Wednesday, May 22, 2024
Home / Moda  / Design  / Urządzamy jadalnię – o czym warto pamiętać?

Urządzamy jadalnię – o czym warto pamiętać?

A warto o wielu rzeczach, bo to miejsce spotkań całej rodziny. Jedno z ważniejszych w twoim domu.

Jadalnia to centrum spotkań całej rodziny / fot. materiały prasowe

Bardzo często można usłyszeć, że jadalnia jest prawdziwym sercem każdego domu. Opinia ta wcale nie jest pozbawiona podstaw. To właśnie tutaj gromadzi się cała rodzina, by razem spędzić czas. Posiłki przy wspólnym stole w jadalni to wyjątkowe chwile. Dlatego już teraz sprawdź, jak urządzić jadalnię, aby była ona wnętrzem klimatycznym, wygodnym i funkcjonalnym – innymi słowy, takim miejscem, w którym chętnie przebywać będzie cała Twoja rodzina!

fot. materiały prasowe

fot.Salony Agata

Po pierwsze stół i krzesła

Jadalnia to centrum spotkań całej rodziny / fot. materiały prasowe

Jadalnia to centrum spotkań całej rodziny / fot. Salony Agata

Każdy posiłek z bliskimi traktuj niczym uroczysty rytuał. Miła, spokojna atmosfera, pełen komfort, brak pośpiechu – tych składników absolutnie nie powinno zabraknąć. Urządzanie swojej jadalni rozpocznij od wyboru odpowiedniego stołu i krzeseł.

Kształt i styl stołu możesz dobrać oczywiście wedle własnych upodobań. Stoły owalne, okrągłe, kwadratowe czy prostokątne, wykonane ze szkła, drewna, nowoczesnych i wytrzymałych tworzyw sztucznych – wybór masz ogromny. Choć wygląd stołu jest niezmiernie ważny i musi pasować do reszty wystroju wnętrza, nie zapomnij jednak o tym, że przede wszystkim powinien to być mebel funkcjonalny. Co się kryje pod tym hasłem?

Wybór stołu jest ważny / fot. materiały prasowe

Wybór stołu jest ważny / fot. Salony Agata

Głównie wielkość i wysokość stołu. Za niski czy za wysoki, zbyt mały, za duży – żadna z tych cech nie powinna dotyczyć Twojego stołu, bo spożywanie przy nim posiłków będzie się wiązało ze sporym utrudnieniem i dyskomfortem. W czasie zakupów koniecznie usiądź przy wybranym meblu, by upewnić się, że wybór jest trafny. Jeśli masz wątpliwości, szukaj dalej! Nie kupuj na siłę, bowiem jest to zakup, którego dokonujesz raz na wiele lat. Doskonałą propozycją są stoły rozsuwane, a także tzw. ławostoły. Na co dzień mogą wyglądać niepozornie i zajmują niewiele miejsca. Kiedy zaś odwiedzi Cię rodzina, w kilka chwil stworzysz miejsce przy stole dla każdego. Czy wiesz o tym, że każda osoba siedząca przy stole powinna mieć do swojej wyłącznej dyspozycji około 60-75 cm szerokości stołu? Gwarantuje to swobodę jedzenia i eliminuje denerwujące trącanie o łokcie osoby siedzącej tuż obok.

Kiedy już odnajdziesz swój wymarzony stół, poszukaj krzeseł. Podobnie jak w przypadku stołu, liczy się ich wygląd, ale muszą być przede wszystkim wygodne. Możesz wybierać wśród krzeseł o różnej konstrukcji podstawy – tradycyjne na czterech nogach, z płozami czy talerzem. Dobrze zastanów się nad materiałem obicia. Zarówno naturalna skóra, ekologiczna skóra oraz tkaniny mają swoje zalety. Kolejna istotna kwestia to podłokietniki. I tutaj nie obejdzie się bez osobistego przetestowania. Usiądź na wybranych krzesłach i nie spiesz się z podjęciem decyzji.

Dodatkowe meble do jadalni oraz dodatki

Jadalnia to coś więcej niż stół i krzesła / fot. materiały prasowe

Jadalnia to coś więcej niż stół i krzesła / fot. Salony Agata

Jadalnia to oczywiście coś więcej niż krzesła i stół. Z całą pewnością świetnie w pomieszczeniu tym spisze się komoda, w której możesz przechowywać np. obrusy, zastawę stołową i inne akcesoria. Jeżeli masz piękny komplet zastawy, który jest Twoją prawdziwą dumą, możesz go wyeksponować np. w witrynie.

Pamiętaj o tym, że diabeł tkwi w szczegółach. Jeśli chcesz, aby Twoja jadalnia była miejscem wyjątkowym i oryginalnym, zadbaj o odpowiednie dodatki. Myślisz, że lustro sprawdzi się wyłącznie w łazience czy przedpokoju? Błąd! Sprawdź bogatą ofertę luster do jadalni, obejrzyj np. w sieci aranżacje z ich udziałem, a na pewno się zachwycisz!

Nie wahaj się sięgnąć po takie dodatki jak zegar, obrazy, świeczki czy dekoracyjna porcelana. Wszystkie te drobne elementy mają ogromny wpływ na wystrój wnętrza – tylko od Ciebie zależy, jak je urządzisz. Zadbaj o to, aby jadalnia była pomieszczeniem przytulnym, ciepłym i funkcjonalnym. Pamiętaj, że wyrafinowany smak gościć może nie tylko na talerzach!

Oceń artykuł
3 komentarze
 • Vigo 9 lutego, 2017

  Jedna sprawa to rodzinne kuchnie, a inna – kuchnie dla singla. Wtedy można zrezygnować ze stołu na rzecz np. minibaru, przy którym można jeść, jak i organizować posiedzenia 🙂
  Ważne to podejść elastycznie i indywidualnie do potrzeb kuchennych, które niekoniecznie są oczywiste

 • Kaska 17 lutego, 2017

  Bardzo lubię nowoczesny styl mebli, stół na jednym ze zdjęć jest super.

 • Ilona 11 grudnia, 2018

  https://www.mirjan24.pl/240-meble-kuchenne

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ