Tuesday, July 16, 2024
Home / Kultura  / Recenzje  / Unsound, czyli festiwal muzyki postępowej

Unsound, czyli festiwal muzyki postępowej

Genialna impreza i wspaniałe kobiety - tego wydarzenia nie można przegapić

Aïsha Devi / fot. materiały prasowe

Po raz kolejny w Krakowie, już w połowie października rozpocznie się kolejna edycja słynnego Festiwalu Unsound. Tym razem jego motywem przewodnim będzie Dislocation. Celem tego wydarzenia jest zgłębienie zależności między peryferiami a centrum, zmiany w dostrzeganiu granic, jak i specyfika poszczególnych miejsc

Jedno z najciekawszych wydarzeń w Polsce / fot. materiały prasowe

Jedno z najciekawszych wydarzeń w Polsce / fot. materiały prasowe

Sam dyrektor artystyczny mówi: „Rozwój kultury jest zazwyczaj napędzany przez długotrwałe napięcie między centrum a peryferiami. Polski festiwal organizujący ważne wydarzenia muzyczne w Nowym Jorku, Londynie czy Toronto jest niezwykłym zjawiskiem. Jednak w czasach, w których sytuacja na świecie wydaje się coraz bardziej niepewna, chcemy świadomie zgłębić działania odbywające się na marginesie, zarówno w kontekście geograficznym, politycznym, tożsamościowym, interakcji online czy po prostu dzisiejszego środowiska społecznego”.

Podczas festiwalu odbędą się zarówno koncerty, jak i panele dyskusyjne, a także zaprezentowane zostaną instalacje artystyczne, których tematem będzie właśnie Dislocation. Co więcej, pod tym hasłem zostaną podjęte działania w różnych miejscach na świecie będące rozwinięciem sieci społeczności, które budują ten festiwal. A gospodarzami mini-festiwali będzie jedenaście miast, między innymi: w Rosji, na Ukrainie, Białorusi czy Kirgistanie. Działania w tych punktach stworzą okazję, by powstały prace, które będą odnosić się do specyfiki lokalizacji. Powstałe kompozycje będą wystawiane także w Krakowie i innych miejscach w ciągu 2016 i 2017 roku.

Co ciekawe, w tym roku duża liczba wykonawców to kobiety, które łamią wszelkie konwencje zdominowanej przez mężczyzn sceny muzycznej. A wśród nich są: jedna z najbardziej cenionych didżejek na świecie Veronica Vasicka, genialna artystka muzyki elektronicznej Aïsha Devi lub Anna Zaradny, czyli utalentowana kobieta-instytucja polskiej muzyki eksperymentalnej, jak i wiele innych.

Veronica Vasicka urodzona w Nowym Jorku lat ’70 córka Urugwajki i Czecha, od dzieciństwa wykazywała zainteresowanie muzyką i fotografią. Zafascynowana muzyką, którą puszczała w swojej cotygodniowej audycji w East Village Radio, założyła specjalizującą się w odkrywaniu i wydawaniu na nowo zapomnianych perełek muzyki elektronicznej z lat 80, wytwórnię Minimal Wave.

Veronica Vasicka / fot. materiały prasowe

Veronica Vasicka / fot. materiały prasowe

źródło: YouTube/Revel in New York

 

Aïsha Devi obecnie jedna z najciekawszych artystek na scenie muzyki elektronicznej. Jej album „Of Matter And Spirit” został zatytułowany jak zbiór metafizycznych esejów wydanych przez jej dziadka, fizyka pracującego w CERN i jest mistycznym połączeniem nepalsko-tybetańskich korzeni Aishy z ciężką basowa muzyką. Jej występy na żywo przypominają, magiczny, odurzający rytuał, w którym popowe mantry ilustrują surrealistyczne wizualizacje.

Aïsha Devi / fot. materiały prasowe

Aïsha Devi / fot. materiały prasowe

źródło: YouTube/Dazed

 

Anna Zaradny – jedna z najbardziej doświadczonych i celebrowanych artystek dźwiękowych z Polski. Karierę zaczynała od gry punk rocka, skończyła dyrygenturę na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Nagrywa albumy z cenionymi postaciami muzyki eksperymentalnej, tworzy instalacje, pisze muzykę do sztuk teatralnych, w przeszłości organizowała również bardzo ważny szczeciński festiwal Musica Genera.

Anna Zaradny / fot. materiały prasowe

Anna Zaradny / fot. materiały prasowe

źródło: YouTube/Kopaniszyn Studio

 

Kiedy i gdzie? W dniach 16-23 października w Krakowie. Takiego wydarzenia nie można przegapić!

Więcej informacji o wydarzeniu i artystach: http://www.unsound.pl/dislocation

Paulina Kotulska

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ