Thursday, July 18, 2024
Home / Kultura  / Uroczysta inauguracja Festiwalu Literatury dla Dzieci

Uroczysta inauguracja Festiwalu Literatury dla Dzieci

Cztery miasta, 22 dni i ponad sto spotkań literackich to Festiwal Literatury dla Dzieci 2015. Właśnie został zainaugurowany w Krakowie!

Cztery miasta, 22 dni i ponad sto spotkań literackich to Festiwal Literatury dla Dzieci 2015. Właśnie został zainaugurowany w Krakowie!

Festiwal Literatury dla Dzieci

fot. materiał prasowy

Kraków to chronologicznie pierwsze miasto na tegorocznej marszrucie Festiwalu Literatury dla Dzieci, toteż właśnie tu, w mieście literatury UNESCO, z przytupem został rozpoczęty. Z przytupem, bo od wernisażu wystawy Wilkoniez udziałem samego artysty, czyli Józefa Wilkonia.

Przypomnijmy: Mistrz Wilkoń w tym roku obchodzi jubileusz 85. urodzin i krakowska wystawa wMuzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha wpisuje się w te obchody (ale nie tylko ona, bo Józef Wilkoń będzie gościem również wrocławskiej edycji festiwalu).

Tłumnie przybyłych gości przywitali głównodowodzący Festiwalem Literatury dla Dzieci: Agnieszka Karp-Szymańska (prezes Grupy CzasDzieci.pl, członek Rady Programowej Festiwalu), Łukasz Dębski (dyrektor Festiwalu) oraz Szymon Kloska (dyrektor Rady Programowej Festiwalu). Wybitny krakowski architekt, a prywatnie wieloletni przyjaciel głównego bohatera wieczoru, Krzysztof Ingarden przywitał Józefa Wilkonia. Mistrz krótko wprowadził do wystawy, w której mocny akcent został położony na prace o japońskiej proweniencji (miejsce wystawy zobowiązuje). Przy czym zaznaczyć trzeba, że ich japońskość to nie tematyka czy stylistyka, a pochodzenie, bo powstały w Japonii lub na japońskie zamówienie. Józef Wilkoń ma w swoim dorobku aż 37 książek wydanych w Kraju Kwitnącej Wiśni, a na wystawie w Manggha można zobaczyć piętnaście spośród nich. Ale wątki japońskie bynajmniej nie wyczerpują tematu. Na szczególną uwagę zasługują niesamowite bestiarium Wilkonia, czyli rzeźby i obiekty przestrzenne przedstawiające zwierzęta. Najmłodsi goście wernisażu dosłownie oszaleli na ich punkcie, również dlatego że zwierzęta Wilkonia dostępne są na wyciągnięcie małych rączek.

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Ale zwierzaki z drewna i blachy oraz wspaniałe ilustracje, na których wychowały się kolejne pokolenia czytelników, to nie jedyne atrakcje niedzielnego wernisażu. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku i upominków dla najmłodszych, a punktem kulminacyjnym wieczoru był ogromny tort, który został rozparcelowany i skonsumowany w mgnieniu oka.

Kto nie dotarł na wernisaż Wilkoni niech żałuje i nadrabia póki czas. Wystawa w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha potrwa tylko do 17 maja. Tymczasem organizatorzy zapraszają na pozostałe wydarzenia Festiwalu Literatury dla Dzieci. Obowiązuje wcześniejsza Rezerwacja pod numerem telefonu 605 54 04 94 bądź pod adresem rejestracja@fldd.pl. Szczegóły w zakładce Program na stronie festiwalu.

Serdecznie zapraszamy!

(źródło:mp)
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • 바카라사이트 14 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Information to that Topic: miastokobiet.pl/uroczysta-inauguracja-festiwalu-literatury-dla-dzieci/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ