Monday, March 24, 2025
Home / PARTNER MK  / Usuwanie znamion i włókniaków – kiedy, czym i dlaczego?

Usuwanie znamion i włókniaków – kiedy, czym i dlaczego?

Zanim podejmiemy decyzję o usunięciu znamienia czy włókniaka, powinniśmy skontaktować się z dermatologiem, aby ustalić metodę zlikwidowania tej zmiany skórnej.

Znamiona i włókniaki to z pozoru niegroźne zmiany na naszej skórze. I choć niemal każdy z nas znajdzie ich kilka czy nawet kilkanaście w różnych partiach ciała, nie wszyscy świadomi są niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą zaniechanie ich usunięcia.

znamiona r

Zanim podejmiemy decyzję o usunięciu znamienia czy włókniaka, powinniśmy skontaktować się z dermatologiem, aby ustalić metodę zlikwidowania tej zmiany skórnej. Lekarz może skłaniać nas do pozbycia się znamienia bez względu na to, czy kwalifikuje się ono do kategorii niezagrażających naszemu zdrowiu, czy też jego usunięcie jest konieczne.

Zakwalifikowane do usunięcia

Pod pojęciem znamienia barwnikowego kryją się pieprzyki, które zazwyczaj mają podłoże genetyczne, choć ich pojawienie się mogą powodować również wirusy. To od rodzaju pieprzyka zależy, czy jest on podatny na rozwój nowotworu, a jeśli jest – to jak bardzo. Wnikliwa obserwacja dermatologiczna ma na celu określenie rodzaju znamienia: jego koloru i kształtu oraz przede wszystkim odróżnienie znamion z kategorii „bezpieczne dla zdrowia” od tych, które zdradzają predyspozycje do przekształcenia się w nowotwór. Do zabiegu usunięcia kwalifikują się między innymi znamiona podrażniane przez ubrania (zamek, pasek do spodni czy bieliznę), a także te, które ze względu na swe położenie na ciele są narażone na działanie promieni słonecznych. Włókniaki są natomiast miękkimi uszypułowanymi guzkami, które zwisają w tzw. postaci workowatej. Mają ten sam kolor co skóra bądź są od niej nieco ciemniejsze. W zależności od rodzaju mogą charakteryzować się zróżnicowaną wielkością. Najczęściej występują na szyi, karku, w okolicy pach lub powiek.

Cel usunięcia

Spotykamy się z błędnym przekonaniem, że nie warto ingerować i poddawać się „niepotrzebnym” zabiegom, skoro pieprzyk czy włókniak nie przeszkadza nam, nie boli i nie wykazuje żadnych niepokojących oznak. Efekty takiego postępowania mogą jednak okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Nieszkodliwe z pozoru znamię może stać się z czasem przyczyną nowotworu. Dlatego warto zdecydować się na wizytę u dermatologa, by tam wspólnie wybrać metodę usunięcia zmiany skórnej. Często nie tylko kwestie zdrowotne mają bezpośredni wpływ na naszą decyzję; wiele osób, zwłaszcza kobiet, poddaje się takiemu zabiegowi ze względów estetycznych.

Metody i narzędzia

W celu określenia charakteru znamienia wykorzystuje się dermatoskop, czyli urządzenie, które pozwala na ponad 20-krotne powiększenie obrazu fragmentu skóry. Dermatoskopia należy do metod bezbolesnych i nieinwazyjnych, niemniej jednak badanie to nie gwarantuje 100% pewności co do właściwego określenia charakteru znamienia. Niepodważalne są natomiast wyniki badania histopatologicznego (znamię po wycięciu metodą chirurgiczną poddaje się analizie w celu rozpoznania jego rodzaju). Pozwala to określić, czy pieprzyk został usunięty w całości. Aby zapewnić pacjentowi poczucie całkowitego komfortu, dermatolog proponuje badanie histopatologiczne każdej wyciętej chirurgicznie zmiany.

Jak usunąć?

Wyróżniamy kilka sposobów usuwania znamion i włókniaków. Są to m.in. elektrokoagulacja i metoda laserowa. Impuls świetlny o dużej mocy powoduje odparowanie znamienia powierzchniowo; jego wykorzystanie sprawdza się też przy wycinaniu głębokich zmian. Zabieg przeprowadzany jest pod znieczuleniem, dlatego pacjent nie odczuwa bólu, podczas gdy lekarz wykonuje laserem tzw. strzały, które usuwają zmiany. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od wielkości znamiona – zwykle jest to kilka minut. Niekwestionowaną zaletą metody laserowej jest brak krwawienia i konieczności zszywania. Mniejsze jest ponadto ryzyko powstania blizn.

Metoda chirurgiczna polega na wycięciu znamienia przy użyciu skalpela (zabieg przeprowadzany jest po wcześniejszym znieczuleniu miejscowym). Znamiona usuwa się z marginesem zdrowej skóry, aby zyskać pewność, że nie pozostały w niej żadne możliwie niebezpieczne tkanki. Po zabiegu lekarz zakłada szwy i opatrunek. Wykorzystuje się tu taką samą technikę zakładania szwów jak w chirurgii plastycznej, co w konsekwencji chroni nas przed bliznami (źródło: http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/skora/znamiona-pieprzyki-pod-lupa_36521.html).

Podobnie jak w przypadku znamion, włókniaki usuwać można metodą laserową, chirurgiczną, a także poprzez wspomnianą elektrokoagulację lub mrożenie. Wszystkie tego rodzaju zabiegi wykonują doświadczeni lekarze w specjalistycznych klinikach takich jak np. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Euro-Klinika sp. z o.o.

Warto zatem skonsultować się ze specjalistą i wspólnie podjąć decyzję dotyczącą znamion i włókniaków, zyskując nie tylko możliwość bezpiecznego się ich pozbycia, ale także i komfort psychiczny.

Oceń artykuł
2 Comments
  • mionoa 17 grudnia, 2015

    ja właśnie miałam takie wycinanie i posmarowałam sie wcześniej kremem znieczulającym z http://www.naporost.pl i nic mnie nie boląło a znamie znikło 🙂 polecam

  • 놀이터추천 15 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Read More here on that Topic: miastokobiet.pl/usuwanie-znamion-i-wlokniakow-kiedy-czym-i-dlaczego/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ