Thursday, May 23, 2024
Home / Uroda  / Trendy  / Utrata włosów nie tylko męski problem.

Utrata włosów nie tylko męski problem.

Powszechnie sądzi się, że łysienie jest typowo męską dolegliwością, tymczasem dotyka ono również kobiet. Oczywiście łysienie typu męskiego jest najczęściej spotykaną formą utraty włosów, jednak aż 25% zabiegów medycyny estetycznej, mających na celu przywrócenie gęstości

Przeszczep włosów / fot. mandalaclinic.pl

Przeszczep włosów / fot. mandalaclinic.pl

Powszechnie sądzi się, że łysienie jest typowo męską dolegliwością, tymczasem dotyka ono również kobiet. Oczywiście łysienie typu męskiego jest najczęściej spotykaną formą utraty włosów, jednak aż 25% zabiegów medycyny estetycznej, mających na celu przywrócenie gęstości włosów, to procedury, z których korzystają kobiety. Czym zatem różni się łysienie u kobiet i u mężczyzn, i jakie mogą być jego przyczyny?

Przeszczep włosów / fot. mandalaclinic.pl

Przeszczep włosów / fot. mandalaclinic.pl

Męska a damska utrata włosów

Za wypadanie włosów u panów, czyli tzw. męskie łysienie, jest odpowiedzialny dihydrotestosteron (DHT) powodujący stopniowe zanikanie cebulek włosowych. Mniej częste są przypadki, gdy przerzedzanie się włosów jest spowodowane dietą, stresem lub przebytymi chorobami, ale są to istotne czynniki również w przypadku kobiet. Kobiece problemy z włosami często wiążą się z wahaniem poziomu hormonów i mają miejsce podczas menopauzy, po urodzeniu dziecka lub po całkowitej histeroktomi. W przypadku pań może dochodzić też do łysienia rozlanego (równomiernego przerzedzania się włosów na całej głowie), cofania się linii włosów, lub do utraty włosów jedynie z przodu głowy, postępującej w kierunku obszaru korony. W przeciwieństwie do mężczyzn, kobiety często same pogarszają stan swoich włosów, stosując liczne szkodliwe dla nich zabiegi, takie jak kręcenie, farbowanie, prostowanie czy zbyt ciasne wiązanie ich gumką.

Medycyna estetyczna na szczęście umożliwia odpowiednie leczenie farmakologiczne i zabiegowe nadmiernej utraty włosów, i to nie tylko na głowie. Panowie często korzystają z przeszczepu włosów na klatkę piersiową, podbródek i na okolicę ust. Panie natomiast chętnie zagęszczają brwi i rzęsy.

Tracenie włosów jest różne u obu płci, jednak wspólne jest to, że może pojawić się w dowolnym momencie życia po osiągnięciu dojrzałości. Pocieszającym aspektem tej sytuacji może być fakt, że w przeciwieństwie do mężczyzn, u kobiet niezwykle rzadko dochodzi do całkowitej utraty włosów na konkretnym obszarze.

Nim przystąpi się do bardziej inwazyjnych metod zagęszczania włosów, można wypróbować terapię farmakologiczną. W wypadku braku poprawy warto jednak skorzystać z transplantacji włosów, przynoszącej pewne, szybkie i trwałe efekty.

Przeszczep włosów / fot. mandalaclinic.pl

Przeszczep włosów / fot. mandalaclinic.pl

Metody transplantacji krok po kroku

Transplantacja włosów u kobiet, jak i u mężczyzn, może przebiegać na dwa sposoby i daje naprawdę wspaniałe oraz długotrwałe efekty.

Często stosowana jest metoda STRIP, która polega na wykonaniu nieskomplikowanej operacji chirurgicznej, podczas której lekarz pobiera z tyłu lub z boków głowy kilkucentymetrowe paski skóry, zawierające zdrowe mieszki włosowe. Kolejnym krokiem jest podzielenie przez zespół medyczny pobranych fragmentów na drobniejsze odcinki, czyli jednostki cebulowe zwane też przeszczepami, w których może być od 1 do 4 cebulek włosowych. Na koniec następuje przeszczep włosów, czyli umieszczenie implantów w mikroskopijnych nacięciach skóry obszaru biorczego głowy. Długość trwania zabiegu STRIP jest uzależniona od ilości wszczepianych jednostek cebulowych i zazwyczaj wynosi od 2 do 3 godzin przy 1000 przeszczepów. Może też trwać znacznie dłużej, bo nawet do 6 godzin, jeśli dokonuje się implantacji około 2000 przeszczepów.

Przeszczep włosów / fot. mandalaclinic.pl

Przeszczep włosów / fot. mandalaclinic.pl

Zabieg przeszczepu włosów metodą FUE (ang. follicular unit extraction), w porównaniu z metodą STRIP jest znacznie mniej inwazyjny i odbywa się jedynie pod miejscowym znieczuleniem w warunkach ambulatoryjnych. Nie dochodzi w tym przypadku do użycia skalpela czy szycia skóry głowy, więc pełne dojście do formy zajmuje pacjentom jedynie od 3 do 5 dni. W przypadku zastosowania metody FUE nie zostają tez żadne blizny, co jest szczególnie istotne dla kobiet. Pierwszym krokiem zabiegu jest znieczulenie obszaru dawczego, nie dotkniętego łysieniem, z którego bezpośrednio pobiera się jednostki cebulowe. Każdy z pobranych przeszczepów ogląda się pod mikroskopem, by mieć pewność co do kondycji zdrowotnej wszystkich wszczepianych mieszków. Po dokładnych oględzinach umieszcza się implanty włosowe w okolicy biorczej. W czasie jednego takiego zabiegu można przeszczepić nawet do 3000 cebulek włosowych.

Chirurgia odtwórcza włosa oraz inne zabiegi medycyny estetycznej, są w stanie skutecznie wyleczyć łysienie lub przerzedzanie się włosów, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Po więcej informacji zapraszamy na: www.mandalaclinic.pl/pl/oferta

Oceń artykuł
4 komentarze
 • Nadia 30 października, 2015

  Witam serdecznie, obecnie poszukuję dobrej kliniki, w której da się poprawić stan wypadających włosów. Moja znajoma polecała mi klinikę na Oświatowej w Warszawie, którą prowadzi dr Brumer. Szperając na forach, widzę że ma dobre opinie, a dokładnie w kwestii leczenia osoczem lub komórkami macierzystymi. Był tam ktoś może? A jeśli tak, to czy może mi zarekomendować dobrą metodę? Lepiej się zdecydować na mezoterapię czy na komórki?

 • Sylwia 5 stycznia, 2016

  Witam. Mogę potwierdzić, że leczenie osoczem w przypadku leczenia łysienia daje dobre rezultaty. Zabiegi wykonywałam w Szczecinie w Karboklinice. To jednak trochę daleko od Warszawy 🙂 Zastosowano u mnie także terapię łączoną z karboksyterapią. W klinice wykonują także przeszczepy włosów, ale to tylko wtedy jak inne metody mogą nie zadziałać.

 • Marcin 7 maja, 2016

  Ja łysieje od kilku lat, ale na szczęście wolno. Próbowałem różnych sposobów, niestety z kiepskim skutkiem. Dopiero pomogły komórki macierzyste: https://www.youtube.com/watch?v=wBMi2Q86pYY Jestem zadowolony z efektu bo łysienie zostało zahamowane, a nowe włosy już odrastają grubsze.

 • agaanna 11 stycznia, 2017

  zawsze jest opcja transplantacji włosów metodą Fue która można także wykonac za granicą polecam skontaktować z Estheflair http://www.facebook.com/EstheFlair-Polska-361150070925655/insights/

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ