Friday, June 14, 2024
Home / Kultura  / ULICA Festival. Nadchodzi 36. edycja teatralnego show w Krakowie

ULICA Festival. Nadchodzi 36. edycja teatralnego show w Krakowie

Ponad 140 prezentacji teatralnych podczas czterech festiwalowych dni

Marionetki - motyw przewodni 36. edycji ULICA Festival

Nadchodzi 36. edycja ULICA Festival, a w niej m. in. przedstawienia najlepszych marionetkarzy z całej Europy. Na zdjęciu hiszpańska grupa teatralną Cía. eLe / fot. materiały prasowe

Kraków i miasta Małopolski po raz kolejny staną się wielką sceną dla teatrów z całej Europy. 36 edycja międzynarodowego festiwalu teatrów ulicznych ULICA Festival organizowana przez teatr KTO odbędzie się w dniach 6-9 lipca 2023 r.

 

Hasłem przewodnim będzie „Radość z odzyskanego podwórka”. Teatr wyjdzie do widzów, ingerując w zastaną tkankę Krakowa i miast Małopolski, aby odczarować pomijane lub zapomniane podwórka dzielnic, nawet tych odległych.

Plac przy domu prócz synonimu bezpieczeństwa często identyfikowany jest z beztroską zabawą, przestrzenią wspólnych rozrywek i bycia razem. Jego siłą mimo niejednokrotnie skromnych powierzchni, odrapanych murów, sąsiedztwa śmietników i braku anonimowości była wspólnotowość. Kolektywny charakter. Wszystko robiło się razem: eksplorowało każdy kawałek wolnej przestrzeni, wznosiło budowle z piasku i szałasy z gałęzi. Bawiło się w chowanego, wspinało na drzewa, a na padające z ust matki nawoływania „Do domu!” każdorazowo odpowiadało się „Jeszcze chwilę”. Podwórko to miejsce psot, kreatywności, robienia czegoś z niczego i niepohamowanej zabawy. Jednak towarzyszący mu niegdyś gwar ucichł. Dziś przydomowe podwórka świecą pustkami – zostały wyparte przez atrakcje wirtualnego świata

– zaprasza Jerzy Zoń, Dyrektor Teatru KTO oraz Art Director ULICA Festival.

Od 36 lat, co roku w wakacje Kraków i inne małopolskie miasta na kilka dni zamieniają się w wielką scenę teatralną. Na rynki i place ściągają artyści z najdalszych zakątków świata, by dzięki swoim spektaklom bawić i wzruszać publiczność. Co więcej, ULICA Festival organizowana przez Teatr KTO i Dyrektora Jerzego Zonia to flagowe wydarzenie naszego regionu, rozpoznawalne na całym świecie, które rokrocznie gości ponad 180 artystów z całego świata i ściąga dziesiątki tysięcy mieszkańców i turystów.

Teatr, który za przestrzeń swojej gry obiera ulice, place, podwórza, daje bezprecedensową możliwość powrotu na „ziemie obiecane”. Staje się też gwarancją niczym nieskrępowanej radości, która płynie z ich odzyskania. Przybądźcie państwo na tegoroczny festiwal ULICA, który odbędzie się w dniach od 6 do 9 lipca, w nadziei na wszystkie te emocje, o których już dawno zapomnieliście i myślicie, że powrót do nich nie jest możliwy. Zamknijcie oczy niczym klown z festiwalowego afisza i oddajcie się marzeniom

W tym roku podczas czterech festiwalowych dni odbędzie się ponad 140 prezentacji teatralnych. Od beztroskich klaunad przez finezyjne marionetkowe pokazy po zapierające dech wieczorne fire show. Podczas 36. ULICA Festival zarówno dzieci i jak i dorośli widzowie znajdą coś dla siebie.

 

Zobacz również: Teatr KTO z nagrodą w konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

 

Tegoroczne miejsca prezentacji spektakli:

 • Rynek Główny
 • Mały Rynek
 • plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego przy Galerii Krakowskiej
 • Rynek Podgórski
 • Teatr KTO
 • *podwórko przy ul. Zamoyskiego 23
 • plac przed Starą Synagogą na Kazimierzu oraz ulica Szeroka
 • Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
 • Rynek w Limanowej
 • plac przy Limanowskim Domu Kultury
 • Rynek w Niepołomicach
 • Park Miejski w Niepołomicach
 • Rynek w Tarnowie
 • Rynek w Wieliczce

 

Podczas 36. ULICY widzowie będą mogli zobaczyć ponad 30 zagranicznych i polskich zespołów, a będą to:

Adrian Schvarzstein & Jūratė Širvytė-Rukštelė (Hiszpania/Litwa) // Aguila Claun (Argentyna)
Alex Piras (Włochy) // A-rítmiks (Hiszpania) // Arti Grabowski (Polska) // La Bayka (Chile) // Bence Sarkadi Theater of Marionettes (Węgry) // Central Europe Dance Theatre (Węgry) // Cía. eLe (Hiszpania) // The Ensemble of Irregular Theatre (Słowacja) // Firebirds (Węgry) // Fusion Callejera (Argentyna/Wenezuela) // Hilarilar Marionetas (Hiszpania) // Hugo Miró (Hiszpania) // Klaun Feliks (Polska) // Koniński Teatr Tańca (Polska) // Lwowski Teatr Vuala (Ukraina) // Manteca al dente (Argentyna) // Mr Copini (Hiszpania) // niMú (Hiszpania) // Ola Muchin (Polska) // Pjoter (Polska) // Simon Llewellyn (Finlandia) // Simon Street Show (Francja) // Stowarzyszenie Teatr Mumerus (Polska) // Teatr KTO (Polska): Arcadia, C’est la vie (premiera), Peregrinus, Żywoty świętych osiedlowych. Dzielnica XIII // Teatr Lalki i Aktora w Łomży (Polska) // Teatr Los Fuegos (Polska) // Teatr Małych Form (Polska) // Teatr Pantomimy Mimo (Polska) // Teatr Scena 96 (Polska) // Teatr Wagabunda (Polska)

 

Co znajdzie się w tegorocznym programie festiwalowym?

Wyjątkowa część tegorocznej 36. ULICA Festival poświęcona będzie MARIONETKOM. Od 7-9 lipca codziennie na Małym Rynku zobaczyć będzie można przedstawienia najlepszych marionetkarzy z całej Europy. Wśród nich prezentowane będą zarówno spektakle dla dzieci jak i dla dorosłych. Alex Piras, Bence Sarkadi, Cía Ele, Hilarilar Marionetas, La Bayka i Ola Munich – to te nazwiska i teatry marionetkowe warto zaznaczyć w swoim programie.

Ponadto na widzów, tych nieco starszych, czekać będzie sporo teatru tańca i performance’u, zarówno z rodzimej sceny, np. „Warunki zabudowy” Artiego Grabowskigo, który ostatnio święci triumfy jako Freddie Mercury w spektaklu „Królowa” w Teatrze Nowym Proxima, czy „Sztetl” Konińskiego Teatru Tańca ale także zza granicy, np. A-rítmiks oraz Central Europe Dance Theatre.

Na 36. ULICY nie zabraknie akrobatów, cyrkowców i żonglerów od lat występujących na placach najważniejszych miast Europy oraz na międzynarodowych festiwalach. Będziemy śmiać się do łez, podziwiać wprost nieziemskie sztuczki, a także mówić o rzeczach ważnych i trudnych.

Wśród przedstawień tegorocznej ULICY na szczególną uwagę zasługuje premiera Krzysztofa Niedźwiedzkiego, od ponad 14 lat związanego z Teatrem KTO reżysera kultowych komedii takich jak „Stroiciel grzebieni”. Na festiwalu zaprezentuje niezwykły debiut – spektakl bez słów o życiu – po prostu „C’est la vie”.

Teatr KTO pokaże ponadto 3 inne tytuły. „ARCADIĘ” w reż. Jerzego Zonia, z chor. Eryka Makohona, zeszłoroczny hit podgórskiego podwórka przy *ul. Zamoyskiego 23, czyli „Żywoty świętych osiedlowych. Dzielnica XIII” Kariny Grabowskiej-Fiałek oraz długo wyczekiwanego przez małopolską publiczność „Peregrinusa” w reż. Jerzego Zonia.

ULICA Festival - zdjęcie z próby spektaklu

Debiut Krzysztofa Niedźwiedzkiego – „C’est la vie” / fot. materiały prasowe

36. ULICA to miejsce idealne dla rodzin z dziećmi

Jak co roku Dyrektor Jerzy Zoń w sposób szczególny zadbał zarówno o najmłodszych, jak i ich rodziców. Lista zespołów i spektakli idealnych dla młodych i nieco starszych widzów jest naprawdę długa: Aguila Claun, Bence Sarkadi Theater of Marionettes, Cía. eLe, Firebirds, Hilarilar Marionetas, Hugo Miró, Klaun Feliks, La Bayka, Lwowski Teatr Vuala, Manteca al dente, niMú, Ola Muchin, Simon Llewellyn, Simon Street Show, Teatr Lalki i Aktora w Łomży, Teatr Małych Form, Teatr Scena 96.

Ponadto jak zwykle na Małym Rynku rozgości się „Stara zagroda” z Teatrem Wagabunda, zapraszając całe rodziny do gospodarstwa sprzed lat, pełnego narzędzi rzemieślniczych oraz stanowisk do gier i zabaw, wśród których poznamy dawną pralnię, podkowiarnię, gałganiarnię, mydlarnię, a nawet wychodek! Zapewniamy, to rozrywka nie tylko dla najmłodszych.

 

36. ULICA Festival – spektakle dostępne dla każdego

Podczas ULICY zatroszczymy się o seniorów i osoby z niepełnosprawnościami. Stworzymy specjalnie dla nich wydzielone strefy. Zapewnimy asystentów, którzy pomogą w przemieszczaniu się, jak również w zajmowaniu wygodnych miejsc z najlepszą widocznością.

 

Partnerzy 36. ULICA Festival:

Galeria Krakowska, Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Ełckie Centrum Kultury, Miasto Konin , Limanowski Dom Kultury, Miasto Niepołomice, Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa, Miasto Tarnów, portal Kultura.Tarnów, Miasto Wieliczka, Wielickie Centrum Kultury oraz Puls Wieliczki.

Patroni medialni:

Wyborcza.pl, Love Kraków, Karnet Kraków Culture, Miesięcznik społeczno-kulturalny „Kraków i Świat”, a także RMF Classic

Plakat 36. edycji ULICA Festiwal

Plakat 36. edycji ULICA Festival / fot. materiały prasowe

 

* Na spektakl „Żywoty świętych osiedlowych. Dzielnica XIII” grany na podwórku przy ul. Zamoyskiego 23 obowiązują bezpłatne wejściówki – do odbioru w punkcie informacyjnym 36. ULICY (Rynek Główny od strony Wieży Ratuszowej) od 7 lipca.

Pełny program ULICA Festival: ulicafestival.pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ