Wednesday, May 29, 2024
Home / PARTNER MK  / Upławy – kiedy są powodem do niepokoju?

Upławy – kiedy są powodem do niepokoju?

Upławy to zmieniony pod względem koloru i konsystencji śluz, który może zwiastować infekcje pochwy lub inne choroby.

fot. materiały prasowe

Prawidłowa wydzielina z pochwy jest z reguły przezroczysta, ma rzadką konsystencję i neutralny zapach. Za pomocą wydzieliny pochwa oczyszcza się i reguluje. Upławy to zmieniony pod względem koloru i konsystencji śluz, który może zwiastować infekcje pochwy lub inne choroby.

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

Oznaka infekcji lub choroby
Kolor i konsystencja upławów podpowiada, z jaką infekcją mamy do czynienia. Jeśli śluz jest bardzo gęsty, ma grudkowatą konsystencję o białym lub żółtym kolorze, a dodatkowo pojawia się swędzenie i pieczenie pochwy, to najprawdopodobniej oznaki grzybicy pochwy. Bakteryjne zapalenie pochwy objawia się białawymi lub szarawymi upławami o specyficznym, rybim zapachu. Bardzo obfite, pieniste upławy o żółtej lub zielonkawej barwie mogą sugerować zakażenie chorobą pasożytniczą – rzęsistkiem. Śluzowo-ropne upławy wymagają obserwacji pod kątem wystąpienia
choroby przenoszonej drogą płciową – chlamydiozy. Jeśli śluz ma brązową barwę może być pierwszym objawem ciąży, ale także oznaką ubytku nabłonka – nadżerką macicy lub polipów. Najbardziej niebezpieczne są upławy krwiste, które mogą wskazywać na zmiany o charakterze nowotworowym. Każdy z wymienionych sygnałów wymaga jak najszybszej porady ginekologicznej – zwłaszcza, jeśli trwa dłużej niż kilka dni.

Niegroźne upławy
Upławy nie zawsze muszą budzić niepokój. Jeśli brązowe zabarwienie śluzu pojawi się tuż przed lub tuż po miesiączce, nie ma powodów do niepokoju. W mniej płodnych fazach cyklu miesiączkowego może pojawić się biaława lub żółtawa, gęsta wydzielina, ale jest ona pozbawiona
grudek. Niegroźny śluz nigdy nie ma nieprzyjemnego zapachu, nie jest ani zbyt obfity, ani zbyt skąpy – zostawia ślady na bieliźnie lub na wargach sromowych mniejszych.Do pielęgnacji okolic intymnych należy używać delikatnego, bezzapachowego płynu. Aby utrzymać pochwę w optymalnej kondycji najlepiej nie używać perfumowanego papieru i zapachowych tamponów. Istotne jest także noszenie bawełnianej bielizny, rajstop z bawełnianą wstawką oraz spodni z naturalnych tkanin.

Zobacz także: Co oznacza pieczenie okolic intymnych?

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ