Thursday, June 20, 2024
Home / Moda  / Design  / Urządzamy małą kuchnię

Urządzamy małą kuchnię

Najczęściej przy projektowaniu domów jednorodzinnych zakłada się stworzenie przestronnej, dużej kuchni, funkcjonalnej i estetycznej. W blokach mieszkalnych często jednak kuchnia ma charakter wąskiego, niejednokrotnie ciemnego pomieszczenia, którego urządzenie jest nie lada wyzwaniem. Dlatego też warto

Urządzamy małą kuchnię

Urządzamy małą kuchnię / fot. materiał prasowy

Najczęściej przy projektowaniu domów jednorodzinnych zakłada się stworzenie przestronnej, dużej kuchni, funkcjonalnej i estetycznej. W blokach mieszkalnych często jednak kuchnia ma charakter wąskiego, niejednokrotnie ciemnego pomieszczenia, którego urządzenie jest nie lada wyzwaniem. Dlatego też warto wiedzieć, jakimi względami kierować się, urządzając małą kuchnię.

Urządzamy małą kuchnię

Urządzamy małą kuchnię / fot. materiał prasowy

Kuchnia centralnym punktem domu

Tradycyjnie kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem w domu, w którym domownicy spędzają sporo czasu. W kuchni gotujemy, jemy posiłki, czy spotykamy się z przyjaciółmi. Urządzając kuchnię, powinniśmy przemyśleć usytuowanie poszczególnych mebli i sprzętów, aby ich układ spełniał wymagania ergonomii.

Przy urządzaniu małej kuchni należy zastanowić się, które sprzęty AGD są nam naprawdę potrzebne i wybrać te, które absolutnie w kuchni muszą znaleźć swoje miejsce. Warto zamówić do takiej kuchni meble na wymiar, aby maksymalnie wykorzystać posiadaną przestrzeń. Dla optycznego powiększenia kuchni można zastosować jasne meble oraz zapewnić duży dopływ naturalnego światła słonecznego. Aranżacja małej kuchni wymaga zastosowania jasnej kolorystyki w zakresie doboru koloru ścian, sufitu czy podłogi. Dzięki temu kuchnia będzie wyglądała na większą, niż jest w rzeczywistości i łatwiej będzie w niej gotować ze stałym dostępem do naturalnego oświetlenia.

Jakie okno do kuchni?

Praca przy kuchennym blacie wymaga jak najlepszego oświetlenia, a te zapewni duże okno. Wykorzystanie światła słonecznego do oświetlania kuchni jest absolutną koniecznością. Ślepe, ciemne kuchnie są nieprzyjazne i mało ergonomiczne. Sztuczne światło szybko męczy oczy i przyczynia się do tego, że niszczymy wzrok.

Okno w kuchni powinno zapewnić nie tylko doświetlenie pomieszczenia, ale i odpowiednią wentylację, która w takim pomieszczeniu jest niezbędna. W kuchniach najczęściej panuje wyższa wilgotność powietrza niż w salonie czy sypialni, dlatego też warto wybrać do niej okna rekomendowane do takich pomieszczeń. Ramy okienne powinny być odporne na szkodliwy wpływ wilgoci. Nie muszą to być koniecznie okna plastikowe. Na przykład firma VELUX oferuje okna drewniane, pokrywane ciśnieniowo poliuretanem. Takie rozwiązanie umożliwia łatwe utrzymanie okien w czystości.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Moebell 10 grudnia, 2015

    Meble na wymiar to podstawa w projektowaniu małych przestrzeni kuchennych. Dzięki dobrze dopasowanym szafkom, blatom i szufladom możemy wykorzystać każdy centymetr kuchni i trudne do zagospodarowania wnęki.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ