę nad rezonansem… Efektu żadnego
    .. Gorzej z tym co odczuwam I się dzieje

    .. Nigdy więcej uważajcie… Nie polecam!!!!

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ