Monday, April 28, 2025
Home / Uroda  / Uczulenie na hybrydy – i co dalej?

Uczulenie na hybrydy – i co dalej?

Jak rozpoznać uczulenie na hybrydy? Jak je wyleczyć?

uczulenie na hybrydy

Paznokcie wykonane lakierem hybrydowym / fot. DESIGNECOLOGIST / Unsplash

Manicure hybrydowy cały czas zyskuje na popularności, równolegle zwiększa się liczba kobiet zmagających się z jego skutkami ubocznymi. Jak rozpoznać uczulenie na hybrydy? Jak je wyleczyć? Czego używać, gdy już uporamy się z alergią?

 

Jak rozpoznać objawy uczulenia na hybrydy?

Objawy uczulenia zwykle można zaobserwować w okolicy paznokci – zaraz po aplikacji lakierów lub kilka godzin później. Z reguły jednak nie występują przy pierwszym zastosowaniu, a dopiero którymś z kolei manicure hybrydowym, u niektórych kobiet nawet po kilku latach. Najczęściej przyczyną alergii jest nieodpowiednia aplikacja – zalanie skórek, niedokładne dosuszenie lakierów lampą lub przedostanie się ich do rany powstałej podczas przygotowywania paznokci. Zwykle objawia się ona małymi, wypełnionymi wodą pęcherzykami wokół paznokci lub samym swędzeniem palców i zaczerwienieniem. Jeżeli na tym etapie manicure nie zostanie zdjęty, palce często zaczynają boleć i puchną. Czasami skóra wokół paznokci łuszczy się. Zdarzają się również wypryski lub obrzęk w innych częściach ciała. Nasilające się objawy prowadzą do uszkodzeń płytki paznokcia – onycholiozy, czyli oddzielenia płytki od łożyska. Jeśli zauważamy u siebie takie objawy, nie wolno ich bagatelizować – w skrajnych przypadkach reakcja alergiczna może rozprzestrzenić się na cały organizm.

Leczenie alergii na hybrydy

Pierwszym krokiem musi być zdjęcie hybryd z paznokci, aby zlikwidować czynnik uczulający. Dodatkowo można wypić wapno. W przypadku delikatnych zmian może wystarczyć maść z witaminą A, która zregeneruje naskórek a także olejek z drzewa herbacianego, który działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, może więc pomóc przy delikatnej onycholiozie. Należy wtedy ściąć paznokcie przy samym opuszku i wsmarowywać kilka kropel olejku. Nie polecamy jednak stosowania go, gdy zmiany są silne a skóra wokół paznokci łuszczy się, ponieważ olejek ma też działanie wysuszające. Jeżeli reakcja alergiczna jest silna, najlepiej jest wybrać się do dermatologa, który przepisze specjalne maści lub leki. Najważniejszy w tym wypadku jest czas – głębokie zmiany goją się nawet kilka tygodni lub miesięcy.

Co stosować po wyleczeniu?

Najważniejszy po uczuleniu jest detoks. Zaleca się by trwał około pół roku, tak by paznokcie odrosły i zregenerowały się. Wiele kobiet po bolesnych uczuleniach i tygodniach zmagań z ich skutkami nie chce już słyszeć o lakierach hybrydowych. Część pań chce jednak próbować dalej, ze względu na wygodę, do której się przyzwyczajamy stosując ten rodzaj manicure. Tym pierwszym jako zamiennik zalecamy odżywkę z dobrym składem zaproponowaną przez dermatologa. Nie powinny uczulać ich też zwykłe lakiery, jednak jest to kwestia indywidualna. Osoby, które chcą próbować dalej, a wykonują stylizacje paznokci same w domu, zwykle wymieniają lampy na mocniejsze, aby dokładniej dosuszały lakiery i testują produkty innych marek, które uchodzą za mniej uczulające. Często wymianie ulega cały zestaw do manicure, ponieważ u każdej osoby alergia mogła wystąpić na inny z produktów. Panie, które korzystały w usług w salonach szukają takich miejsc, gdzie korzysta się z lakierów innych niż dotychczas lub mocniejszych lamp. Uczuleń częściej doświadczają osoby, które hybrydy wykonują same w domu, ponieważ ich wiedza odnośnie prawidłowego wykonania stylizacji jest mniejsza niż wykwalifikowanych stylistek. Polecamy podchodzić do prób po wyleczeniu alergii z rozwagą – obserwując wszystkie zmiany na skórze i ciele i zdejmować manicure przy pierwszym dyskomforcie, aby nie nabawić się powtórnej alergii.

alergia na hybrydy

Malując paznokcie lakierem hybrydowym po uczuleniu zachowaj wyjątkową ostrożność / fot. Element5 Digital / Unsplash

Sylwia Wołoch

Dziennikarka z ambicjami, masą pozytywnej energii i tuzinem pomysłów. Interesuje się modą, psychologią i radiem. Prowadzi media społecznościowe. Otwarta na wszelkie nowości, nie boi się pająków, samotnych podróży ani ciekawych wyzwań.

Oceń artykuł
2 Comments
  • Donna 8 lipca, 2020

    Od siebie dodam, ze alergia moze byc nie na hybrydy ale rowniez na płyn do dezynfekcji, na baze, na cleaner. Dobrze jest wziąc wszystko pod uwage. No i polecam kupowanie sprawdzonych, przebadanych marek, które mają hipoalergiczne atesty. Często równiez nieprawidlowe robienie sobie samodzielnie hybrydy doprowadza do tego, ze nabawimy się alergii. Ważne jest odpowiednie utwardzanie jak również staranne malowanie, nie zalewajcie na przykład skórek paznokci, bo to nigdy dobrze się nie kończy. Polecam szczególnie lakiery provocateur:
    https://provocater.pl/zielony-lakier-hybrydowy

    Na lato odcienie zieleni 😉 Szczególnie,ze obecnie firma ma promocje oraz mozna kupic je w cenie 10 zł za lakier.

  • Anna Kolasa 18 lipca, 2020

    Uczulenie na hybrydy nie musi być permamentne. Mnie np. uczulały produkty dwóch firm, na szczęście się nie poddałam i próbowałam dalej, aż udało mi się znaleźć produkty, które nie mają żadnej negatywnej reakcji fizycznej na mój organizm. Trzeba próbować, długa trwałość lakieru jest tego warta 🙂

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ