Uprawa warzyw, czyli żywność bio z własnego ogrodu
Własny warzywnik to nie tylko sposób na relaks i kontakt z naturą na świeżym powietrzu
Warzywa wyhodowane we własnym ogrodzie to prawdziwy rarytas. Chodź w sklepach świeżych warzyw nie brakuje, to takie z własnej uprawy smakują najlepiej. W dodatku samodzielna uprawa warzyw daje pewność, że nie są one pokryte środkami chemicznymi, a ich jakość jest wysoka. Zakładając ogród warzywny musimy najpierw zaplanować, jakie gatunki chcemy uprawiać, a następnie przygotować podłoże pod ich uprawę i posadzić rośliny. Na tym jednak nasza rola się nie kończy. Warzywa, tak jak wszystkie inne rośliny, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, aby plony były obfite i jak najlepszej jakości
Jak wybrać warzywa do swojego ogrodu?
Wybierając gatunki warzyw powinniśmy zastosować trzy kryteria. Pierwsze to kryterium gustu, czyli uprawiać powinno się te warzywa, które lubimy jeść. Jeśli nie lubimy ogórków czy pomidorów, to bez sensu byłoby tracić czas na ich sadzenie i pielęgnację, no chyba że chcemy przeznaczyć je na sprzedaż. Warto również czasem odświeżyć swoje gusta i postawić na jakieś nowości.
Drugim kryterium są warunki. Do uprawy warzyw powinniśmy wprowadzać takie rośliny, którym jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednie warunki glebowe i atmosferyczne. Trzecim ważnym kryterium jest opłacalność. Warto rozważyć, czy wysiłek włożony w sadzenie i pielęgnację warzywa jest proporcjonalny do korzyści wynikających z ich uprawy, oraz czy poniesione przez nas koszty się zwrócą. Do uprawy amatorskiej najlepsze będą warzywa o stosunkowo krótkim okresie wegetacji i odmiany wczesne, a także te o zwiększonej odporności na choroby.
Przygotowanie podłoża pod uprawę warzyw
Przede wszystkim powinniśmy uporządkować oraz ukształtować teren. Jeśli np. chcemy niwelować lub tworzyć wzniesienia lub obniżenia terenu to warto pamiętać, aby nie mieszać warstwy podglebia z warstwą zewnętrzną, ponieważ może to zaburzyć naturalnie panujące tam warunki.
Następnie czas na przygotowanie gleby. Gleba to pierwszy klucz do sukcesu, ponieważ dostarcza roślinom niezbędnych składników pokarmowych, więc jej kondycja musi być dobra. Najlepsza pod uprawę warzyw jest gleba o strukturze gruzełkowatej, gleby mieszane, średnie i piaszczysto-gliniaste. Bardzo ważne jest również pH gleby. Dla warzyw najlepsze będzie lekko kwaśne, mieszczące się w przedziale 5,5 – 6,5. Zbyt kwaśną glebę można poprawić poprzez wapnowanie, ale zbyt zasadową niestety trzeba wymienić, powyżej 7,5 pH nie sposób jej zakwasić nawozem.
Pod warzywa najlepiej zastosować nawóz organiczny w postaci kompostu lub przefermentowanego obornika.
Uprawa warzyw ‒ siew i sadzenie
Przy uprawie warzyw można zastosować wysiew nasion wprost do gruntu lub uprawę z rozsady. Wysiew do gruntu jest najprostszy, szczególnie dla osób mało doświadczonych. Można go rozpoczynać już w drugim lub trzecim tygodniu marca (oczywiście zależy to od gatunku). Nasiona umieszczamy w glebie, w miejscu docelowym, w wyznaczonych dołkach lub rowkach. Nasiona warzyw zobacz tu: https://sklep-nasiona.pl/warzywa-sklep-nasiona/
Produkcja z rozsady jest procesem nieco bardziej skomplikowanym, choć czasem bardziej opłacalnym, albo nawet koniecznym. Warzywa ciepłolubne, których okres wegetacji jest długi, np. papryka czy pomidor, uprawia się tylko z rozsady, ponieważ nie zdążą zawiązać owoców w naszych warunkach pogodowych. Często też uprawa warzyw z rozsady jest wybierana, ponieważ daje szybsze i lepsze plony. Aby wyprodukować własną rozsadę , nasiona wysiewamy najpierw w inspekcie lub na rozsadniku. Kiedy sadzonki będą już gotowe, przenosimy je na miejsca docelowe, kiedy minie zagrożenie ostatnimi przymrozkami.
Zabiegi pielęgnacyjne
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie. Częstotliwość i obfitość podlewania zależy od kilku czynników. Są to gatunek warzyw, rodzaj gleby czy warunki atmosferyczne. Najwięcej podlewania potrzebują warzywa liściowe. Na glebach przepuszczalnych nie musimy się martwić o przelanie roślin, z kolei na podłożach cięższych najlepiej przeprowadzać ten zabieg rzadziej a obficiej. Na glebach średnich nawadniamy rośliny raz w tygodniu. Podlewamy tak, aby nie moczyć roślin, a jedynie okolice ich łodyg.
Jeśli chodzi o pielęgnację warzyw, ważne jest również odchwaszczanie oraz spulchnianie gleby na głębokość około 2-3 cm, które ma na celu napowietrzenie oraz poprawę jej chłonności. Często stosuje się również ściółkowanie, które spełnia różne zadania tj. ochrona podłoża przed wysychaniem, hamowanie wzrostu chwastów czy przeciwdziałanie wypłukiwaniu składników pokarmowych przez deszcz.