Wednesday, May 29, 2024
Home / PARTNER MK  / Ubrania do karmienia piersią – czy warto kupić?

Ubrania do karmienia piersią – czy warto kupić?

Młode mamy naprawdę mają w czym wybierać

Ubrania do karmienia piersią

fot. Pixel-Shot / Adobe Stock

Ciąża i wczesny okres macierzyństwa to wyjątkowo ekscytujący czas w życiu każdego człowieka. Jednak oprócz zmian związanych z powiększeniem się rodziny, kobiety doświadczają istotnych przemian w swoich ciałach. Czas karmienia dziecka piersią może być nieprzewidywalny i ciężki, potrafi obfitować w trudności różnej natury. Czy warto kupić specjalne ubrania do karmienia piersią? Jaką odzież do karmienia wybrać? Odpowiadamy!

 

Ubrania do karmienia piersią – na jakie zmiany w ciele należy przygotować się w związku z macierzyństwem?

Okres ciąży jest czasem, kiedy w ciele człowieka zachodzi najwięcej zmian. Stale powiększająca się macica, osiągająca wielokrotności swej pierwotnej objętości, staje się domem dla mającego się narodzić dziecka. Płód dodatkowo otoczony jest znaczną ilością płynów owodniowych, co dodatkowo zwiększa obwód brzucha przyszłej matki. Brzuch kobiety ciężarnej jednak, oprócz powiększenia obwodu, staje się bardziej zaokrąglony i zaczyna przypominać sporych rozmiarów piłkę. Może być również lekko obniżony, szczególnie w późnych miesiącach ciąży.

 

Poród, choć jest wydarzeniem przełomowym, nie sprawia, że kobiece ciało wraca do pierwotnego wyglądu. Często w ciąży młode matki przybierają na wadze nie tylko w związku z rozwijającym się w ich ciele dzieckiem oraz masą otaczających płód płynów owodniowych. Zdarza się i jest to powszechne, że kobiety w ciąży zyskują grubszą warstwę tkanki podskórnej, czyli tłuszczu.

 

Poród, choć kończy się wydaleniem łożyska i wód płodowych z organizmu matki, nie jest wyznacznikiem momentu powrotu do figury sprzed ciąży. Macica obkurcza się stopniowo, jeszcze przez pewien czas, a skóra na brzuchu pozostaje luźna i może tworzyć fałdkę. W ciąży również zmieniają się piersi – stają się nawet kilka rozmiarów większe, a następnie aktywna laktacja dodatkowo ingeruje w ich rozmiar.

Zmiany w rozmiarze ciała kobiet ciężarnych i po porodzie są zupełnie naturalne i nie powinny stanowić powodu do wstydu. Jednak, mając na uwadze własny komfort i wygodę w wykonywaniu codziennych czynności, czy to domowych, czy pielęgnacyjnych, młoda matka powinna wybierać odzież stosowną do zaistniałych zmian fizycznych. Pomoże to zachować jej dobre samopoczucie i umożliwi funkcjonowanie w nowej rzeczywistości z maluchem w domu.

Ubrania do karmienia piersią – jakie wybrać górne części garderoby?

Częste karmienie piersią wymusza wielokrotne odsłanianie brodawek spod bluzek czy staników. Nie jest to zbyt wygodna opcja, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że piersi w czasie laktacji mogą pobolewać, a brodawki sutkowe mogą być podrażnione. Producenci odzieży oferują ubrania do karmienia piersią szyte z uwzględnieniem potrzeb pań decydujących się na naturalne karmienie, by ułatwić ten czas, pozwolić na większą wygodę i dać kobietom karmiącym więcej dyskrecji.

 

Odzież dla karmiących powinna być uszyta z wysokojakościowych tkanin. Materiały użyte do wyrobu ubrań muszą być oddychające, by zapobiec nadmiernemu poceniu się i uczuciu przyklejania się odzieży do skóry, zwłaszcza w okolicach szwów, czy rany po cięciu cesarskim. Tkaniny powinny być na tyle elastyczne, by z łatwością dostosowywać się do kształtu ciała młodej matki. Warto również zwrócić uwagę na luźniejsze kroje, obecność troczków oraz gumek i wysokiej talii w spodniach, co pomoże dać komfort noszenia, szczególnie w połogu, gdy ciało jest obolałe, a brzuszek jeszcze widoczny.

 

Karmienie piersią wymusza częste wydobywanie piersi spod odzieży, co może stanowić utrudnienie przy klasycznych krojach bluzek oraz staników. Z tego powodu warto zakupić odzież dedykowaną karmiącym paniom. Bluzki, topy oraz bluzy tego rodzaju zaopatrzone są w kryte zamki, oraz guziczki umożliwiające rozpinanie odzieży w okolicach klatki piersiowej, co nie wymusza konieczności zdejmowania ubrania do nakarmienia malucha.
Wybór taki sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy matka i dziecko wychodzą z domu, a maluch będzie potrzebował posiłku w przestrzeni publicznej lub w odwiedzinach u znajomych czy członka rodziny – karmienie w specjalnej odzieży będzie dyskretne i wygodne.

 

Bardzo popularnym wyborem bielizny dla pań karmiących jest stanik do karmienia. Posiada on odpinane ramiączka, dzięki czemu, przez uchylenie miseczki łatwo można wydobyć pierś, bez konieczności rozpinania haftek czy przesuwania bielizny na ciele. Biorąc pod uwagę zmiany zachodzące w ciele kobiety po porodzie, warto wybrać bieliznę, która będzie najbardziej komfortowa dla noszącej, z odpowiedni do powiększającego się biustu rozmiarem.

 

Z wyborem najlepiej pomoże doświadczona brafitterka w salonie z bielizną. Właściwa, wygodna i piękna bielizna pozwoli młodej mamie na komfort noszenia i lepsze samopoczucie w tak wymagającym okresie życia, jakim jest wczesne macierzyństwo.

 

Bibliografia:

J. Rusin, Karmienie piersią: zasady, przydatne akcesoria, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a529-Karmienie_piersia_zasady_przydatne_akcesoria, [dostęp: 12.11.22]
J. Rusin, Pozycje do karmienia piersią – jakie są najlepsze?, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a580Pozycje_do_karmienia_piersia__jakie_sa_najlepsze, [dostęp: 21.11.22]
J. Pinkos, K Cieśla, Analiza potrzeb kobiet ciężarnych pod kątem rozwiązań odzieżowych, https://bibliotekanauki.pl/articles/412766, [dostęp 8.11.2022]
A. Machaj, I. Stankowska, Poczucie atrakcyjności seksualnej kobiet w wieku prokreacyjnym po przebyciu ciąży i okresu karmienia, https://jms.ump.edu.pl/uploads/2011/5/323_5_80_2011.pdf, [dostęp 8.11.2022]

Źródło: materiał Partnera MK

TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ